Sejm zajmie się etnicznością Ślązaków - zdjęcie
15.08.14, 18:19RAŚ, fot. Ewkaa/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Sejm zajmie się etnicznością Ślązaków

27

Ruch Autonomii Śląska oraz m.in. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej zebrali 140 tys. podpisów pod projektem ustawy o przyznaniu Ślązakom statusu grupy etnicznej. Tą niebezpieczną dla Polski propozycją Sejm zajmie się po wakacjach.

31 lipca zakończono w Sejmie weryfikację podpisów zebranych pod projektem ustawy. Marszałek Ewa Kopacz poinformowała, że projekt zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

„Kancelaria Sejmu poinformowała nas dzisiaj, że Sejm zajmie się złożonym przez nas projektem  nowelizacji ustawy. - Po przeliczeniu podpisów, które złożyliśmy w Sejmie, okazało się, że jest wymagane 100 tys. Sejm ma 3 miesiące od momentu złożenia projektu na przeprowadzenie pierwszego czytania, więc powinno ono odbyć się do 18 listopada” – powiedział Piotr Długosz, prezes Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

„Będzie to uznanie narodowości, ale bezpaństwowej. Da to nam takie prawa, jakie mają inne mniejszości narodowe, czyli możliwość nauki języka, nazewnictwo dwujęzyczne czy wspieranie kultury” – wyjaśnia.

Trzeba do tego dodać, że mniejszości etniczne nie są, inaczej niż mniejszości narodowe, zwolnione z 5-procentowego progu wyborczego.

bjad/radio.opole.pl/wp.pl

Komentarze (27):

anonim2014.08.15 18:52
Odrzucić wymogi mniejszości, Sląsk jest POLSKI jeśli im to przeszkadza niech czym prędzej ruszają do szwabów granice są ustalone i nie będą tu wyprawiać podobnych manewrów jak na Ukrainie. Zaledwie 140 tysiecy podpisów i już władza liberalno - lewicowych padalców zajmuje się nikła grupką krzykaczy natomiast kiedy POLACY w liczbie 2 milionów sprzeciwili się na siłę wdrażanemu projektowi rządowemu wtedy zostali zignorowani. Donald T. i jego trupa przesadnie zabiega o względy nikłych zbiorowisk zamiast zajmować się dla większości istotnymi kwestiami
anonim2014.08.15 18:54
Trzeba być ograniczonym, żeby nie wiedzieć o co chodzi tym pseudo Ślązakom pochodzenia Niemieckiego. Bardzo im śpieszno do połączenia z Niemieckimi Landami.
anonim2014.08.15 18:58
Trzeba pamiętać o tym że, Tusk jest z pochodzenia Niemcem, dlatego będzie popierał takie inicjatywy.
anonim2014.08.15 19:06
Jeszcze kilka lat temu to było kuriozum. Po kilku latach volkslistę podpisało 170 tys. A ostatnio po histerii związanej z kłamliwa wersją wypowiedzi pewnego znanego polityka aż 400 tys - (ponad 10% Ślązaków) do tego jeszcze drugie 400 tys Polaków, na drugim miejscu dopisujących Śląskość. Niemcy przejeli tam media lokalne a media ogólnopolskie sa także w niepolskich rekach. W takiej sytuacji każde kuriozum można wypromować - nawet śląska "narodowość". Gdyby przed wojna ktos wygadywał takie plugastwa na Polskę jak śmiecie separatystyczne