Ropa z USA w drodze na Białoruś. Stany mają propozycję dla Łukaszenki - zdjęcie
21.05.20, 12:25Fot. Gage Skidmore via Flickr, CC 2.0 / Kremlin.ru via Wikipedia, CC 3.0

Ropa z USA w drodze na Białoruś. Stany mają propozycję dla Łukaszenki

3

Stany Zjednoczone są gotowe zaspokoić potrzeby energetyczne Białorusi, napisał w oświadczeniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Pierwsza partia zawierająca 80 ton surowca dla Białorusi wypłynęł z portu w Beaumont w Teksasie 17 maja, by na początku czerwca dotrzeć do portu w Kłajpedzie – poinformował portal TUT.by.

W tym tygodniu pierwsza partia amerykańskiej ropy wyruszy na Białoruś. Ten konkurencyjny kontrakt (na dostawę) zawartya z udziałem amerykańskiego przedsiębiorstwa energetycznego United Energy Trading, a także przy udziale amerykańskiej firmy Getka i ich polskiego partnera UNIMOT, wzmacnia białoruską suwerenność i niezależność, oraz pokazuje, że Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić możliwości handlowe amerykańskim firmom zainteresowanym wejściem na rynek białoruski” – napisał szef amerykańskiej dyplomacji.

Amerykański sekretarz stanu przypomniał, że w ten sposób Stany Zjednoczone „wypełniają zobowiązania podjęte w lutym” i ogłosił gotowość pomocy amerykańskim firmom zainteresowanym wejściem na rynek energetyczny Białorusi.

15 maja po południu informację potwierdził białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej;

Potwierdzam z satysfakcją rozpoczęcie dostaw ropy ze Stanów Zjednoczonych na Białoruś” – oświadczył w piątek.

Traktujemy współpracę z USA w sektorze naftowym jako ważny element bezpieczeństwa energetycznego państwa, ważną część rozwijanej przez strony współpracy handlowo-inwestycyjnej, a także jako czynnik zapewnienia suwerenności naszego kraju w sferze gospodarczej”- oświadczył Makiej w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie MSZ.

Szef białoruskiej dyplomacji przypomina, że kontrakt jest efektem ustaleń, które zapadły podczas wizyty na Białorusi sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo i jego rozmów z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.

Makiej wskazał, że dostawy amerykańskiej ropy to część strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia Białorusi w surowiec w 2020 r. i w kolejnych latach.

Kresy24.pl

Komentarze (3):

lus2020.05.21 14:38
nie 80 a 80000 ton
wicek2020.05.21 13:05
To bezczelność. Putin wcieliłby Białoruś natychmiast do Noworosji, ale następnych sankcji Rosja może już nie przeżyć. Putin zaś na pewno. Koronowirus z naganem w łapie czycha na Wołodię i jego 200 mld tak znienawidzonych przez niego imperialistycznych $.
tomasz2020.05.21 14:39
Wicek gratuluję Białorusinom nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. Brak eksportu ropy na Białoruś może spowodować dobicie gospodarcze Rosji. Rosja to kraj surowcowy ropa i gaz to jedyne źródła dochodu tego barbarzyńskiego kraju. Brak kolejnego klienta lub jego niewielki udział spowoduje bankructwo Rosji. Pora na dalszych klientów którzy będą rezygnować z towaru rosyjskiego. Wtedy nastąpi koniec upadek tego zbrodniarza. I w efekcie pokój w Europie dopóki ten dziwoląg istnieje - Rosja istnieje zagrożenie wojną na szeroką skalę. Mam nadzieję że z Rosji zostaną gruzy. Wicek mam nadzieję że przeczytasz ty i inni.