01.06.20, 20:48Fot. screenschot: Youtube

Senackie komisje zarekomendowały większość poprawek

Trzy połączone komisje senackie wydały pozytywną rekomendację większości zgłoszonych poprawek do ustawy o przeprowadzeniu tegorocznych wyborów prezydenckich. Przyjęły m.in. poprawkę o 10 dniach na złożenie podpisów poparcia dla nowych kandydatów oraz o możliwości składania podpisów za pośrednictwem Internetu.

Trzy połączone komisje senackie: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji publicznej oraz ustawodawcza, zarekomendowały przyjęcie ustawy o wyborach prezydenckich z poprawkami.  Pozytywnie zarekomendowana została większość poprawek, w tym m.in. Marka Borowskiego (KO), zakładająca, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i zebranie podpisów. Komisje poparły też poprawkę senatora Borowskiego stwierdzającą, że marszałek Sejmu określa kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW. Pozytywną rekomendację uzyskała też zgłoszona dziś poprawka senatora Marcina Bosackiego (KO), która przewiduje możliwość udzielania poparcia nowym kandydatom za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.

Akceptacji nie uzyskała natomiast poprawka zgłoszona dziś przez wicemarszałka Senatu Marka Pęka (PiS), która zakładała, że wyborca będzie mógł wrzucić kopertę zwrotną do skrzynki Poczty Polskiej najpóźniej do godz. 6 rano w dniu poprzedzającym dzień wyborów. Obecnie ustawa mówi, że wyborca musi wrzucić kopertę do skrzynki nadawczej najpóźniej 2 dnia przed dniem wyborów i w takiej wersji zapis proponują zostawić komisje.

Wcześniej została wycofana kontrowersyjna poprawka zaproponowana przez wicemarszałków Gabrielę Morawską-Stanecką i Michała Kamińskiego, która zakładała, że ustawa o wyborach wejdzie w życie dopiero po upływie kadencji urzędującego prezydenta.

kak/PAP

Komentarze

A co mi tam!2020.06.1 21:20
To co robi Grodzki naszemu państwu to jest nic przy tym piekle jakie urządzi nam Trzaskowski jeśli wygra wybory. Te kolejne 5 lat staną się komarem i wszyscy zapamiętają co to znaczy "miałeś chamie złoty róg". Czarnoskóry mogą rozwalać swój kraj z Antifą? TO i Polacy z PO też pokażą co potrafią. Bo my mamy gdzieś miejsca pracy i dobrobyt!
.2020.06.1 21:51
Ojej, będziesz musiał wtedy iść do pracy, zarabiać pieniądze na własne utrzymanie, a nie żyć z socjalu? Faktycznie dla wyborców PISu to będzie piekło, tak samemu o siebie dbać.
katolicka kretynizacja polski2020.06.2 5:32
To jest fakt gdyby znowu zydokomuna w Polsce odzyskala wladze to zadbali by tylko o siebie a dla polakow bylaby tylko praca za grosze.