to pierwszy z brzegu Powstaniec skatowałby tak, że zębów nie nadążyłby wypluwać a potem pojechał by do Berezy. Tylko tak mozna rozmawiac z tymi co szanuja tylko język siły. Pisali już usłużne pisemka do jego ekscelencji (sic!) ambasadora rasiji. Kiedy wyjada do reichu to także siedzą cichutko i udają helmutów. Sami Polacy ze Sląska powinni lac ich po pyskach bo tylko silnych szanują. Polacy byli zbyt tolerancyjni dla separatystycznego śmiecia. Szczują separatystów na Polaków tak żeby Polacy odnieśli wrażenie, że większość Ślązaków to volksdeutsche. Potomek goralenfuhrera wstydzi się za swego praszczura. Potomkowie schlesienfuhrerów także wstydzić się będą za szkopskie marionetki. Na Śląsku tak jak i wszędzie istnieją wiejskie gwary. Z koszmarnej mieszaniny tych gwar dodatkowo jeszcze zniemczonej próbują pajace-separatyści stworzyć śląski "język". Większość protestujących to mniejszość nie śląska, a niemiecka dowodzona przez lwowianina (ciekawe czy nie chazarskich korzeniach). Prawdziwi Ślązacy siedzą cicho, tylko nieliczni dali się na to nabrać podobnie do krzykaczy z reszty kraju. Śląsk odłączony od Polski szybko stanie się księstwem baronów węglowych lub niemieckim ubogim landem. Gdzie Ślązacy będą obywatelami drugiej kategorii, a rodowici Niemcy dostaną dodatek kolonialny do pensji. Polska ma 1000 letnia historię. Różne zdradzieckie idee miewały żywot krótszy. Potem przychodziła pora na sprawiedliwość (jak w przypadku goralenvolk). Listę proskrypcyjną stworzyli sami volksdeutsche. Za komuny siedzieli cicho. Teraz kiedy Polska jest w kryzysie - wrzeszczą i plują plugawie na Polskę. Chodzi o interes niemiecki oraz o to żeby kilku volksdeutschy miało nowe stołki do obsadzenia.
anonim2014.08.15 19:11
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z historią Śląska i jego mieszkańcami przed wygłaszaniem bzdetów. Panie observer1920, a pana namawiam również do wzbogacenia swojej kultury osobistej i nauki szacunku do drugiego człowieka. Dziękuję.
anonim2014.08.15 19:25
Dokładnie tak Mateuszel. Większość piszących tutaj nie była nigdy na Śląsku, ale wie wszystko lepiej. Jo jest Ślązok z pokolenia na pokolenie i moga powiedzieć, że mom w żici RAŚ. Mom również w żici tak zwanych kanapowców, który nikaj nie byli a na wszystkim się znają.
anonim2014.08.15 19:40
observer1920 -dobrze piszesz nic dodać nic ująć zresztą widać po reakcji jak tu na portalu religijnym siedzą spece od Śląska
anonim2014.08.15 20:29
Ciekawe, którego z tych "śląskich" ślązaków babcia uczyła Ojcze nasz po śląsku? Nikt nie słyszał nigdy o żadnym Ojcze nasz po śląsku, a ci wydziwiają z narodowością i językiem śląskim. W jakim języku mówisz Twoje podstawowe modlitwy, tej jesteś narodowości.
anonim2014.08.15 20:50
@Lumiel ...a z obecnych przykładów choćby Stany Zjednoczone, które zresztą podkreślają, że różnorodność daje im przewagę nad innymi państwami.
