Rozprawa ws. Czarneckiego znowu odroczona - zdjęcie
16.11.20, 12:18Fot. screenshot - YouTube (wPolsce)

Rozprawa ws. Czarneckiego znowu odroczona

2

Sąd nie rozpozna dziś wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego. Rozprawa kolejny raz została odroczona. Taki wniosek złożyła obrona, argumentując to nieobecnością głównego adwokata biznesmena Romana Giertycha oraz brakiem próby dobrowolnego przesłuchania Czarneckiego.

Posiedzenie ma odbyć się 21 grudnia 2020 roku.

Pierwotnie wniosek prokuratury miał zostać rozpatrzony 16 października, jednak rozprawę przełożono. Nieoficjalnie media informowały, że powodem była nieobecność mec. Romana Giertycha reprezentującego biznesmena, który w tym czasie został zatrzymany przez CBA. Rozprawę zaplanowano wówczas na dziś, jednak kolejny raz została odroczona.

Mec. Jacek Dubois, występujący przed sądem w imieniu nieobecnego Leszka Czarneckiego poinformował, że złożył wniosek o odroczenie sprawy do czasu możliwości pojawienia się na sali głównego obrońcy Romana Giertycha. Adwokat zarzuca też prokuraturze, że nie podjęła starań, aby dobrowolnie przesłuchać podejrzanego.

Ponadto obrona złożyła wniosek o zbadanie Leszka Czarneckiego przez biegłego z zakresu okulistyki. Ma on cierpieć na schorzenie, które uniemożliwia mu przebywanie w warunkach aresztu śledczego.

Według śledczych Leszek Cz. ma ukrywać się za granicą. Jeżeli więc sąd zgodzi się na aresztowanie, zostanie wystawiony list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania. Zarzut stawiany biznesmenowi dot. prowadzenia sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci dystrybucji Idea Bank S.A..

- „Z ustaleń śledztwa wynika, że Leszek Cz. jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. oraz osoba faktycznie nim zarządzająca, poprzez wyrażanie zgody umożliwił zorganizowanie i prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci Idea Bank S.A., za pośrednictwem którego obligacje GetBack S.A. nabyło blisko 2000 osób za kwotę 731 mln zł. Klienci Idea Bank byli systemowo wprowadzani w błąd, co do bezpieczeństwa zainwestowanych środków, właściwości nabywanego instrumentu finansowego i jego ekskluzywności” – przekazała Polskiej Agencji Prasowej Prokuratura Regionalna.

kak/PAP

Komentarze (2):

Natalja Siwiec2020.11.17 9:35
Boją się, że zaraz się sypnie kolejny pisowski układzik.
Anonim2020.11.16 12:37
Pewnie obawia się nagłej depresji i związanego z nią samobójstwa...