Samorządy uderzają w rząd PiS. Chcą 100 mln zł - zdjęcie
22.05.19, 07:30

Samorządy uderzają w rząd PiS. Chcą 100 mln zł

20

1. Jak poinformowały media samorządy dużych miast – Łodzi, Białegostoku, Katowic, Lublina, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia i Warszawy, wystosowały pisma do ministerstwa finansów o zwrot kwoty około 100 mln zł, jak szacują to są koszty wprowadzenia reformy oświaty.

 

Samorządowcy twierdzą, że rząd deklarował, że samorządy „nie dołożą” do reformy oświaty, natomiast duże miasta takie koszty już poniosły i w związku z tym domagają się stosownych rekompensat.

Co więcej protestujący samorządowcy w całości pochodzący z Koalicji Europejskiej grożą, że jeżeli resort finansów na te wystąpienia nie zareaguje, to wystąpią do sądu z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

2. Samorządowcy, prezydenci dużych wymienionych wyżej miast chyba jednak zapomnieli, że ostatnie 4 lata to dodatkowe wpływy z podatków PIT i CIT na około 25 mld zł, przy czym duża część tej kwoty trafiła i jeszcze trafi w tym roku właśnie do budżetów dużych miast.

Dla porównania w latach 2008-2015, a więc w ciągu 8 lat rządów PO-PSL wzrost dochodów samorządów z tytułu udziałów w PIT i CIT wyniósł 12 mld zł, a w ciągu 4 lat rządów PiS aż o blisko 25 mld zł, a więc jest ponad 2-krotnie większy, a uwzględniając czas aż 4-krotnie większy.

3. Przypomnijmy, że w ostatnich 3 latach wyglądał wzrost wpływów z obydwu podatków dochodowych, podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

W ostatnich latach rządów Platformy wpływy z CIT osiągnęły poziom około 30 mld zł (razem z udziałami jednostek samorządu terytorialnego), w budżecie 2018 roku była to kwota wynosząca blisko 45 mld zł (razem z udziałami jest i to pomimo obniżenia stawki podatkowej do 15%), a więc wpływy były o 15 mld zł większe.

Z kolei wpływy z PIT w ostatnich latach rządów Platformy wynosiły około 80 mld zł (razem z udziałami samorządów) w roku 2018 wyniosły około 120 mld zł (razem z udziałami samorządów), a więc wzrosły w ciągu 3 lat aż o 40 mld zł.

Na rok 2019 wpływy z CIT zostały zaplanowane na poziomie 45 mld zł (razem z udziałami samorządów), ponieważ jednocześnie wchodzi w życie obniżka stawki tego podatku do 9%, a wpływy PIT na poziomie 129 mld zł (także z udziałami samorządów).

4. Ponieważ samorządy mają duże udziały we wpływach z obydwu podatków dochodowych (CIT i PIT), to wzrost wpływów z obydwu tych tytułów w ciągu ostatnich 3 lat o ponad 55 mld zł w sporej części trafił do gmin, powiatów i samorządów województw.

Przypomnijmy tylko, że wszystkie samorządy mają blisko 50% udziały w PIT, dokładnie 49,74%, z tego największa część przypada na gminy-37,89%, powiaty mają udziały w wysokości 10,25%, a samorządy województw 1,6%.

Z kolei w CIT łączne udziały samorządów wynoszą blisko 23%, dokładnie 22,86%, z tego na gminy przypada 6,71%, na powiaty 1,4%, a na samorządy województw 14,75% od wpłat przedsiębiorstw mających osobowość prawną i siedzibę na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego.

5. W roku 2016 wpływy z CIT były wyższe o 2 mld zł niż roku 2015 co oznacza, że do samorządów wpłynęło o 0,5 mld zł więcej, w 2017 wpływy z były wyższe o 4 mld zł, czyli do samorządów wpłynęło o około 1 mld zł więcej, z kolei w roku 2018 wpływy z CIT wzrosły o blisko 5 mld w stosunku do roku ubiegłego, a więc do samorządów trafi o 1,2 mld zł więcej.