anonim2014.08.15 20:54
Chciałbym wnieść do naszej dyskusji jeszcze kilka uwag. Śląsk jest regionem bardzo specyficznym i moim zdaniem o jego "formie" powinni decydować jego mieszkańcy. Bo wypowiedzi, że na Śląsku powinno być tamto, owamto, albo że propozycja uznania Ślązaków za narodowość jest "niebezpieczną dla Polski propozycją.", a jakiekolwiek propozycje zmian proponowane przez Ślązaków (w zasadzie nie tylko nich) są związane z działalnością na rzecz Rosji lub Niemiec (na razie nikt nie mówi o Czechach, w którym to państwie część Śląska leży). Na podstawie tego można by odnieść wrażenie, że Śląsk nie leży w państwie Polskim, tylko jest jakąś zamorską kolonią, którą chcą zagarnąć Niemcy i na której upadek czeka Rosja (w gruncie rzeczy jej władza). Na Górnym Śląsku większość ludności utożsamia się z narodowością Polską, część uznaje się za Polaków i Ślązaków, a część wyłącznie za Ślązaków i nie jest to sytuacja dziwna, ponieważ ośmielę się powiedzieć, że od wieków tak tutaj było (a spektrum tożsamości było jeszcze szersze) i być może te mieszanie się kultur jest jedną z pięknych rzeczy na Śląsku. Grunt to wzajemny szacunek. Może zwolennika teorii lewicowo-liberalnego spisku to zdziwi, ale jestem osobą o poglądach prawicowych. Kolejną "ciekawostką" jest to, że relacje partii rządzącej z Ruchem Autonomii Śląska, z którym sympatyzuje wiele Ślązaków nie są najlepsze. Kryteria kiedy dana mowa jest językiem, a kiedy nim nie jest jest sprawą ciężką do rozstrzygnięcia. Teza pana Indefatigabilis, że "W jakim języku mówisz Twoje podstawowe modlitwy, tej jesteś narodowości." nijak ma się do rzeczywistości. Proszę pomyśleć choćby o szwajcarach, irlandczykach i wszelkich innych mnogich przypadkach, w których język nie determinuje narodowości. Chcemy dbać o naszą kulturę i mowę, a te prawo (uwaga uwaga) przysługuje także i nam :).
anonim2014.08.15 21:10
@ Majestic: chłopie, zwykle piszesz logicznie i konkretnie. Szkoda, że teraz wzięły górę emocje. Nie po drodze mi z RAŚ-iem i Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej - ale czy te grupy negują polskość śląska ??? Te 140 tysięcy podpisów to nie ZALEDWIE ale WYSTARCZAJĄCO, aby uruchomić sejmową procedurę rozpatrywania projektu obywatelskiego. Z całą resztą się zgadzam - obecny pseudorząd zignorował np. 2 mln. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zmian w systemie emerytalnym. I to jest SKANDAL Wpisów jełopów typu bogdanus lub observer nie będę komentował, bo to nieuki. Polska nie ma 1000 letniej historii (polecam gorąco "Dzieje Polski" Andrzeja Nowaka z wydawnictwa Biały Kruk - dobra pozycja, aby się podszkolić a nie pisać głupot na Frondzie). Reasumując: 1. Śląsk i tak znalazł się w strefie wpływów kultury europejskiej (myślę o kulturze i wierze) co najmniej 100 lat wcześniej, niż plemiona Polan, kiedy zostały ochrzczone (na Śląsku zrobili to uczniowie świętych Cyryla i Metodego, którzy ewangelizowali na terenach leżących w prześwicie Bramy Morawskiej (ziemie dzisiejszego Górnego Śląska były wówczas zależne od państwa Wielkomorawskiego, później od Czech). 