Ryszard Czarnecki dla Fronda.pl: Liderzy Ruchu Narodowego są, cytując za Leninem, „pożytecznymi idiotami” dla PO i Tuska - zdjęcie
13.01.14, 14:11Ruch Narodowy (fot. Facebook/archiwum)

Ryszard Czarnecki dla Fronda.pl: Liderzy Ruchu Narodowego są, cytując za Leninem, „pożytecznymi idiotami” dla PO i Tuska

14

Fronda.pl: Ruch Narodowy już zdecydował – wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W kandydowaniu nie przeszkadza im radykalny eurosceptycyzm, jaki mocno akcentują od lat. Jak Pan ocenia tą decyzję? Czy Ruch Narodowy ma szanse na wejście do PE?

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: Decyzja Ruchu Narodowego ma dwa wymiary – wymiar polityczny i taki, który można oceniać z punktu widzenia logiki. W wymiarze politycznym to, co robi Ruch Narodowy to największy prezent dla Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej. Nie wierzę, że Ruch Narodowy wejdzie do Parlamentu Europejskiego, z pewnością nie przekroczy on 5 proc. W prywatnych rozmowach liderzy tego ruchu sami przyznają, że też nie wierzą, aby udało im się wejść do PE, chcą jednak, aby to była forma treningu przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku. Efekt będzie taki, że zdobędą ok. 1,5 czy 2 proc., których może zabraknąć PiS, aby wygrać z Platformą Obywatelską. Nawet jeśli PiS wygra te wybory, to zobaczą państwo, jaki będzie „one day after”. Pierwszego dnia po wyborach europejskich pojawią się głosy, że wprawdzie PiS wygrał z Platformą, ale wygrał niewielką różnicą i to za mało, aby za rok mógł samodzielnie powołać rząd. Od razu rozpocznie się akcja medialna, polegająca na zniechęcaniu do PiS, bo i tak głosy oddane na frakcję Jarosława Kaczyńskiego nie przełożą się na powstanie rządu z udziałem Prawa i Sprawiedliwości. W ten sposób, chcąc czy nie, bez względu na to, czy mają dobre czy złe intencje, liderzy Ruchu Narodowego są, cytując za Leninem, „pożytecznymi idiotami” dla Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska. Ich start będzie noworocznym prezentem dla frakcji rządzącej, zwłaszcza dla PO i premiera Tuska.

Mówił Pan jeszcze o drugim wymiarze.

Jeśli ktoś mówi, że Europa jest „be”, a Unia Europejska to całe zło, to konsekwentnie zwalcza wszystkie instytucje europejskie. Nie da się mówić, że Unia to potwór, a potem galopować do tego potwora po kasę europarlamentarną. Widzę tu brak logiki, choć oczywiście nie jest to choroba wyłącznie Ruchu Narodowego, ale jeszcze kilku innych partii w Europie.

Czy Pańskim zdaniem Ruch Narodowy marnuje potencjał, jaki miał, kiedy pozostawał organizacją społeczną? Narodowcy cieszyli się dużą sympatią, kiedy organizowali Marsz Niepodległości, o czym świadczą liczby uczestników, ale kiedy zapowiadają wejście w politykę, to zaczynają tracić zaufanie części swoich sympatyków...

Pamiętam wielokrotne deklaracje liderów Ruchu Narodowego, że oni nie zajmują się polityką bieżącą, chcą poświęcić się działalności formacyjnej. Oni uciekali od polityki i dlatego wiele osób im ufało, bo nie przedstawiali się jako alternatywa dla PiS. Podam przykład z mojej rodziny – najstarszy i średni syn od lat chodzą na Marsze Niepodległości. Widzę teraz wyraźnie, jaki mają dystans do Ruchu Narodowego. Dlaczego? Zrozumieli, że jest to inicjatywa partyjna. Obaj są pełnoletni, są członkami Prawa i Sprawiedliwości i to pójście w politykę Ruchu Narodowego to dla nich zgrzyt. Zresztą, jest to zgrzyt dla wielu osób, którzy chcieli świętowania Niepodległości na ulicach Warszawy, a jednocześnie chcieli głosować na jedyną partię, która może nas połączyć, czyli na Prawo i Sprawiedliwość. Myślę, że wiele osób może czuć się oszukanymi przez Ruch Narodowy.

Rozm. MBW

Komentarze (14):

anonim2014.01.13 14:23
Panie Czarnecki widzę że strach przed RN ogarnia PIS coraz bardziej. i dobrze hehe
anonim2014.01.13 14:23
„nie przedstawiali się jako alternatywa dla PiS” oo i tu jest clue bólu pana posła.
anonim2014.01.13 14:39
Chłopaki "psie głosy nie idą pod niebiosy" nie dajcie się spacyfikować ani zagłaskać pamiętajcie "królestwo szatana nie jest podzielone" i co powiedział Pan Mat 10:16 "Oto posyłam was jak owce między wilki. Bądźcie roztropni jak węże, a niewinni jak gołębie"
anonim2014.01.13 14:56
pies - w konflikcie pomiędzy PiS a RN nie widzę żadnej prawicy.
anonim2014.01.13 15:39
Podążając logiką Czarneckiego, PiS nie powinien startować w wyborach organizowanych przez zdrajców i największych szkodników historii Polski.
anonim2014.01.13 16:08
A kto powiedział, że jak nie zagłosuje na Ruch Narodowy, to swój głos odda na PiS ? Ja np nie zamierzam uczestniczyć w ogóle w wyborach, jeśli wybór będzie między "dżumą a cholerą", czyli na listach wyborczych znajdą się tylko te ugrupowania, które po kolei rządziły już przez 25 lat, a i teraz mają swój matecznik w Sejmie.
anonim2014.01.13 18:28
Niestety pan Czarnecki nie ma racji, Dmowski też podczas zaborów kandydował do Dumy. Jak się chce zmieniać unię w unię ojczyzn, to trzeba być w tym parlamencie. I nie głosować za traktatem lizbońskim, który ogranicza suwerenność Polski, dając prymat prawa unijnego nad narodowym.
anonim2014.01.13 19:27
członek wielu partii co świadczy o pracy dla razwietki po roku 90
anonim2014.01.13 21:15
nieslawnej pamieci Giertych nie dal rady rozwalic Ruchu to tym bradziej klamliwe komentarze Czarneckiego ..... daje Ruch Narodowy iskierke nadziei oby mu sie udalo
anonim2014.01.14 0:25
Ryszard Czarnecki jeszcze nie był w SLD,Ruch Palikota i ruchu Narodowym
anonim2014.01.14 11:14
Jak widać, Czarnecki boi się konkurencji, bo on też zaczynał w ruchu narodowym, ale obrósł tłuszczem i zapomniał o swoich korzeniach. Ruch Narodowy słusznie startuje do PE, ponieważ tam będzie można wiele zdziałać, współpracując z podobnymi ludźmi z innych krajów.
anonim2014.01.14 17:14
"Logika" Rysia: wara nowym od okrągłostołowego koryta!
anonim2014.01.18 11:17
Moja polemika: http://piotrstrzembosz.salon24.pl/561820,decyzja-ruchu-narodowego-polemika-z-ryszardem-czarneckim
anonim2014.01.18 11:28
Zachęcam do dyskusji pod moją polemiką na Frondzie: http://www.fronda.pl/blogi/stronniczy-przeglad-prasy/decyzja-ruchu-narodowego-moja-polemika-z-r-czarneckim,37264.html