Sąd zadecydował ws. Tomasza Komendy. Mężczyzna dostanie 12 mln zadośćuczynienia  - zdjęcie
08.02.21, 14:20Fot. screenshot - TVN24

Sąd zadecydował ws. Tomasza Komendy. Mężczyzna dostanie 12 mln zadośćuczynienia

53

Opolski sąd orzekł dziś o przyznaniu niesłusznie skazanemu za zabójstwo 15. latki Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania. Niesłusznie skazany mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat. Sąd uniewinnił go w maju 2018 roku.

Tomasz Komenda domagał się blisko 19 mln. Ostatecznie sąd zdecydował o nieco niższym zadośćuczynieniu.

Głośna sprawa dotyczy nocy sylwestrowej w 1996 toku, kiedy zamordowano 15. letnią Małgosię. Za zbrodnię w Miłoszycach skazano Tomasza Komendę. Po spędzeniu 18 lat w więzieniu mężczyzna został uniewinniony. Przed wrocławskim sądem toczy się proces Ireneusza M. i Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo nastolatki.

kak/polsatnews.pl

Komentarze (53):

Maria Błaszczyk2021.02.8 20:53
Lech Kaczyński: "Bywa, że w sprawach oczywistych najmniejsze, wręcz wymyślone wątpliwości są tarczą dla wyjątkowo okrutnych i zdegenerowanych przestępców. Przykład z Wrocławia. Brutalnie zgwałcono, a później zamordowano 15-letnią dziewczynkę, właściwie jeszcze dziecko. Znaleziono jej ciało z rozerwanymi narządami rodnymi. I prokurator powiada pełnomocnikowi rodziny, że co najwyżej może jednemu ze sprawców postawić zarzut gwałtu. Są ślady zębów tego zbira, ślady DNA, wszelkie możliwe znaki – i nie można postawić zarzutu. Taki sposób interpretacji praw człowieka, które czynią przestępców bezkarnymi, a ofiary bezbronnymi, stanowi zagrożenie dla porządku społecznego. I mówi to panu człowiek, który w PRL sam walczył o przestrzeganie praw człowieka". Dziennikarz: "Ale czego pan próbuje dowieść? Że prokurator chroni sprawców przed odpowiedzialnością?" Lech Kaczyński: "Chcę pokazać, jak interpretuje się słuszne skądinąd przepisy regulujące sytuację podejrzanego. Ale ten przykład ukazuje też znieczulicę, atrofię moralną. I nie jest to, niestety, zjawisko wyjątkowe. Gdyby człowiek zdrowy moralnie ścigał morderców tej dziewczynki, na pewno zaangażowałby się w to z całej siły, a nie szukał sposobów chronienia degeneratów."
Japa2021.02.8 23:25
Pani Mario . Podziwiam Pani podejście do sprawy. Słuszne czy nie Nie wiem. Oparte może nie o znajomość sprawy , a o zdolność uczciwego logicznego myślenia. Dlatego proponuję przemyśleć problem dla mnie trudny .Jak pan Komenda trafił do mecenasa , który wcześniej, powiedzmy, obserwował jego śledztwo . No jak . Bo mecenas teraz nie żle zarobi . Z naszej kieszeni.
Maria Błaszczyk2021.02.9 1:36
W jakim sensie "moje"? To jest cytat. Wie pan, co to jest? To jest "dosłowne przytoczenie cudzych słów". Nawet panu powiem, jak to zrobiłam - najechałam myszką na interesujący mnie fragment wywiadu i wcisnęłam "Ctrl" i "c". A następnie w moim komentarzu wcisnęłam "Ctrl" i "v".. Potem pozmieniałam tylko myślniki na cudzysłowy i dodałam, kto co powiedział, dla jasności. Moje są tu więc tylko cudzysłowy i informacja, kto co mówi. A chyba mecenasowi należą się pieniądze za jego pracę? Jak potrzebuję chleba, to płacę za niego. Benzyny do auta - to samo. Usługi szewca - również. Adwokata - podobnie... A sławni adwokaci zarabiają dość dużo. Tak to już jest. Pan nie bierze pieniędzy za swoją pracę? A co do pretensji, że z pańskiej kieszeni. Chyba nie dyskutuje pan z faktem, że się panu Komendzie zadośćuczynienie należy? Że nie należy niewinnych ludzi w ten sposób traktować? To już chyba bardziej warto by się czepiać kopertowych wyborów pana Sasina, respiratorów-widmo pana Szumowskiego, szpitala dla zdrowych na Narodowym z obsadą pięciu setek ludzi, zakwaterowanych częściowo w Hyatcie, setek policjantów obstawiających kwartał ulic, by pan Kaczyński nie musiał kontaktów utrzymywać z suwerenem czy milionów dla pana Rydzyka? Z tych rzeczy pożytku nie ma żadnego, w przeciwieństwie do pieniędzy dla pana Komendy - który może poczuł, że chociaż go tak potwornie skrzywdzono, to przynajmniej spróbowano to wynagrodzić.