2. Kwestia formowania się narodowości to proces dynamiczny. Szlachta polska wyrobiła sobie świadomość narodową jakieś 600 lat temu, reszta stanów co najmniej 400-500 lat później. Nie ma więc o co kruszyć kopii - jak te 600 tysięcy Ślązaków czuje się Ślązakami, to ich sprawa. jeszcze tego brakowało, żeby im tego zabraniać (to tak, jakby po Unii Litewskiej zabraniać czuć się Litwinami Radziwiłłom bądź Sapiechom a Rusinami Ostrogskim, Sobieskim, Zamoyskim. A chciałem zauważyć, że byli lojalni poddani Rzeczypospolitej 3. Co do języka - oczywiście, nie ma języka śląskiego. U nas, na Górnym Śląsku jest takie powiedzenie - ...każda wieś ma swoją pieśń... Gwar jest kilkanaście a zmiany ustawy chce grupa cwaniaków, która ma chrapkę na kasiorkę na naukę języka, programy medialne w gwarze itp. Co ciekawe - Kaszubi robię te rzeczy z dużo lepszym skutkiem bez statusu mniejszości etnicznej 4. Mniejszość etniczna - z całym szacunkiem dla mniejszości etnicznych (Romowie, Łemkowie, Tatarzy i Karaimowie - bo te grupy są wpisane do ustawy o mniejszościach) ja jako Górnoślązak z dziada - pradziada wypraszam sobie stawianie mnie w jednym szeregu z w/w grupami. Oni znaleźli się na polskiej ziemi góra kilkaset lat temu, moi przodkowie na śląskiej ziemi żyli od zawsze. Tego nie rozumieją (bądź rozumieją, ale kasiorka nie pozwala im tego powiedzieć uczciwie) Gorzeliki et consocens. I mowię to jako wnuk Powstańca Śląskiego
anonim2014.08.15 21:35
Indefatigabilis Sie 15, 2014, 10:29 po południu "Ciekawe, którego z tych "śląskich" ślązaków babcia uczyła Ojcze nasz po śląsku? Nikt nie słyszał nigdy o żadnym Ojcze nasz po śląsku, a ci wydziwiają z narodowością i językiem śląskim. W jakim języku mówisz Twoje podstawowe modlitwy, tej jesteś narodowości." No to, se poczytej i niy dupc fleków ... Lojczulku swiynty kerys jest w niebie Dzisioj ty wszyjscy rzykomy do Ciebie, Wiysz ze Slazoki dycki Cie chwolom, I Twe królestwo zachowac wolom. Niych Twoja wola zowdy tu dydzie, Bo przez nia durch nom pomogosz w biydzie. Twa wola musi byc tukej i w niebie, Lona nom sprzijo w kozdyj potrzebie. Dej nom chlebiczka ,tego dziynnego, Bo wiysz ze ciynzko wyzyc bez niego. Bez ta modlitwa lodpusc nom winy, A my i innym tyz lodpuszczymy. Sprow by nos nigdy niy kisiyl diobol, I coby kozdy Ciebie szanowol. Lod zla wszystkigo wybow nos Panie, Lo to Cie proszom Slazoki-amen!
anonim2014.08.15 22:00
Jeżeli Prawdziwym jak to się nazywają Ślązakom tak pasuje odrębność to niech się spakują i wyjadą gdzieś gdzie kupią sobie kawałek ziemi i tam będą prowadzić swoją autonomię. Za to nie ma to jak tzw. przepraszam za określenie Pożyteczni idioci "Bo wypowiedzi, że na Śląsku powinno być tamto" Powinno być jedno Jestem Polakiem płacę podatki ale kultywuję tradycje i dialekt regionu. Co do Pana(Pani) GenesisX to naprawdę nie wiem czy jesteś tak g.... czy udajesz?? Jeżeli nie maczają łapek w tym Niemcy Lub druga nacja która jest znacznie niebezpieczniejsza to pieniążki szybko by się skończyły wraz z zapaleńcami. Każda organizacja musi się utrzymywać w jakiś sposób. Tym bardziej że chcą organizować szkoły. Co do wpływów Narodowości Niemieckiej Ostano Jawny przykład miał miejsce w Polskim sondzie gdzie w trakcie procesu okazało się, że o interwencje policyjna poprosił konsul niemiecki we Wrocławiu. Z małej chmury może być duży deszcz i lepiej dmuchać na zimne. Proponuję się zastanowić nad tymi dwoma przysłowiami które jak jeszcze nie było komputerów i TV były mądrością Narodu.
