18.07.19, 21:30Zdj. Aar Gambit, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Schetyna już pogodził się z przegraną? Ma teraz inny plan

"W sensie psychologicznym Grzegorz Schetyna pogodził się, że opozycja przegra wybory"-ocenił w rozmowie z Polskim Radiem dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Liderowi Platformy, zdaniem dr. Anusza, przyświeca obecnie inny cel.

"Rozpoczął konstrukcję tego, co będzie już po wyborach. Chce zostać przywódcą opozycji, która powstanie po październiku tego roku"-stwierdził politolog. 

"Tym ruchem, który dopuścił do tego, że nie doszło do połączenia PO z PSL, choć to była najbardziej logiczna koalicja, Grzegorz Schetyna de facto odpuścił. Musiał "obciąć" SLD, bo to by już oznaczało zbyt duży skręt w lewą stronę"-wskazał dr Anusz. Z kolei zdaniem dr hab. Ewy Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego, o porażce planu budowy szerokiej koalicji opozycyjnej zadecydowały "ambicje poszczególnych polityków, liderów podmiotów, które tworzyły Koalicję Europejską oraz definicja sytuacji". 

"Ambicje odnoszą się do tego, która partia będzie miała wpływ na układanie list wyborczych. To kluczowe w polskich wyborach"-wskazała politolog w rozmowie z Polskim Radiem. Marciniak wskazała, że inną sprawą jest definicja wyniku Koalicji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

"Sądzę, że większość liderów, zwłaszcza PSL, zdefiniowała to jako klęskę. (...) PSL chce przez samodzielny start odzyskać tożsamość i wyborców, których straciło na rzecz PiS, głównie na wsi"-podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia. 

Prof Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach jest natomiast zdania, że Koalicja Europejska przeszła już do historii, gdyż liderzy partii "oderwali się od swoich wyborców". Jak wskazał prof. Kik, na tym połączeniu  najwięcej stracili Ludowcy. 

"Instynkt samozachowawczy i oddolny napór wymusił na Władysławie Kosiniaku-Kamyszu oderwanie się od opozycyjnej koalicji. Ten sam mechanizm zadziałał w przypadku Grzegorza Schetyny. Pójście razem z SLD, bez PSL, oznaczałoby utratę konserwatywnego elektoratu PO"-ocenił w rozmowie z Polskim Radiem. 

Lider Platformy Obywatelskiej ogłosił dziś, że jego ugrupowanie nie pójdzie do wyborów w szerokiej koalicji z lewicą. Platforma wystartuje wspólnie z Nowoczesną i Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej, pod szyldem Koalicji Obywatelskiej. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