JaluKurek2021.02.9 11:48
Pani Mario.Ja stoję po drugiej stronie barykady.Ale uważam , ze barykady nikomu nie sa potrzebne i niczemu dobremu nie służą. Post jak raz może nie na temat, ale piszę do Pani, gdyż od dawna obserwuję Pani posty na forum i jawi mi się Pani madra i uczciwą kobietą.Coprawda pewne poglądy mamy skrajnie inne.Ale czy to jest najważniejsze, i czy to przeszkadza w wymianie opinii i wzajemnym szacunku i sympatii?Moim zdaniem działalność Księdza Rydzyka jest może i kontrowersyjna, ale w sumie dla Polski pożyteczna. Np TV Trwam.W czasie wiosennego zamordyzmu pandemicznego było to jedyne źródło w miarę wyważonych informacji.Zgłębokimi wyrazmi szacunku , były wyborca PiS.
Maria Błaszczyk2021.02.10 16:46
No ale ja nie stoję przy żadnej barykadzie. Ja próbuję przedstawić po prostu inny punkt widzenia. I w ogóle uważam, że to wszystko nie tak. To nie wyborca PiS, były czy obecny, jest moim przeciwnikiem. Moim przeciwnikiem są politycy i inne osobniki rządzące światem, czyli tacy ludzie, których celem w większości jest napychanie sobie kabzy i cieszenie wpływami. I w tym celu ci panowie, a niekiedy też panie, są gotowi na wiele. W tym do tego, co opisano jako rzymską specjalność napuszczania na siebie ludzi przez wpływowych senatorów czy innych konsulów za pośrednictwem trybunów ludowych, a co właściwie wydaje mi się prawie że uniwersalną prawdą o tym, czym jest polityka. I rządzenie światem. Problem w tym, że to się lubi kończyć jak, idąc za przykładem klasycznym, choć istnieją setki innych - jak w Rzymie w 52 roku p.n.e. Więc serdecznie pozdrawiam, również z szacunkiem, i mam nadzieję, że jak dojdzie co do czego, to staniemy po tej samej stronie - ludzi, niezależnie od ich poglądów.
Halo jestem Japa Alojzy Cedzidło2021.02.8 19:01
Bo jestem też: Figo Fago a tak naprawdę to męska tylko z nazwy , pisda . Wycieram doopy Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " , pokazywać jaka ja dobra jest nie tylko z polskowo jazyka , itp . , itd
Alojzy Cedzidło2021.02.8 19:19
A wiesz co małpiszonie ( od małpowane ) nie jestem z za Buga . Mieszkam nad Wisłą i jestem Polakiem . Jestem Polakiem i cieszę sie z tego ,Bo nigdy nie zostanę burakiem i to pastewnym wyrosłym na wodzie z Czajki zakochanym w Trzaskowskim wraz z jego sitwą .
Maria Błaszczyk2021.02.9 1:41
A Zabużanie to nie byli Polacy? Mój jeden pradziadziuś był z Brzeżan, walczył w Legionach marszałka Piłsudskiego, co zresztą spowodowało prawdopopodobnie jego śmierć w młodym wieku... Mogłoby mu być przykro, że tak pan o Zabużanach pisze, chociaż prawdę mówiąc, byłby raczej zaskoczony, to dość oryginalny pogląd...
JaluKurek2021.02.9 11:50
Szukajmy tego co nas łaczy..bo na jednym kulawym wózku jedziemy..
Obiektywny2021.02.8 18:43
I BARDZO DOBRZE CHODZ ŻADNE PIENIĄDZE NIE SĄ W STANIE ZWRÓCIC STRACONEGO CZASU RZYJEMY TYLKO RAZ I NIE PRZELICZAJMY ŻYCIA NA SREBRNIKI , NIGDY NIE ZROZUMIEM POLICJI TYCH KTÓRZY NIE CHCĄ OD MAŁEGO NIE LUBIĄ PLUJĄ ITD A PÓŹNIEJ IDA W TĄ STRUKTURĘ I TU ZNAJDUJE SIĘ POTWIERDZENIE POTOCZNEJ PRZYLEGAJĄCA LATKA DO NICH ... KUR..
Japa2021.02.8 18:41
Sama sprawa pana Komendy powinna wystarczyć aby ta sitwa czerwona znikła z Polski . Razem z tymi co ich kryli . I dalej .12 milionów ? Jemu się należy trzy za każdy rok , ale z kieszeni tych co Jego skazali a nas okradali. Dziś płaczemy nad losem Łupaszki . Inki . i innych ofiar Rakowickiej a sprawcy albo spoczywaj w spokoju w Alei Zasłużonych albo żyją jak u Bozi za piecem . Oni, albo ich wychowanków żyjących na zdobycznych dobrach z tego okresu . A i póżniejszych też
M.2021.02.8 18:33
12 mln. - tylko dlaczego ta sprawa tak długo trwała ??? !!!!!!!!!
Japa2021.02.8 19:22
Trwało długo? Są dwa zakończenia . Daty wyroków mówią wszystko.
Po11... AAA...Dam... proud jew2021.02.8 18:24
ZA POLSKIE OBOZY TO POLACY RAZEM Z NIEMCAMI KTÓRZY ZA ZGODĄ POLAKÓW JE ZBUDOWALI POWINNI ZAPŁACIĆ REPARACJE IZRAELOWI
KASTA2021.02.8 18:24
POmylić się nie można :D ?
Pet2021.02.8 18:30
Niejaki Lesio K. odwołał prokuratora który chciał chłopaka zwolnić z braku dowodów. Na jego miejsce zainstalował swojego który go oskarżył o tę zbrodnię.
Japa2021.02.8 18:49
Jak ten Lesio K . " został poinformowany przez tych co go skazali to niby co miał zrobić . Jak myslisz "Peciku" , informacja wyglądała tak? " Wiesz Lesiu , on jest niewinny ale nam się nie chce robić . Posiedzi a my będziemy mieli sukces" Tak myślisz ?
Pet2021.02.8 19:05
Trochę głupkowate to twoje myślenie. Przeanalizuj to co napisałeś. Lesio K. wymienił prokuratora okręgowego który NIE MIAŁ DOWODÓW na winę Komendy, a wsadził takiego który nie miał takiego problemu i doprowadził do jego skazania.
Maria Błaszczyk2021.02.8 20:57
Nic nie miał robić. Po to wymyślono, żeby prokuratorzy byli niezależni, by urzędnicy im nie dyktowali, co mają robić. A już urzędnik, który pojęcia nie ma o robocie śledczej w szczególności. Specjalistyczną robotę zostawiamy specjalistom, przecież nie chcemy, by, dla przykładu, pan minister Niedzielski, który jest ekonomistą, zajmował się dyrygowaniem, kto w którym szpitalu ma operować siatkówkę oka, a kto zajmować się cewkami moczowymi, prawda?
Alojzy Cedzidło2021.02.8 23:10
No ... Pani Mario . Odebrałem Pani wpis tak >Śp Kaczyński nic nie robił bo niby dlaczego miał nie wierzyć niezależnej Prokuraturze I słusznie . Całkowicie się z Panią zgadzam .W głębsze komentowanie nie wchodzę . Brak mi wiedzy. Ciekawi mnie tylko jak doszło do wybrania mecenasa Ćwiąkalskiego na obrońcę To był strzał . W dziesiątkę gwarancja zarobku i Komendy i Pana Mecenasa . Nie wierzę , pan Ćwiąkuś nie znał prawdy? , Nie wierzę i tyle . A "kasta nadzwyczajna " dobrze się wówczas trzyma
Maria Błaszczyk2021.02.9 1:51
Widzę, że kumpluje się pan z panem mecenasem Ćwiąkalskim, że takich pan pieszczotliwych zdrobnień używa. No a co miał nie znać prawdy? Przecież został jego pełnomocnikiem w 2018 roku, wtedy już niewinność pana Komendy była oczywista. A czemu pan Kaczyński miał nie wierzyć? To nie jest kwestia wiary, to nie kościół. To jest świadomość, że nie wie się wszystkiego i wypowiadanie się o "zbirach" i "moralnych atrofiach" w tej sytuacji jest nieodpowiedzialne. Żeby coś takiego mówić, to warto by wiedzieć na pewno, a nie coś zasłyszeć od jednej ze stron w sprawie. Przypomnijmy sobie zresztą, jak się skończyła inna połajanka pana Kaczyńskiego w kwestii, o której nie miał pojęcia. Otóż swojego czasu nazwał odpowiedzialnego i kompetentnego pilota "tchórzem" i bajdurzył o "wstydzie" przyniesionym "Państwu Polskiemu oraz jego Siłom Zbrojnym". W efekcie tego - choć nie tylko - inny pilot, bezposredni uczestnik incydentu gruzińskiego, świadom, że nie ma warunków do lądowania nie postawił się prezydentowi, gdy ten nie podjął jeszcze decyzji...
Po11... AAA...Dam... proud jew2021.02.8 18:24
FASZYSTOWSKIE K**WY W POLSCE DAŁY SIĘ PODBIĆ NIEMCOM I BYLI DUMNI Z POLSKICH OBOZÓW NA POLSKIEJ ZIEMI!
Europa2021.02.8 18:44
spierd ... kozojebco żydowski na pustynie dymać kozy
Po11... AAA...Dam... proud jew2021.02.8 18:24
BEZ ZGODY FASZYSTOWSKIEGO POLSKIEGO RZĄDU NIE POWSTAŁYBY NA POLSKIEJ ZIEMI OBOZY KONCENTRACYJNE
Japa2021.02.8 18:26
Co to jest pisarzu ?
Japa2021.02.8 18:27
A może CO TO JEST FRONDO ?
Foster2021.02.8 17:48
Brawo Panie Tomaszu. Życzę Panu dużo szczęścia, bo limit nieszczęść i cierpienia już Pan przekroczył i to znacznie.
prawda boli2021.02.8 17:26
Zadośćuczynienie płatne z majątku sędziego , prokuratora czy firm ubezpieczeniowych, które ich ubezpieczają na wypadek błędów zawodowych popełnionych przez nich . Skarb państwa powinien wystąpić do sędziego i prokuratora o zwrot zadośćuczynienia i kosztów pobytu niewinnego w więzieniu przez 18 lat, za które zapłaciło państwo z podatków.
Po 11 ...2021.02.8 16:31
Jak to się dzieje, że Lech Kaczyński ma pomniki, a my z naszych podatków zapłacimy p. Tomkowi?
kaka2021.02.8 16:31
Ten wyrok jest przykladem qrestwa naszego wymiaru niesprawiedliwosci. Nie zebym mial cos przeciw Komendzie--jemu to sie z pewnoscia nalezalo. Nalezy zadac pytanie dlaczego prokuratorzy sedziowie i tyle rozpraw--tak chaniebnie sie pomylili-i dlaczego -nie poniesli zadnej-powtarzam zadnej odpowiedzialnosci.. Jak mozna przezucac koszt pomylek urzednikow na ludzi??????????? My juz wystarczajaco za to zaplacili:-1-rozprawy-przed wyrokiem awiec dzniwki sedziow oswietlenie2-koszty wyzywienia Komendy w wiezieniu 18 latx 2000-to malo? Ten burdel w panstwie jest tak dramatycznie kosztowny i nas obciazajacy pora karac prawdziwych przestepcow.
kaka2021.02.8 16:34
niejaki nie malogupi adam strzebosz -mowil .......SEDZIOWIE SIE SAMI OCZYSZCZA--no to sie oczyszczaja.
PRAWDA2021.02.8 16:17
PO-11 18 lat temu przy rzadzie była --Zbankrutowana Czerwona Zaraza bo ciemnot wybrała --o i dawali Osądzali jak za Komuny przed 1990 roku ===== Jest Oskarzony to się paragraf dopasuje ===
Nieprawda2021.02.8 18:35
Kiedy w 2001 roku skazali Komendę prokuratorem generalnym był Lech Kaczyński, który naciskał na szybkie znalezienie sprawcy. Kaczyński krytykował prokuratorów w październiku 2000 roku. W styczniu 2001 roku wymieniono prokuratura, który zajmował się zbrodnią miłoszycką (Stanisław Ozimina został ukarany za opieszałość). W lutym 2001 roku Kaczyński podpisał dekret o odwołaniu Marka Gabryjelskiego, szefa wrocławskiej prokuratury. "Miesiąc później, w kwietniu 2001 roku, prokurator Tomasz Fedyk skierował do sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko Komendzie" – przypomina gazeta. Trzy lata później Komenda został skazany na 25 lat więzienia. Kaczyński naciskał na znalezienie sprawcy za wszelką cenę. No i znaleziono niewinnego.
Anonim2021.02.8 16:16
I znowu Polacy zapłacą za jawne błędy polskojęzycznych skooorwysynach na wysokich urzędach
Grizzly2021.02.8 16:15
Pośmiertnie obciążyć zimnego Lecha
Grizzly2021.02.8 20:59
Won złodziejskie mendy bolszewickie od mojego nicka!
Prawda2021.02.8 16:12
Powinna prymitywna Sedzia i Prokurator odsiedzić za swoje prymitywne postepowanie =======PIS to Sługa Narodu Polski ===wszystkie Mafie Sędziowsko Prokuratorskie powinni i sc na zwolnienie
Lesław2021.02.8 16:12
Zapomnieliście dodać, że przedstawiciele rządu PiS byli przeciwni wypłaceniu odszkodowania.
Po 11 ...2021.02.8 15:58
Lech Kaczyński w rozmowie z „GW” jeszcze przed postawieniem zarzutów oskarżonemu, twierdził, że zbrodnia, której rzekomo miał dokonać Tomasz Komenda, i zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy nie pozostawiały żadnych wątpliwości co do sprawcy. – Brutalnie zgwałcono, a później zamordowano piętnastoletnią dziewczynkę, właściwie jeszcze dziecko. Znaleziono jej ciało z rozerwanymi narządami rodnymi. I prokurator powiada pełnomocnikowi rodziny, że co najwyżej może jednemu ze sprawców postawić zarzut gwałtu. Są ślady zębów tego zbira, ślady DNA, wszelkie możliwe znaki – i nie można postawić zarzutu – mówił polityk, wskazując na konieczność natychmiastowego wymierzenia kary sprawcy. Niedługo potem Komenda stanął przed sądem i został skazany za gwałt i morderstwo Miłoszycach.
Anonim2021.02.8 16:13
No cóż. Nieżyjący już niestety L.K. nielichym był szkodnikiem.
KAKA2021.02.8 16:52
1-WEPCHNAL NAS DO eurokolchozu 2-wstrzymal ekschumacje w jedwabnem-a jego julka robila sabat w sprawie aborcji az jej rydzyk nawymyslal
Po11... AAA...Dam... proud jew2021.02.8 15:15
JUŻ LEPIEJ ŻEBY JAREK ZDECHŁ
Dam2021.02.8 15:10
"Są ślady zębów tego zbira, ślady DNA, wszelkie możliwe znaki - i nie można postawić zarzutu" - Lechem Kaczyński w wywiadzie z 13 listopada 2000 r.
Po11... AAA... proud jew2021.02.8 15:00
JЕBАĆ JЕBАĆ I SIĘ NIE BAĆ - RĘCE ŁAMAĆ I PAŁOWAĆ - NIECHAJ ŻYJE RACJONALIZM
Po11... AAA... proud jew2021.02.8 14:59
Polacy, naród głupców i parszywców w ogóle tego nie rozumieją.
No to teraz2021.02.8 14:58
będzie miał wielu "przyjaciół". Warto uważać.
Po 11 ...2021.02.8 14:36
Ciekawe czy pan Tomasz zaakceptuje kwotę? Tak sobie podzieliłem. Wychodzi 1800 zł za 1 dzień odsiadki. Z jednej strony sporo, ale z drugiej strony niekoniecznie.
Anonim2021.02.8 14:33
Z naszych podatków oczywiście, bo jak obywatel coś źle zrobi to płacić ma obywatel, ale jak władza coś źle zrobi to płacić ma... również obywatel.
Po 11 ...2021.02.8 14:37
Powinni zostać ukarani sprawcy, czyli ci co naciągali dowody.
Po11...AAA...proud jew2021.02.8 14:29
BYDŁO-WŁADZA .... nie należy się cackać, albo poprawa w obozie na Syberii, albo ... w łeb. JUŻ LEPIEJ ŻEBY JAREK ZDECHŁ
Po 11 ...2021.02.8 14:27
Dwie sprawy. 1. Czy katozboczki ciągle są za karą śmierci? 2. Co się dzieje z tymi, którzy preparowali dowody aby wsadzić pana Tomka???
hehehe2021.02.8 14:34
Odp.1. Za karą śmierci są wszyscy normalni ludzie. Odp.2. Zapytaj Buzka albo Millera bo to któraś z tych ekip wtedy rządziła.
Dam2021.02.8 15:11
A kto był wtedy prokuratorem generalnym, który twierdził "Są ślady zębów tego zbira, ślady DNA, wszelkie możliwe znaki - i nie można postawić zarzutu" oraz "oskarżyć tego zbira"?