anonim2014.08.15 22:13
@Indefatigabilis slonsko godka niy je jedno, bezto mosz sam Łojcze Nosz, ciupka po yinszymu. Zapoznaj się z historią Ślaska a potem możesz zacząć się wypowiadać, bo w tej wersji powielasz durne głupoty o Śląsku i Ślązakach jako " ukrytej opcji niemieckiej " Ślonzoki majom fart. Cołki czos, ino wtoś nom kopie po życi. Pierwyi, byli to Niymcy, potym Ruskie a tera gorole ze Mazowsza. To prowda, som sam tacy, co by chcieli Śląsk do Niymiec przyłaczyć ale to som jakes pociepy. Prowy ślozok, kciołby co by Ślonsk ,mioł ta swoja autonomia ... tako samo jak przódy, przed wojnom. Mieli my sam swój sejm, swój skarbiec i fanie boło. Po prowdzie, pieronskie niymcy, fest sam gizdzili ale woleli my Polska. Po wojnie, to nos mieli w życi. Naściongali sam, do roboty na grubie z cołki Polski, kogo sie dało i sie narobiło ciarastwo. Bo łoni som, cołki insi niż my ślonzoki i nos do dzisiej niy kapujom. Myślom jedyn z inszym, co by my chcieli łoderwać sie łod Polski. Farmazony ino cisnom. Chcieli by my tak jak za pierwyj Polski było ... autonomia, swój sejm, swoja kasa i nic wiyncyj, to nom styknie. Uojćec naš, keryś je w ńebjy, bydź pośwjyncůne mjano Twojy, přidź krůlestwo Twojy, bydź wola Twoja, kej we ńebjy, tak tyž na źymjy. Chlyb naš každodźynny dej nům dźiśoj a uodpuść nům naše winy, kej my uodpuščůmy našym winńikům. A ńe wůdź nos na pokušyńy, nale zbow nos uod zuygo. Amyn
anonim2014.08.16 3:24
Pytanka do separatystów i pożytecznych idiotów w ich służbie. Czy żeby oceniać jakieś złe zjawisko to trzeba być mocno związanym z daną patologią ? Czemu nie było mowy o separatyzmie kiedy było to niezbyt wygodne tylko teraz kiedy ogólnie pojęta polskość jest w kryzysie to nagle separatyści nabrali niebywałego wigoru? Czemu ów wigor separatyzmu nabrał rozpędu kiedy odwiecznym "przyjaciołom" z Zachodu zabrakło kasy na kupowanie volksdeutschy ? Czemu (skoro separatyzm nie jest wcale antypolski) za krzywdy jakich zaznali Polacy (także ci ze Śląska) w wyniku okupacji sowieckiej przypisują ... Polsce ? Czemu (skoro nie są co najmniej inspirowani przez Niemców) to nazywają Śląsk - "Oberschlesien" a rocznicę śląskiej tragedii nie czczą pierwszego września tylko przypominają zamianę okupanta niemieckiego na ruskiego ? Czemu w tworzonym sztucznie i na siłę śląskim "języku" z gwar istniejących na Śląsku rugują słowa polskie a zastępują je niemieckimi (np Oberschlesien) ? Czemu firrerki już dziś mówią o regionalizacji Polski, czy naprawdę tak trudno zrozumieć że to rozbiór i podział dzielnicowy w jednym ?
anonim2014.08.16 5:05
Czy to prawda, że do pewnego momentu większość separatystów stanowili ci co przed śląską "narodowością" deklarowali narodowość niemiecką (a wcześniej narodowość polską) ? Czy ci co deklarują separatyzm minimalistyczny odcinają się od tych co opluwają pamięć Powstańców oraz o oc tych co na forach internetowych plują na Polskę (np przy okazji tematu "polskich obozów" przypisują nam "polskie" obozy załozone przez okupantów sowieckich) ? Czy nie widzicie różnicy pomiędzy autonomią przedwojenna a tworzeniem śląskiego ... "narodu" w momencie kiedy Ojczyzna jest w potrzebie ?