A więc tylko z tytułu wzrostu wpływów CIT do samorządów trafiło w ciągu ostatnich 3 lat około 3 mld zł więcej.

Ponieważ samorządy mają blisko 50% udział w PIT, to z tego tytułu przyrost wpływów do budżetów jednostek samorządu terytorialnego był jeszcze wyższy niż w przypadku CIT.

Wpływy z PIT w roku 2016 były wyższe o 6 mld zł niż w roku 2015 to oznacza, że samorządy otrzymały dodatkowo 3 mld zł, w roku 2017 wpływy te były o 9 mld zł wyższe niż w roku poprzednim, a wiec do samorządów trafiło z tego tytułu o 4,5 mld zł więcej, wreszcie w 2018 roku te wpływy były aż o 16,5 mld zł wyższe, a więc do samorządów trafi z tego tytułu dodatkowo ponad 8,2 mld zł, sumarycznie przez 3 lata o 16 mld zł więcej.

W roku 2019 udziały dla samorządów będą wyższe od tych z 2018 roku przynajmniej o 1 mld zł z CIT i kolejne 5 mld z PIT, co oznacza, że przez 4 lata rządów PiS do samorządów trafi około 25 mld zł więcej niż w roku 2015.

6. Oczywiście należy pamiętać, że te dodatkowe wpływy podatkowe, które trafiły do samorządów z tytułu CIT i PIT w latach 2016-2019, łącznie w kwocie przynajmniej 25 mld zł (4 mld z CIT i 21 mld zł z PIT), nierówno rozkładają się pomiędzy różne kategorie samorządu, występuje także silne zróżnicowanie między nimi.

Te, na których terenie mieszka więcej osób płacących podatek PIT i funkcjonuje więcej podatników podatku CIT, osiągają z tego tytułu wyższe przyrosty dodatkowych wpływów, te gdzie jednych i drugich jest mniej oczywiście przyrosty niższe.

Ale mimo tego zastrzeżenia, nie ulega wątpliwości, że wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w ciągu ostatnich 4 lat osiągną dodatkowe wpływy podatkowe w wysokości prawie 25 mld zł, co oznacza, że korzystają one mocno z koniunktury gospodarczej i uszczelniania systemu podatkowego.

Występowanie więc przez duże miasta do ministra finansów o zwrot 100 mln zł w związku z reformą oświaty, w sytuacji kiedy przez 4 lata uzyskało się do swojego budżetu dodatkowe miliardy jest zwyczajną małostkowością i kolejnym przejawem walki samorządowców wywodzących z obecnej opozycji z rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (20):

