Rząd i mniejszości przeciwko "mniejszości śląskiej" - zdjęcie
04.12.14, 15:19Rząd i mniejszości przeciwko "mniejszości śląskiej" (fot. Ewkaa, Wikipedia)

Rząd i mniejszości przeciwko "mniejszości śląskiej"

12

21 października Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zadała ślązakowcom poważny cios. Przedstawiła wówczas opinię w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Chodziło tu oczywiście o postulaty autonomistów, którzy chcieliby utworzyć sztuczną śląską narodowość. Projekt obywatelski złożony przez ślązakowców zakładał uznanie nowej mniejszości etnicznej – śląskiej – poprzez dodanie jej do listy mniejszości, jaką prezentuje ustawa z 2005 roku.

„W ocenie Komisji propozycja ta nie odpowiada stanowi faktycznemu. Ślązacy w ocenie Komisji

są społecznością regionalną zamieszkuj ącą Śląsk, a nie wspólnotą o charakterze etnicznym

czy narodowym. Nie spełniają więc kryteriów wskazanych w art. 2 ust. 3 ustawy

o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym” – czytamy dokumencie Komisji podpisanym przez jej współprzewodniczących, Rafała Bartka oraz Stanisława Huskowskiego.             

Komisja wskazała ponadto, że uznanie „mniejszości śląskiej” miałoby negatywne konsekwencje społeczne. „Uznanie jednej z grup regionalnych zamieszkujących Polskę za

mniejszość etniczną, a tym samym objęcie jej ochroną ustawodawstwa dotyczącego

mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego może spowodować podobne

żądania przedstawicieli innych grup regionalnych chcących pielęgnować swój lokalny folklor

i tradycje. W ocenie Komisji mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której ochroną

i wsparciem zagwarantowanym w ustawie mniejszościom narodowym i etnicznym oraz

użytkownikom języka kaszubskiego, obejmowano by wspólnoty regionalne” – czytamy w dokumencie.

Komisja uznała zarazem, że Państwo Polskie powinno otoczyć większym wsparciem dialekty oraz edukację regionalną.

Reasumując, Komisja negatywnie zaopiniowała przedstawiony projekt ustawy, jasno dając do zrozumienia, że postulaty ślązakowców są czystą aberracją. 

TUTAJ znajdą Państwo omawiany dokument. 

pac

Komentarze (12):

anonim2014.12.4 15:56
A kto to zasiada w tej tzw. Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych? Jakieś bydło z kaszub, których bełkot rozumieją tylko dzikie zwierzęta? Kim oni są? Bo na pewno nie Polakami . Walka o autonomie Śląska będzie trwać. Pluję na tych gnojów ze wspomnianej powyżej komisji
anonim2014.12.4 16:03
@kodarex "kto to zasiada w tej tzw. Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych?" Proszę bardzo: http://mniejszosci.narodowe.mac.gov.pl/mne/komisja-wspolna/sklad-i-regulamin/6831,Sklad-Komisji-Wspolnej-Rzadu-i-Mniejszosci-Narodowych-i-Etnicznych.html
anonim2014.12.4 16:12
Śląsk jest najbardziej polski ze wszystkich regionów, to tam przetrwał w żywej gwarze język staropolski, to tam przetrwał katolicyzm tak zwalczany przez Niemców i Rosjan. Im więcej Ślązaków w polskich władzach tym więcej uczciwej pracy i polityki prorodzinnej w Polsce.
anonim2014.12.4 17:13
a ja mam w czterech literach opinie jakiejś tam komisji sejmowej która bedzie mi mówiła kim jest-nie jestem polakiem, nie jestem niemcem -jestem ślazakiem.
anonim2014.12.4 17:50
Nikt nie będzie mi mówił kim jestem, a kim nie jestem, żaden sąd, żadna komisja. Jestem Ślązakiem, nie Polakiem, ani Niemcem i nic tego nie zmieni ! Żodyn nie bydzie mi godoł fto je je, ani sond, ani komisjo. Jo je Ślonzok, nie Polok, ani Miemiec !
anonim2014.12.4 17:56
To nie jest cios w RAŚ, ale w ponad 860 tys. osób deklarujących narodowość śląską w ostatnim Spisie Powszechnym oraz 140 tys.śląskich podpisów w sprawie zmiany Ustawy o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych. Więc proszę Frondę o nie pisanie bzdur !
anonim2014.12.4 19:56
Poeta - z kim PO miała zawiązaną koalicję w poprzedniej kadencji sejmiku ??? Nie był to przypadkiem RAŚ ???
anonim2014.12.4 20:00
Górnoślązak - tłukę to do zakutych, RAŚ-iowskich głów od dawna, że o mojej przynależności do jakiejś nacji decyduję ja a nie jakiś tam sędzia. Ale im się zachciało drogi prawnej, to teraz mają
anonim2014.12.4 20:03
petrus - ten raz muszę zgodzić się z Frondą: to jest cios w RAŚ i tych wszystkich, co parli do wprowadzenia poprawki do ustawy pod obrady sejmu. Przeczytaj dokładnie zapisy samej ustawy i poprawkę, przemyśl - to może i ty zaczniesz pisać z sensem. Pozdrowiom - pyrsk
anonim2014.12.4 20:04
kodarex - Kaszub piszę się z dużej litery. Inaczej będziesz odbierany jako analfabeta albo co najmnie półgłówek
anonim2014.12.5 8:18
@Częstochowski - bo PO wspiera RAŚ i to nie ulega wątpliwości. To fakt i tylko idiota neguje fakty. Kilka dni temu niejaka posłanka Pietraszewska na antenie telewizji regionalnej mówiła oficjalnie, że PO popiera RAŚ i jest on dla PO naturalnym koalicjantem. Ba popiera program RAŚ, bo jest jej bliski. Na szczęście w moim mieście kandydatka PO na prezydenta została odesłana z kwitkiem. Cholerni kłamcy i hipokryci! ------------------------------------------------------------ Biedny Gorzelik, biedny RAŚ. Już widzieli unijną kasę płynącą na działalność tego ugrupowania folksdojczów. A tu bach, nic z tego! I habilitacja nieudana. Oj Gorzelik, Gorzelik, macie duży niefart i wielko gańba!
anonim2014.12.5 8:29
Plus Gru 4, 2014, 4:12 po południu Masz pełną rację, niestety takie osoby jak @petrus_silesius nie są w stanie tego pojąć. Nie każdy myśli o Śląsku tak jak Wojciech Korfanty, Karol Miarka czy Wawrzyniec Hajda. A szkoda.