17.07.19, 20:22Zdj. Platforma Obywatelska RP, CC BY SA 2.0, Flickr, edytowane

Schetyna z wozu, opozycji będzie lżej? Lider PO odejdzie po wyborach?

Czy po jesiennych wyborach parlamentarnych Grzegorz Schetyna zrezygnuje z kierowania Platformą Obywatelską? Są pewne sygnały, które mogą na to wskazywać. 

Rzecznik PO, Jan Grabiec, pytany przez RMF o plany lidera tej partii, stwierdził: „Nie dzielimy nigdy skóry na niedźwiedziu i nigdy Grzegorz Schetyna nie mówił o tym, że celem jego działania jest bycie premierem”.

W rozmowie z portalem TVP Info posłowie byli pytani o polityczną przyszłość lidera Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Bartosza Kownackiego z PiS, Schetyna może stracić stanowisko, jeżeli Platforma przegra wybory i wprowadzi do Sejmu mniej posłów niż obecnie. Zdaniem byłego wiceszefa MON, "struktury partyjne będą niezadowolone" z takiej porażki. Tej opinii nie podziela jednak opozycja. Jej politycy wciąż wierzą w wygraną.

"Grzegorz Schetyna może być absolutnie triumfatorem. Nikt nie powiedział, że my to przegramy. Ja uważam, że możemy wygrać wybory. Ktoś, kto myśli w kategoriach przegranej, powinien zmienić adres pracy"-ocenił Grzegorz Furgo z PO. 

Czy gdyby Schetyna odszedł ze stanowiska przewodniczącego PO, Platformą ponownie pokierowałby Donald Tusk, który w przyszłym roku kończy kadencję w Brukseli?

"Stawiałbym bardziej na prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, w drugiej kolejności na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jako tych, którzy będą twarzami Donalda Tuska. Jak wskazują sondaże, zdecydowana większość Polaków nie chce powrotu byłego premiera do krajowej polityki"-stwierdził poseł PiS, Jan Mosiński. Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej dyplomatycznie stwierdziła, że nie zamierza "Platformie wybierać szefa czy oceniać obecnego". Hennig-Kloska jednocześnie podkreśliła, że Schetynę ocenia zdecydowanie pozytywnie. 

"Dla mnie Grzegorz Schetyna jest tym, który wywalczył sobie pozycję lidera opozycji w dość dużej konkurencji. Dobrze prowadzi jednak rozmowy koalicyjne. Udało mu się zbudować dwie bardzo duże koalicje opozycji. Zarówno pierwszą, która odniosła wiele znakomitych sukcesów w kampanii samorządowej, i potem ta europejska"-oceniła polityk.

yenn/TVP Info, Fronda.pl

Komentarze

JONASIK2019.07.17 22:21
Schetyna, wyp ... na wakacje. Nie wracaj. Do walki o wolną Polskę potrzebujemy przywódcy, fightera, a nie karierowicza ze sztucznym uśmieszkiem. Zgłaszam się na szefa wszystkich szefów (byłem nawet w Szczecinie i poznałem Krzysztofa Jarzynę)
szymek2019.07.18 6:25
Odwal się , a pierwszy chciałem !!!!!.....
madzia2019.07.17 21:32
grigorij stworzył koalicje jewropejską i został po mistrzowsku wymanewrowany przez władymira-taki z niego strateg
twitter:@PromocjaPWS2019.07.17 21:03
Przypominam, że w UE od Traktatu z Mastricht jest organizowana według Manifestu z Ventotene - trockisty Spinellego. Poczytajcie główne założenie traktatu, a zrozumiecie polityczną i gosp. stronę UE. To samo jest z polit. gender mainstreaming (potocznie zw. równościową) - wpr. Traktatem Amsterdamskim z 97 r. Celem gender mainstreaming jest obalenie tożsamości płciowej, bo ta jest podstawą wszystkich innych, a jej obalenie prowadzi do zatracenia możliwości przez jednostkę do obiektywnej weryfikacji otaczającej rzeczywistości, a to jest niezb., by przepchnąć federal. UE bez oporu ludzi. UE musi się sfederalizować jak najszybciej (data podana przez Schulza to 2025 r.), bo elity europejskie są świadome nadch. kryzys - od dziesięcioleci Europa jest bankrutem, tzn. nie wytwarza dóbr, które konsumuje. Ten dobrobyt jest podtrzymywany przez pracujących Azjatów - głównie Chińczyków. Jeśli oni odmówią, to czeka nas tragedia, bunt i na tę okol. musi być stw. aparat terroru - zlikw. armie UE, stworzona armia UE i zlikwidowane państwa narodowe. Ważną rolę odgrywa tu też masowa imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu. Więcej o tym i procesie deindustrializacji jest tu: historiasztuki com pl/strony/024-00-02-DEINDUSTRIALIZACJA.html , Manifest z Ventotene: historiasztuki com pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html#1 , EUROKOMUNIZM: historiasztuki com pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html , GENDER: historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mag42 , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW: historiasztuki com pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php
100% racji2019.07.17 21:00
A POsada w CIUPIE eksperta, który oceni jakość CELI + może być ?