Albert2019.05.22 11:20
"kolejnym przejawem walki samorządowców wywodzących z obecnej opozycji z rządem Prawa i Sprawiedliwości. " Ja bym to raczej nazwał oczekiwaniem spełnienia obietnic rządu PIS, czyli braku kosztów dla samorządów z racji reformy edukacji. No chyba, że potraktować te szumne pisowskie zapowiedzi tak jak to się powinno czynić, czyli jako puste słowa bez pokrycia. Z tego przecież PIS słynie od zawsze.
Torchwood2019.05.22 9:54
Co mają dodatkowe wpływy z podatków do kosztów tej pseudo-reformy? Te wpływy byłyby też bez likwidacji gimnazjów. Rząd deklarował, że nie będzie dodatkowych kosztów dla samorządów - więc niech je teraz pokryje.
Ryszard Olejniczak2019.05.22 8:46
Naród, który nie szanuje własnych dzieci zawsze kończy marnie. Pedofilia zabija w dziecku darowaną przez Boga zdolność samodzielnego decydowania o własnym człowieczeństwie i powoduje strach samodzielnego myślenia - zgoda, ale obecne programy nauczania też zabijają zdolność samodzielnego myślenia a o tym się milczy. Dziś dzieci po gimnazjach i szkołach podstawowych usiłują sobie znaleźć miejsce w liceum, w nieprawdopodobnym stresie (dopiero co wyszły ze stresu po strajkach egzaminacyjnych), bo tych miejsc brak, bo ktoś popełnił fatalny błąd w reformie oświaty - pisze się o wszystkim ale o tym się milczy (żeby choć słowo informacji jak uniknąć pozostania bez szkoły). Polskie dzieci są na ostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o stan zdrowia psychicznego (liczba prób samobójczych), ale o tym sie milczy bo lepiej nie szukać przyczyn. We wszystkich zmianach dotyczących dzieci mówi się o pieniądzach albo polityce - ale nie o NICH. W najbardziej zdegenerowanym świecie włoskiej mafii dzieci były święte - a my gdzie jesteśmy?
JR2019.05.22 9:29
Społeczeństwo, w tym dzieci, a zwłaszcza młodzież może mieć dobry stan zdrowia psychicznego jak niedawni złodzieje, niszczyciele Polski na kłamstwach chcą ponownie zdobyć władzę aby okradać dalej? Jak komuchy wyłażą z hadesu dążą do tego samego? Jak niektóre, wrogie Polsce i Polakom środki masowego przekazu jadą też na kłamstwach i przeinaczają rzeczywistość? Takich pytań mogę jeszcze zadać dziesiątki. Te wszystkie działania lewaków mają na celu podzielenie społeczeństwa. Ba, nawet rodzin!
Ryszard Olejniczak2019.05.22 9:47
Masz rację tylko "zło trzeba dobrem zwyciężać", zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Jeśli chodzi o sferę materialną - to chwała Pani Minister Rafalskiej. Jeśli chodzi o oświatę i wychowanie to jest gorzej niż napisałem, ale brak miejsca żeby pisać o wszystkim, w dodatku dramat polskiej oświaty zaczął się już od rządu Mazowieckiego i swój udział w dzisiejszej katastrofie mają wszystkie tzw, opcje ( UW - za której obniżano wymagania edukacyjne, SLD - kiedy zamieniano szkoły w dyskoteki, PO - kiedy dzielono proces edukacji licealnej tak żeby nikt za nic nie odpowiadał i teraz potrzebna ale bezrozumnie przeprowadzona reforma). Odnoszę wrażenie, że stoją za tym, wciąż te same siły.
Tymoteusz2019.05.22 8:41
Bez jaj - i antypolska, bolszewicka partia Przestępców i Szumowin ma jakieś pretensje do prawdziwych polaków zgromadzonych w małych, lokalnych ojczyznach? Czy ktoś pamięta bardziej antypolski rząd?
henio2019.05.22 8:53
PO-PSL. Większego nieszczęścia po '89 nie było. Teraz mamy przywracanie normalności. Szoruj na lekcje.
Marian2019.05.22 8:40
Wplyw na szkoly na nauczycieli chca miec, ale placic ma rzad ktory zwalczaja
