W trakcie posiedzenia rządu przyjęty został projekt ustawy o ratyfikacji decyzji na temat zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej – informuje serwis 300polityka.pl.

Przypomniano, że jest to konieczne dla uruchomienia Funduszu Odbudowy.

Serwis informuje, że projekt został przyjęty przy dwóch głosach odrębnych. Przeciwni ratyfikacji byli Zbigniew Ziobro oraz Michał Wójcik. Pozostali członkowie rządu poparli projekt.

Po posiedzeniu rządu miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, w trakcie której powiedział między innymi:

Najpierw debatował nad tym rząd, teraz przekazujemy ten akt do parlamentu. Ponad podziałami liczy się Polska. Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków”.

Wskazywał:

Ta ustawa, ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł, jak policzyli eksperci i to większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii COVID-19”.

Szef polskiego rządu dodał, że środki przeznaczone są na bardzo konkretne cele. Podkreślił, że od szybkości zaakceptowania i rozdystrybuowania środków zależy, jak będzie wyglądało tempo wyjścia z kryzysu.

Wskazywał też, że według wielu analiz przed Polską gospodarką są dobre lata. Zaapelował też:

Dlatego dzisiaj odłóżmy na bok spory polityczne, odłóżmy na bok prywatę kilku czy kilkunastu partyjnych działaczy. Zostawmy to, wybaczmy im, że niektórzy rzeczywiście tego typu kalkulacji próbują dokonywać”.

Wcześniej miało miejsce spotkanie rządu z Lewicą w sprawie ratyfikacji projektu ustawy. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podsumowując ustalenia w trakcie spotkania z dziennikarzami powiedział:

To są trudne rozmowy, ale znaleźliśmy możliwość dogadania się w kluczowych kwestiach. To najważniejsze przesłanie”.

dam/PAP,300polityka.pl