Reporterzy bez Granic alarmują: Wolność prasy w Niemczech zagrożona - zdjęcie
20.04.21, 14:09Fot. screenshot - YouTube [World Health Organization (WHO)]/Pixabay - MichaelGaida

Reporterzy bez Granic alarmują: Wolność prasy w Niemczech zagrożona

6

Reporterzy bez Granic (RSF) poinformowali o zmianie oceny dot. wolności prasy w Niemczech z dobrej na zadowalającą. To efekt przemocy wobec dziennikarzy, która w 2020 roku „osiągnęła bezprecedensowy poziom”.

To pierwszy raz, kiedy Niemcy wypadają z czołówki w światowym rankingu wolności prasy organizacji Reporterzy bez Granic. Powodem takiego stanu rzeczy są liczne napaści na dziennikarzy w czasie demonstracji koronasceptyków. Obecnie Niemcy zajmują 13 miejsce w rankingu.

Uzasadniając obniżenie oceny RSF wskazuje, że w 2020 roku przemoc wobec pracowników mediów w Niemczech „osiągnęła bezprecedensowy poziom”. Organizacja zarejestrowała 65 brutalnych ataków, czyli o pięć razy więcej niż w roku poprzednim. Zaznacza przy tym, że najpewniej więcej było również przypadków niezgłaszanych.

Do większości ataków dochodziło w czasie demonstracji lub w ich okolicach. Organizacja podaje, że do incydentów dochodziło przede wszystkim w czasie manifestacji tzw. koronasceptyków, ale również na manifestacjach przeciwko zakazowi działalności lewicowej platformy internetowej linksunten.indymedia.org oraz manifestacjach z okazji 1 maja.

- „Dziennikarze byli bici, kopani i popychani na ziemię, byli opluwani i nękani, obrażani, grożono im i uniemożliwiano pracę”

- czytamy w raporcie.

kak/PAP

Komentarze (6):

Anonim2021.04.21 7:51
Polska w 2015 roku zajmowała 18 miejsce w rankingu. Już w pierwszym roku rządów PiS spadała na miejsce 47. Aktualnie jest na miejscu 64. Niemcy aktualnie zajmują 13 miejsce w rankingu. Smutne jest to, jak bardzo Polska upadła po 2015 :(
man.of.Stagira2021.04.20 16:45
To jest gówniany 'index wolności' w gównianej organizacji która jest ideologicznie motywowana. Rady Europy dokładnie. // Kraj w którym przez 3 dni można ukrywać fakty jakie miały miejsce w Kolonii. Kraj w którym nie wolno krytykować main stream media, kraj w którym nawet próba myślenia niezależnie jest piętnowana przez całe środowisko 'myślących poprawnie' -taki kraj jest w czołówce świata jeżeli idzie o wolność prasy. // Kraj w którym masowo mają miejsce akty nienawiści i ataki na dziennikarzy. PRAWDZIWA Wolność! // Bardzo to przypomina wyroki TSUE: Malta -t a k- Polska -n i e-. I rest my case.
Zwalczać lewactwo to konieczność !2021.04.20 16:03
Niemcy już jak w latach trzydziestych XX wieku , konieczna jest denazyfikacja Niemiec .
Maria Błaszczyk2021.04.20 14:57
Czyli spadli o 2 miejsca, dokładnie tak jak Polska. