Rzecznik KUL ws. wypowiedzi ks. Szostka: To wypowiedź ekspercka - zdjęcie
13.06.14, 06:56Rzecznik KUL ws. ks. Szostka: To wypowiedź ekspercka (fot. Wikipedia)

Rzecznik KUL ws. wypowiedzi ks. Szostka: To wypowiedź ekspercka

11

Tezy, jakie w wywiadzie prasowym, a następnie przesłanym do PAP oświadczeniu zawarł ks. prof. Andrzej Szostek wywołały niemałe poruszenie w środowiskach katolickich. Dlatego postanowiliśmy poprosić o zabranie w tej sprawie głosu rzecznika prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym wykłada ks. prof. Szostek.

Pani dr Lidii Jaskule wysłaliśmy następuje pytania:

1. Jak uczelnia ocenia wypowiedź ks. prof. Szostka?

2. Czy uczelnia podziela zdanie, że lekarz odmawiający aborcji winien wskazać innego, który taki zabieg wykona? Czyli de facto przyczynić się do zabicia dziecka nienarodzonego?

3. Obowiązek wskazania lekarza, który aborcję wykona rzeczywiście jest zapisany w polskim prawie, ale czy to oznacza, że jeśli prawo stanowione, zwłaszcza kedy jest niemoralne, stoi ponad prawem Bożym?

Poniżej publikujemy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

„KUL jako uniwersytet katolicki nie ucieka od wyzwań współczesności – w duchu harmonii między nauką i wiarą, przy poszanowaniu najwyższych standardów naukowości, pogłębia i upowszechnia katolicką wizję człowieka i świata. Profesorowie naszej Uczelni włączają się do dyskusji na temat ważnych i skomplikowanych kwestii, podejmując się roli ekspertów.

Wypowiedź ks. prof. Andrzeja Szostka – filozofa, etyka, członka Papieskiej Akademii Życia i zdeklarowanego przeciwnika aborcji – to wypowiedź ekspercka. Ks. prof. Szostek przedstawia w niej poglądy wypracowane w ramach poszukiwań naukowych, podaje argumenty, nie przypisuje sobie przymiotu nieomylności i jest otwarty na merytoryczną dyskusję. Do jej podejmowania w sposób szczególny uprawnieni są eksperci katoliccy. Księdza prof. Szostka, jako profesora wydziału kościelnego (Wydziału Filozofii), do włączenia się w nią dodatkowo uprawnia posiadana przez niego misja kanoniczna.

z wyrazami szacunku,
Lidia Jaskuła”

MaR

Komentarze (11):

anonim2014.06.13 7:06
Oto dyplomacja. Tak odpowiedzieć, żeby nic nie powiedzieć. Nie trzeba wielkich dyskusji. Wystarczy wziąć do ręki Katechizm i poczytać.
anonim2014.06.13 7:09
No to chyba jest czas, aby mu tę misję odebrać!
anonim2014.06.13 7:12
Niech redakcja nie manipuluje prawdą. Nagłówek na pierwszej stronie "KUL zdradza lekarzy sumienia" jest niedopuszczalny.
anonim2014.06.13 7:26
@ BERTO - "No to chyba jest czas, aby mu tę misję odebrać!" I to im prędzej, tym lepiej. A uczelnia powinna utracić prawo używania w nazwie określenia "Katolicki". Pogardzany przez nią prosty lud Boży powinien wreszcie przejrzeć na oczy i zaprzestać wrzucać swoją krwawicę na wielkanocną tacę, przeznaczoną dla KUL-u. Troska o materialne sprawy Kościoła powinna być świadczona tam, gdzie rzeczywiście mamy do czynienia z dziełami integralnie z Kościołem związanymi. A na KUL-u poczynają sobie coraz śmielej, i przestali się już nawet maskować. Wyprodukowali sobie swoich naukowców, swoje koncepcje i doktryny. Kościół jest im potrzebny tylko do ssania kasy, i czas to sobie otwarcie powiedzieć.
anonim2014.06.13 7:49
"Ks. prof. Szostek [...] nie przypisuje sobie przymiotu nieomylności" W przeciwieństwie do nadpapieża Terlikowskiego :)
anonim2014.06.13 7:51
to widać, słychać i czuć....jak w pocie czoła profesorowie KUL "wypracowują poglądy w ramach poszukiwań naukowych"! Gratulacje! Nie przypadkiem OSTATNI list Prymasa Tysiąclecia z 03.05.1981 r. (List do świadków promocji doktorskiej laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza) złożony był " Na ręce Magnificencji Ojca dra W.Krąpca Rektora K.U.L." OSTATNIE słowa ...OSTATNIE życzenie i pragnienie ks.kard.S.Wyszyńskiego w tym liście brzmi.... "Może to usprawiedliwi mój zuchwały adres tego listu - > do świadków <. ŻYCZĘ im, by stali się uczestnikami TRUDU WALKI WSPÓŁCZESNEJ, najlepszych synów ludzkości o chrześcijańskie oblicze odkupionego przez Chrystusa Człowieka wieku XX" .....życzy się czegoś, czego brakuje....... życzymy i my tego profesorom K.U.L.!!!! Oby Polska była Polska....oby K.U.L. był K.U.L-em ....
anonim2014.06.13 8:17
Tak dużo słów, żeby nie odpowiedzieć na bardzo konkretne i precyzyjne pytania. A co na to Wielki Kanclerz KUL rzymskokatolicki arcybiskup?!!
anonim2014.06.13 9:12
Przy całym szacunku i uznaniu pracy wielu ludzi z tej uczelni ja od kilku lat nie daję na KUL i z zażenowaniem słucham listu rektora KUL czytanego w kościołach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia który jest mętny jak cytowana wypowiedź rzecznika; tyle w temacie. Jak zmienią kierunek na jasny i czytelny to i ja zmienię o nich zdanie.
anonim2014.06.13 10:33
źle się dzieje w Lublinie dawniej były całe tabuny takich księży, nawet profesorów, paxowskich, z których część potem przestała być księżmi skupiali się na kwestionowaniu katolicyzmu to się wydaje takie cool (nomen omen), żeby być rogatym odpowiednikiem ks. Szostka mógłby być z tamtych czasów Józef Keller, też prof. z KUL
anonim2014.06.13 15:11
Problem w tym, że nie jest to wypowiedź ekspercka, lecz ideologiczna. Szostek może jest etykiem, ale nie katolickim, lecz lewackim. Może i jest on przeciwnikiem aborcji, ale tylko tej, zakazanej prawem. Jeżeli prawo dopuszcza aborcję, to on się z tym zgadza i oczekuje, że lekarze potulnie będą ją wykonywali.
anonim2014.06.14 8:42
Aha. Czyli KUL już nie jest katolicki. Koniec z dawaniem na tacę w niedzielę, gdy we wszystkich kościołach jest zbiórka na tę szkołę. Tak zrobię i innym będę doradzać.