Lider Platformy Obywatelskiej zapowiada działania zmierzające do zablokowania prac nad reformą sądownictwa. – To jest kwestia zasadnicza dla wolności nas wszystkich, zasadnicza dla suwerenności państwa. Będziemy pokazywać scenariusz następnych aktywności – powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna. Wiceszef PO Borys Budka zapowiedział z kolei, że PO „spróbuje regulaminowymi metodami nie dopuścić do głosowanie nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym oraz porozmawia „o scenariuszu pozasejmowym”. O godzinie 10:00 zebrał się zarząd krajowy PO zwołany w trybie nadzwyczajnym.

– Musimy być wszyscy razem i to opozycja nie tylko w parlamencie, ale także poza nim. To kwestia pełnej mobilizacji. PiS robi to specjalnie w lipcu [projekt ustawy o SN]. Na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami parlamentarnymi. W tym szaleństwie jest metoda – powiedział Schetyna.

W środę wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt PiS, który przewiduje m.in. trzy nowe Izby Sądu Najwyższego, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów w stan spoczynku. W środę Sejm uchwalił też nowele ustaw o KRS oraz o sądach powszechnych.

Co Platforma Obywatelska zamierza zrobić ws. projektu PiS o Sądzie Najwyższym? – Będziemy próbowali wszystkimi regulaminowymi metodami doprowadzić do tego, by to głosowanie się nie odbyło – powiedział dziś wiceszef PO Borys Budka w TVN24. – Ta ustawa ma być procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, wbrew wszystkim zasadom regulaminowym, ale PiS ten regulamin łamie permanentnie – dodał.

Zdaniem Budki w projekcie chodzi o to, by „politycy PiS mogli wyrzucać sędziów, którzy orzekają nie tak, jak PiS chce”. Poseł uważa, że skoro Sąd Najwyższy orzeka o ważności wyborów, to „PiS szykuje instrumentarium, by nie oddać władzy” i wszelkie zaprzeczenia tej tezy są w ocenie Budki kłamstwem.

Pytany o piątkowe spotkanie zarządu PO, Budka zapowiedział, że Platforma będzie wtedy rozmawiała przede wszystkim o obecności i udziale partii w tym, co „będzie się działo w niedzielę tutaj w Warszawie” oraz „o scenariuszu sejmowym i pozasejmowym na wypadek przyszłego tygodnia”. Na niedzielę i kolejne dni zapowiadane są w stolicy protesty przeciwko projektowi ustawy o SN.

Wcześniej protesty opozycji wywołały nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Ww czwartek wieczorem senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji podjęła decyzję, by rekomendować całej Izbie przyjęcie ich bez poprawek. W głosowaniu przepadły wnioski senatorów PO o odrzucenie ustaw w całości oraz o odroczenie rozpatrywania ustawy o KRS.

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji piętnastu członków Rady którzy są sędziami. Ich następców ma wybierać Sejm, a nie jak dziś – środowiska sędziowskie. Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów wzmacniając w tym zakresie pozycję ministra sprawiedliwości.

Resort sprawiedliwości opublikował na swojej stronie internetowej zestawienie sposobu wyboru sędziów w innych państwach Unii Europejskiej. Przygotowało je Biuro Analiz Sejmowych. Z zestawienia wynika, że w Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji, Holandii i Hiszpanii władza wykonawcza ma większy wpływ na powoływanie sędziów niż w Polsce.

przk/tvp.info