- Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony nie od 1 stycznia 2016 roku, a dopiero dwa lata później - zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o ewidencji ludności.

Nowelizację poparło w głosowaniu 255 posłów, 9 było przeciw, a 145 wstrzymało się od głosu.

Obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności zakładała, że obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku. Głównym powodem przesunięcia o 2 lata tej daty jest rekomendacja mięzyresortowego zespołu ds. przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku medlunkowego. Zespół określił ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.

MSW informuje, że adres zamieszkania jest niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów, planowania obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, określania funduszy sołeckich i subwencji dla gmin, kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Prócz tego, na potrzeby postępowań sądowych, obywatele pozyskują dane o adresie z rejestru PESEL.

Celem nowelizacji jest zapewnienie dodatkowego czasu niezbędnego do wprowadzenia kompleksowych zmian w przepisach prawa.

Likwidacja meldunku, określanego jako “relikt PRL”, to jedna ze sztandarowych obietnic Donalda Tuska z 2008 r. Jak widać, rządowi nie spieszy się z tym tak, jak z ustawą o in vitro, czy uzgadnianiu płci... 

KZ/bankier.pl