anonim2014.08.16 5:07
PODSUMOWANIE : "...W związku z informacjami prasowymi, o umieszczeniu przez wojska rosyjskie w Obwodzie Kaliningradzkim rakiet Iskander-M, przystosowanych do przenoszenia głowic nuklearnych, w imieniu Związku Ludności Narodowości Śląskiej zwracamy się do Waszej Ekscelencji, o przekazanie władzom Federacji Rosyjskiej naszej prośby, o rozważenie możliwości niekierowania tych rakiet w kierunku Śląska..." "..."...Chociaż Polska z Niemcami zawarła układ o granicy polsko-niemieckiej w 1990 r., to jednak zrobiono to bez konsultacji z mieszkańcami terenów będących w tymczasowym zarządzie polskim...") Powstańcy śląscy walczyli o to żeby Śląsk był częścią Polski. Ich wnukowie z niskich pobudek materialnych deklarowali jako Niemcy . Kiedy zabrakło kasy na kupowanie takich "Niemców" (setki miliardów wpompowano w NRDowo) -nasi odwieczni "przyjaciele" zza Odry odgrzebali koncepcję goralenvolk -tym razem w wydaniu śląskim ,kaszubskim a nawet mazurskim . Ślązacy w II RP pomimo wielkiego kryzysu i wojny celnej z Niemcami żyli sobie jako tako kiedy Niemcy jak to maja w zwyczaju znowu wprosili się do nas -zaczęło się piekło Polaków -także tych ze Śląska zarówno podczas okupacji niemieckiej jak i sowieckiej -ta druga była długofalowym skutkiem wojny . Dziś sprawcy zamieszania tłumaczą poszkodowanym Ślązakom ze to wina ... Polski i Polaków- zaiste perfidia iście gebelsowska . Ciekawe czy wodzowie separatystów skończą jak goralenfuhrer Krzeptowski . Na szczęście autonomiści są mniejszością na Śląsku a zaprzańcy sa nie tylko tam - np. w W-wie byłoby tego także sporo . Owi krzykliwi separatyści kiedy wyjadą do Niemiec to siedzą cichutko jak myszki pod miotłą i do głowy im nie przyjdzie pluć na swoją nową ojczyznę. Tragedia śląska dla autonomistów nie zaczyna się bynajmniej w 1939. Pamiętają tylko o 1945. "Oferta" niemieckich "panów" ("jak nie podpiszesz volkslisty toś sam sobie winien - umrzesz w Oświęcimiu a jak podpiszesz stary ośle to cię hitler na Ost Front pośle") to oczywiście nie była tragedia - to szczęście dla autonomistów. http://marucha.wordpress.com/2013/02/03/ras-i-tragedia-provinz-oberschlesien/ Odwołują się do autonomii przedwojennej. Gdyby wtedy ktoś tak pluł na Polskę i tak podlizywał się Niemcom to zostałby potraktowany tak jak na to zasługuje ... Nagonka medialna w związku z wypowiedzią Kaczyńskiego była także nieuczciwa (eufemizm). Nagłaśnianie wypowiedzi dotyczących separatystów tak jakby dotyczyły one wszystkich Ślązaków to zwykłe draństwo jak sam się przekonałem praktykowane przez wrogów Polski nagminnie. Postawa antypolskich mediów polskojęzycznych, poparcie gazwyb, palikociarni, platformy; separatystyczny totalitaryzm w gazetach lokalnych(właścicielami koncernów są Niemcy) pokazuje iż "dzieło" zniszczenia naszego kraju to nie jest wyłączna domena separatystów. Autonomiści (szczególnie kiedy są anonimowi - w internecie) plują na Polskę ile wlezie. Przypisując Polsce odpowiedzialność za polskie obozy(sic!) podkreślają swą Śląskość. Chodzi o to żeby napuszczać, skłócać czy nazywając rzecz po imieniu - szczuć. Na większą skalę i dużo skuteczniej ten sam mechanizm Niemcy wykorzystali podczas rozbijania Jugosławii. Kraje słowiańskie - Czechosłowacja, Jugosławia rozpadły się. Polska sie rozpada. Nawet Związek Sowiecki się rozpadł. Niemcy się zjednoczyły. Ich służby są skuteczne i pozbawione wszelkich hamulców. "...W kwietniu 2007 r Związek Ludności Narodowości Śląskiej ogłosił list do władz UNESCO wzywający do odrzucenia wniosku polskich władz, aby obóz w Oświęcimiu nazwano "niemieckim,nazistowskim obozem zagłady". W opinii ZLNŚ podkreślanie niemieckiego charakteru obozu miało by zamaskować fakt, że "po wojnie był to POLSKI obóz koncentracyjny". Najwyraźniej trzeba przypominać tak oczywiste fakty jak to, że w czasach kiedy tacy "Polacy" jak Szlomo Morel (nic dziwnego, że film nakręcony i promowany przez separatystów pod tytułem "Polskie obozy" był promowany także przez GazWyb) byli komendantami komunistycznych obozów to bynajmniej nie tylko Polacy ze Śląska, Niemcy i volksdeutsche byli więźniami tych obozów czy poznawali nową władzę w katowniach UB. Polacy w owym czasie toczyli samotną walkę (w obliczu kolejnej zdrady "sojuszników"). Ostatni żołnierz "wyklęty" został zabity w latach 60-tych. Repertuar represji nowej władzy był szeroki. Dotkliwie poznali go jak podkreślam nie tylko Ślązacy. PS. Promowany usilnie ZLNŚ w obelżywy sposób opisał rekonstrukcję obrony wieży spadochronowej. Na "podstawie" niemieckich źródeł (odrzucając relacje mieszkańców Katowic spisane zaraz po wojnie) opluli plugawie bohaterów, którym do pięt nie sięgają. Cytat "...tak jak miała miejsce obrona wieży spadochronowej przez harcerzy, tak samo w Lisowcach żył smok,a rejonie Rybnika Utopek..." Harcerzy - rekonstruktorów określając mianem "czeredy". Mieli także pretensje o to, że w owej rekonstrukcji pominięto obrzucenie kwiatami mercedesa niemieckiego generała .
anonim2014.08.16 9:55
Panie observer, proszę prześledzić temat i zobaczyć kto tu szczuje (w dodatku robił to również pan). Czytałem już ten list ZLNŚ i również uważam, że jego treść jest po prostu... głupia. Co do finansów, z tego co wiem członkowie RAŚ płacą składki, zresztą nie wiem, gdzie ktoś widzi tam jakieś ogromne pieniądze. Proszę nie tworzyć również jakiejś teorii, że Ślązacy nie uważają wybuchu II wojny światowej za tragedii. "Czemu nie było mowy o separatyzmie kiedy było to niezbyt wygodne tylko teraz kiedy ogólnie pojęta polskość jest w kryzysie to nagle separatyści nabrali niebywałego wigoru?" Nie jest czasem odwrotnie? Może wigoru nabrał atak na projekty ze strony Ślązaków, bo teraz każdy utożsamia się od razu z "separatyzmem" co z kolei budzi skojarzenia z sytuacją na Ukrainie. Z kim Ślązacy sympatyzują? W moim przypadku na pewno nie jest to pan Putin. Problemem nie są Niemcy czy Rosjanie, problemem jest nienawiść, żądza władzy i inne deprawacje. Rozumiem, że osoby szukające "tajnego Niemieckiego planu zniszczenia Polski" są przeciwko członkostwu Polski w NATO i UE, ponieważ jaki sens ma sojusz z "wrogiem"?
anonim2014.08.16 12:07
@Aslu I Ty się niby od babci tego "śląskiego" Ojcze nasz nauczyłeś i się tym tekstem modlisz? Nie rozśmieszaj mnie!
anonim2014.08.16 12:10
@ Aslu I Ty się niby tym "śląskim" tekstem Ojcze nasz modlisz? I od babci się go nauczyłeś. Jakiś sługus proniemiecki wycudował ten tekst, zamieścił w jakimś propagandowym "Biblia Ślązaka" i będziesz mi tu wciskał kity. Nie istnieje tekt Ojcze nasz po śląsku, który by był używany przez Ślązaków w osobistej modlitwie. Żadna babcia takiej formuły nie uczyła swoich wnuków!
anonim2014.08.16 13:15
Na forum istnieje jakaś dziwna prawidłowość, otóż o Śląsku i Ślązakach wypowiadają się Ci, którzy nie znają historii tej krainy i nigdy tu nie byli. Ale to typowo polskie - nie znam się, ale mam swoje zdanie. Nikt nie chce odłączyć Śląska od Polski, chcemy tylko prawa do samostanowienia o Śląsku, jego finansach, gospodarce, czyli tego co dawała nam Ustawa Sejmu II RP o Statucie Autonomicznym woj.śląskiego: własny Sejm i własny Skarb, Kasa chorych oraz ustawodawstwo. Więc nie obrażajcie nas wyzywając od separatystów i volksdeutschów. Jesteśmy Ślązakami ! Wnuk powstańca i jeńca Donbasu...
anonim2014.08.16 13:20
@Majestic - my jesteśmy u siebie i pomimo, że próbowano nas Ślonzoków wielokrotnie wyganiać na przestrzeni wieków - trwamy i będziemy trwać. Ja wiem, że dla ludzi Twojego pokroju najlepszy byłby Śląsk bez Ślązaków, ale pamiętaj wielu próbowało, ale im się nie udało. My som doma !
anonim2014.08.16 13:20
@Bogdanusn, ale my chcemy do Czech !!! ;-)
anonim2014.08.16 15:12
Dla tryumfu zła wystarczy spolegliwość ludzi dobrych. Nawet po super kłamliwej manipulacji przed ostatnim spisem (wyjątkowo mocno nagłośnionej dzięki antypolskim przekaziorom oraz POsłom partii rządzącej) ok 10 % mieszkańców Śląska wybrało drogę zdrady. Ale na forach separatyści oraz poszczuci przez nich z godną lepszej sprawy zapiekłością promują zaprzaństwo w celu zapewnienia stołeczków dla swych firrerków. I jeszcze próbują powielać brudną manipulację i jednoznacznie oceny separatystów przypisywać wszystkim Ślązakom. Czy gdyby Polacy rzeczywiście uwierzyli, że być Ślązakiem oznacza odwracanie się od Ojczyzny w momencie kryzysu to rzeczywiście pomogło by to śląskiej sprawie ?
anonim2014.08.16 18:51
@observer1920 - Ślązacy tym się różnią od pozostałych regionalnych grup etnicznych, że nie doświadczyli ani Polski jagiellońskiej, ani Polski szlacheckiej, ani dramatu rozbiorów i ówczesnych powstań narodowych; zostali wychowani na innych lekturach i podręcznikach, w innych kulturach prawnych. Uczestniczyli w innych wojnach, walczyli z innymi wrogami, mieli innych królów i cesarzy. Dopiero w 1922 roku część regionu znalazła się w granicach Polski, a całość w 1945 roku
anonim2014.08.17 3:18
@petrus silesius Ślązacy tym różnią się od innych regionów, że (podobnie jak Kaszubi) doznali "dobrodziejstwa" germanizacji w stopniu większym niż inni Polacy. Pomimo skrajnie niekorzystnych warunków byli tak mocno związani z polskością, że nie wahali się oddawać życie za przyłączenie do Polski. Ślązacy tym różnią się od innych regionów, że dziś jakkolwiek w ogóle ogólnie pojmowana polskość jest w kryzysie to właśnie na Śląsku skala zaprzaństwa oraz niebywała spolegliwość znacznej części w tak głupi sposób przekreśla piękne tradycje. Przecież nikt nie zabrania przywołanym wcześniej Kaszubom kultywowania swego regionalizmu. Ale oni w większym stopniu zachowują się "jak trzeba". Do tego jeszcze te wątki typu przypisywanie skutków (także tych długofalowych) wojny wywołanej przez Niemcy - ... POLSCE. Usłużne "adresy" do jego ekscelencji (sic!) ambasadora Rosji czy plugawie kłamliwe donosy do UNESCO. Tak jak dziś Górale wstydzą się goralenvolku (nawet wnuk wstydzi sie swego dziadka- goralenfuhrera) tak za jakiś czas separatyzm będzie wstydem Śląska. Tylko skala zaprzaństwa i spolegliwości jest na Śląsku nieporównywalnie większa także i wstyd będzie większy.
anonim2014.08.17 10:38
@ observer1920 Jako Ślonzok abo jak wolisz Hanys. Padom ci: Dupcys fleki, synek ...