Resort finansów zabrał głos. Jak będzie wyglądał podatek od reklam? - zdjęcie
11.02.21, 07:28Fot. via: Pixabay

Resort finansów zabrał głos. Jak będzie wyglądał podatek od reklam?

14

Wczoraj rozpoczęła się akcja „Media bez wyboru”, w ramach której część polskich mediów sprzeciwia się planowanemu przez rząd podatkowi od reklam. Choć sam projekt jeszcze nie powstał, zapowiedzi podjęcia nad nim prac wywołały ogromne zamieszanie. Głos zabrało Ministerstwo Finansów, które zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty do zgłaszania uwag i propozycji.

Tzw. składka solidarnościowa, do której miałyby zostać zobowiązane media, w zamyśle rządzących zostanie przeznaczona na Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków oraz Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Ministerstwo Finansów podkreśla, że obecnie trwają wstępne prace nad projektem ustawy.

- „Rozpoczęliśmy jego prekonsultacje, aby dać podmiotom rynkowym możliwość wpływu na ostateczny kształt proponowanych rozwiązań. Żadne propozycje nie zostały jeszcze przyjęte. Kierujemy się przede wszystkim zasadami dialogu. Dlatego podmioty rynkowe od 3 do 16 lutego, mogą zgłaszać własne uwagi i propozycje merytoryczne” – informuje resort.

Wypracowane w ten sposób rozwiązanie trafią do prac Rady Ministrów. Resort podkreśla w swoim komunikacie, że do konsultacji zaproszone są wszystkie zainteresowane podmioty.

Ministerstwo zaznacza również, że w przypadku reklam publikowanych w prasie proponowany na dziś próg przychodu zobowiązujący do płacenia składki to 15 mln zł. Podatek nie obejmowałby więc małych i lokalnych wydawców, których upadłością grożą protestujący. Resort zaznacza, że lokalni wydawcy „nie zapłacą nawet dodatkowej złotówki”.

Składkę będą musieli płacić najwięksi uczestnicy rynku.

Podobne do proponowanego przez rządzących rozwiązania funkcjonują m.in. we Francji, Austrii i Włoszech. Inne państwa Europy podejmują prace nad opodatkowaniem gospodarki cyfrowej. W ten sposób rządy odpowiadają m.in. na przemiany rynku mediów internetowych.

- „Wielkie korporacje medialne zarabiają w Polsce ogromne środki. Część z nich korzysta jednocześnie z faktu, że przepisy nie nadążają za rozwojem technologicznym i nie płaci u nas sprawiedliwych podatków. Uczciwa konkurencja wymaga równych zasad gry - dla wszystkich. Sytuacja, w której międzynarodowi giganci nie muszą rozliczać w sposób odpowiedni podatków w Polsce, podczas gdy inne media uczciwie płacą podatki, jest nie do zaakceptowania” – podkreśla resort.

Wolność mediów, podkreślają rządzący, nie podlega żadnej dyskusji. Jednak wolność nie może wykluczać obszaru reklamowego z konieczności płacenia podatków.

kak/PAP

Komentarze (14):

x2021.02.11 11:56
Radio Maryja nie zacznie płacić podatków po zmianie prawa, co więcej, dalej będzie brać pieniądze podatników.
alusia2021.02.11 14:03
Widocznie płaci skoro nie jęczy.Masz setki innych kanałów,więc zostaw Radio Maryja w spokoju.
Klapaucjusz2021.02.11 11:00
Kto płaci mediom za reklamy? Producenci reklamujący swoje towary np. piwo. Kto płaci producentom za towary? Konsument, który zobaczył reklamę np. piwa. W ten sposób rząd opodatkował media, producentów i konsumentów.
lcf2021.02.11 10:48
Firmy medialne płacą podatek dochodowy w Polsce, kolejna danina jak by ją nie nazwać składka czy podatek jest podwójnym opodatkowaniem. Reklama jest składową działalności tych firm, równie dobrze rząd może wprowadzić podatek od seriali, programów informacyjnych czy kulinarnych. Yt, fb, tw ,tt czy ig, bije po oczach reklamami i tam niech rząd szuka pieniędzy.
T.2021.02.11 9:46
No tak, opodatkowanie gigantów cyfrowych... A potem przyjedzie urzędnik z USA i nam podziękuje za zwolnienie z tego podatku ich firm, jak to ostatnio było z Pencem i podatkiem od gigantów cyfrowych. Ale pozostałe media zapłacą, żeby Orlen mógł je taniej wykupić i sławić PiS jeszcze bardziej!
barany z PIS2021.02.11 9:46
Trzeba było najpierw przygotować ludzi do tej informacji i byłoby OK. A tak wyszło, że kneblujecie wolne media.
alusia2021.02.11 14:01
W innych krajach nie ma takiego podatku?No wylicz w którym..
Dam2021.02.11 9:14
Kaczyński nigdy nie krył, że chce iść drogą najlepszego przyjaciela Putina, Orbana. Tam też zaczęło się od podatku od mediów niezwiązanych z władzą, a obecnie ostatnie takie kończy działalność, bo nie dostało przedłużenia koncesji. Teraz wszystkie media będą pod kontrolą władzy. Ale homo sovieticus się to podoba, przypominają im się lata młodości i nostalgia bierze.
Albert2021.02.11 8:44
Firmy medialne płacą podatki jak wszyscy inni. Nakładanie nowych podatków jest niezgodne z prawem, bo nie można zmieniać zasad koncesji w trakcie jej obowiązywania. Ale pali licho tam prawo, pisiorstwo nawet nie wie co to takiego. Bardziej mnie interesuje inna sprawa - jak niepełnosprawne intelektualnie pisiorstwo wyobraża sobie nakładanie nowego podatku na Facebooka, Twittera, Google'a itp.? Jestem bardzo ciekaw, jak srogie piguły wciągał ten katoprawacki geniusz, który to wymyślił.
Dziennikarz TVN2021.02.11 8:16
Stać nas bo Discovery dopłaca, ale za co zamówimy dziwwki na rekonstrukcję urodzin hitlera?
Obok "dziennikarza TVN" to ty nierobie2021.02.11 8:56
w życiu nawet nie stałeś.
Prawda2021.02.11 7:51
Dzisiaj juz jestem pewny --dlaczego Polska co miała 1 milion 150 tysięcy km kwadratowych została Rozebrana przez == Niemcy --Rosje i Austrie == To Zdrajcy i Konfidenci podpisali --Rozbiór Polski ===Maj 1794 rok ==Dzisiaj znowu Historia sie powtarza Konfidenci i Zdrajcy Polski podpisuja rozbiór Polski np --nie chca płacić podatków - i uzbrajać Polska Armie aby przyszłe pokolenia nie poszły na Mydło i Gazu ===
No jak to? Przecież miało nie być nowych podatków?2021.02.11 7:41
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26170209,juz-po-wyborach-pis-wycofuje-sie-z-obietnic-maski-opadly-wyjatkowo.html
Jak władza mówi,2021.02.11 7:52
że zabierze, to zabierze. Jak mówi, że nie zabierze, to mówi.