Reuters: Świat skręca w prawo za sprawą Trumpa i... Kaczyńskiego - zdjęcie
22.12.16, 21:07Fot. Wikipedia, Flickr

Reuters: Świat skręca w prawo za sprawą Trumpa i... Kaczyńskiego

Reuters, brytyjska agencja informacyjna, opublikowała listę dziesięciu polityków, którzy w 2017 roku znajdować się będą na czele, jeśli chodzi o ilość poświęcanej im uwagi w mediach. Pierwsze miejsce zajmuje Donald Trump, drugie zaś… prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Reuters pisze:

„Polska jest liderem w wadze ciężkiej w postkomunistycznych państwach na wschodzie. Moskwa próbuje uwieść swoich starych radzieckich sojuszników, jednak napotyka przeszkodę w postaci Kaczyńskiego”

Dodaje później komentarz na temat sytuacji w Polsce:

„Prawicowy rząd testuje kompetencje UE, aby narzucić swoją wolę powiększając podział na lini wschód-zachód. Unia Europejska dała Warszawie czas do końca lutego, aby ta zmieniła swoją postawę. Jednak Kaczyński liczy na swoich sojuszników, jak Węgry Wiktora Orbana”

Brytyjska agencja informacyjna dodaje też, że w owym starciu Kaczyński nie jest bez szans. Dyplomaci brytyjscy są z kolei gotowi, by grać na linii podziału wschód-zachód w trakcie negocjacji dot. Brexitu.

W zestawieniu Reutersa trzecie miejsce zajął Geert Wilders, polityk holenderski, założyciel i przywódca Partii Wolności, która krytykuje Islam. Dalej jest brytyjska premier Theresa May, Marine Le Pen, Władimir Putin, Angela Merkel.

dam/niezalezna.pl,Fronda.pl