szymek2019.07.19 11:16
W korowodzie zmysłów możemy trwać niepokonani. Nim się ogień w nas wypali. Nim ocean naszych snów. Łyżeczką się odmierzyć da. Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Niepokonanym
Ron2019.07.19 10:47
jest realne zagrozenie dla PISu- szeroka Lewica z Biedroniem i Razem ma szanse na ponad 10%, koalicja Kukiza zPSL to tez realna szansa na ponad 10% , POlska Osmiornica pewnie ze 25 % zdobedzie , tak ze nawet 45% PISu moze nie wystarczyc na samodzielne rzadzenie niestety
Foster2019.07.19 8:23
Skąd bierzecie te prognozy - ja, moja rodzina i moi znajomi będą głosować albo na Koalicję Obywatelską, albo na Lewicę (Partia Biedronia, SLD i Razem). Nie znam w swoim otoczeniu kogoś kto deklaruje głosowanie na PIS. Osobiście uważam, ze dokonujący się obecnie podział na 4 koalicje jest bardziej korzystny dla kraju jak dotychczasowy podział na PO i PIS.Jeżeli nawet wygra PIS, to władzę będzie sprawował w koalicji z PSL.
Stan 2019.07.19 8:47
Jest pewna grupa ludzi, którzy chwalą się swoją slepotą. Jakiej Polski pragniesz ty i twoja rodzina? Ile czasu potrzebujesz abyś odróżnil dobro od zła? Czy może stoisz po stronie zła bo to dla ciebie jest lepsze?
Leon zawodowiec2019.07.19 8:55
Widocznie Foster macie głupia rodzine
Arek2019.07.19 9:27
Wychodzi na to ze cala rodzinka ma cos nie tak z glowami skro glosuje na komuchow,i zlodziei z PO
Tom Bombadil2019.07.19 6:46
Żeby coś utracić, to takie "coś" trzeba najpierw mieć. A czy w ogóle istnieje coś takiego, jak "konserwatywny elektorat PO". Jeśli nawet kiedyś istniał, to po wygranej PiS-u w 2015 zaczęła się jego erozja. Połączenie PO z Nowoczesną (liberalni lewacy) i z Nowacką (socjalna lewaczka) odrzuciło resztki naiwnych quasi "konserwatystów" od PO. Platforma to teraz partia bez zasad i bez poglądów. Jedyna zasada: pozostać przy korycie (lub w pobliżu koryta). Podobnie czuje i myśli PSL. Dla tej jedynej zasady PO i PSL zdolne są założyć jakąkolwiek maskę. Nawet poszliby na kolanach do PiS-u, ale wiedzą, że PiS ich nie weźmie. Stąd te rozpaczliwe ruchawki w tzw. "opozycji". To, że Schetyna nie chce być drugi raz Murzynem, który zrobił swoje (Miller, Belka i Cimoszewicz w Brukseli) nie znaczy, że uległ "konserwatystom" w PO. Wolne żarty!
JR2019.07.19 6:42
Schetyna powinien odpowiadać przed jakimś organem wymiaru sprawiedliwości. Nie potrafię sprecyzować przed jakim, nie jestem prawnikiem, ale to co robił i to co robi w/g mnie jest mocno sprzeczne z Konstytucją. Opozycję powinno obowiązywać prawo, a to co robi Schetyna i jego jeszcze wierni pomocnicy, to co głoszą i to szukanie sojuszników poza granicami świadczy o próbach demontażu państwa! W każdym calu jest to antypaństwowe, antynarodowe i antykonstytucyjne!!! Prosty przykład. Pucz grudniowy i przyjazd Tuska do Polski, plus jego przemówienie. Inne przyjazdy Tuska np. do Gdańska. O czym to świadczy? Zapowiedź likwidacji CBA i IPN-u to zapowiedź tych organów, które przeszkadzają w totalitarnym sprawowaniu władzy, to taki delikatny początek. Później ci nieobliczalni zdrajcy mogą posunąć się jeszcze dalej. Nie wiem dlaczego obecne organy wymiaru sprawiedliwości zabierają się do tego problemu jak przysłowiowy kot do jeża. Może odkładają na drugą kadencję? Oby obecna ekipa zwyciężyła w wyborach i to z jeszcze większą przewagą niż dotychczas. To uratuje naszą Ojczyznę i obywateli przed upadkiem, nie boję się użyć takiego określenia.
Jack Em2019.07.19 6:24
Teraz schetyna jest wielkim zwolennikiem lgbt , pedałów , zboczeńców.wydziera mordę żeby go usłyszał Soros , "zachód" , Bruksela z nadzieją , że dopuszczą go do koryta.To wyjątkowo parszywa postać.
Jurek2019.07.19 2:53
Te trzy komitety wyborcze opozycji pójdą rzeczywiście szeroką ławą i zgarną cały potencjalny elektorat antypisowy - bądźmy szczerzy, mogą mieć wspólnie większość parlamentarną i stworzyć rząd, który będzie konsumował owoce 4-letnich wysiłków Zjednoczonej Prawicy...
denaturat artystyczny2019.07.18 23:27
Schetyna to prawdziwy monsz stanu. Taki monsz pozostał środowiskom bananowej inteligencji, sędziom, nauczycielom i celebrytom z półświatka artystycznego. Blamaż.
poPO=szambo i dno2019.07.18 23:16
schetino przywódcą!!!! koń by sie usmiał kogo? czego?
OZ2019.07.18 22:33
Jakby na Grzesia Nicponia nie patrzeć - TO JEST ON ROZBRAJAJĄCY. !!!
JONASIK2019.07.18 22:23
Schetyna to kula u nogi opozycji....
sasd2019.07.18 22:12
wez s,,,,dalaj
Valentynka2019.07.18 22:08
Nie martwić się za bardzo. Przydziela mu inne zadanie. Ma rozwalać to co się buduje. A pomyśleć jeszcze tak niedawno cinkciarzem był.