JR2019.05.22 8:38
Szanowny Panie. Zmiany w szkolnictwie trudno nazwać reformą. To jest przywracanie sprawdzonego polskiego systemu kształcenia. Oddzielną sprawą są zamiany w programach nauczana. Już wielokrotnie pisałem na ten temat ale powtórzę to po raz któryś z kolei dla tego Pana na zdjęciu i innych niepoinformowanych krytyków. System z gimnazjami nie skrócił okresu nauki tylko nastąpiło zwykłe przemieszczenie. Też był ogromny bałagan w tym czasie! Wprowadziła go ówczesna minister edukacji Hall na wzór izraelski! Dodam, że to Żydówka. Byłem na spotkaniu z panią profesor z Izraela i na zadane pytanie jaki jest system szkolnictwa w Izraelu odpowiedziała, że dziecko 6-letnie jest w zerówce, później jest nauczanie początkowe kl. I-III, następnie szkoła podstawowa kl. IV-VI i 3-letnie gimnazja, a dalej 3-letnie licea i 4-letnie technika. Odwlokło się od tego okresu chyba ze trzy lata i bum! U nas wprowadzono dokładnie tak samo!!! Więc proszę o umiar w tej krytyce! My nie musimy ulegać lobby żydowskiemu, choć w Polsce jest ono duże (zresztą na świecie też). Są setki wpływowych Żydów z polskimi nazwiskami, pozornie sprzyjających Polsce, a co się dzieje choćby w ostatnim okresie u nas to widzimy! Dlatego przed wyborami należy przyjrzeć się komu oddać głos! Nie ulegać obiecankom niedawnych złodziei, którzy przez 8-lat systematycznie niszczyli naszą Ojczyznę!!!
Piotr2019.05.22 11:02
Gdy wystapi pierwszy przypadek AIDS na księżycu to tez będzie wina żydów ;-) Żenujące , ale cóż: jednostki słabe, mało inteligentne, nie radzące sobie w życiu musza mieć na kogo zrzucić swoje beztalencie w tym wypadku na żydów.
Marian2019.05.22 12:56
Nie bron ich! Prawie cale zlo na ziemi od nich pochodzi
JR2019.05.22 13:07
Jeżeli nie dostrzegasz problemu to jednostka mało inteligentna może ci podsunąć kilka lektur do przeczytania, też autorów żydowskich. Może to by cię oświeciło nieco. Bo widzę, że mam do czynienia z osobą mało zorientowaną lub pochodzenia żydowskiego. Uderz w stół, a nożyczki się odezwą. Nie wiem też czy masz wykształcenie wyższe ode mnie.
PIS TO POLSKA2019.05.22 8:37
POLAK IINNI OBYWATELE POLSCY GLOSUJA ZA POLSKA RACJA STANU NATOMIAST JUDASZE I ANTYPOLACY GLOSUJA PRZECIWKO POLSCE I TO POLACY WIDZA ZE SA TO KOLABORANCI OBCYCH PANSTW.
Piotr2019.05.22 11:00
Nie krzycz ;-) bo Ci żyłka pęknie
KTO SLUCHA ZDRAJCOW TO WYCHODZI NA GLUPKA2019.05.22 8:28
PRZEDTEM BEZMUZGOWCY WSPIERALI STRAJKI KROW BARANOW I CZARNYCH OWIEC SRODOWISKA NAUCZYLSKIEGO WPEDZILI ICH NAIWNIAKOW W PROBLEMY FINANSOWE A TERAZ TA ZYDOKOMUNA CHCE ZEBY POLACY PLACILI ZA ICH BLEDY.
Polaku na zdrajcow glosuja judasze2019.05.22 8:16
PYTAM SIE KTO GLOSUJE NA TE ANTYPOLSKIE GNIDY DLA KTORYCH DOBRO NIEMIEC ROSJI I ZYDOW JEST WAZNIEJSZE NIZ POLSKA I POLACY TJ SKANDAL.
Urszula2019.05.22 11:56
A kto to stawia dobro Rosji i Żydów ponad dobro Polaków? PiS? Wypłaci Żydom odszkodowania? Czort ich wie. Rosji też jakoś nie prześladują za bardzo i biorą przykład w rządzeniu z Chruszczowa. Że nie wspomnę o podejrzanych kontaktach Macierewicza z pewnymi Rosjanami.
biszkopt2019.05.22 7:47
Ani grosza tym samorządom ścierwusom zarzadzanym przez Partie Oszustów.Jak widzę to tęczowe ścierwo z Poznania to mi się coś otwiera w kieszeni
Tymoteusz2019.05.22 8:19
W zadzie ci się może otwierać. Prącie biskupa. To wszystko. Mama wie, że się ostrymi narzędziami bawisz?
henio2019.05.22 8:50
Do której klasy chodzisz chłopczyku? Mama wie, że nie jesteś w szkole?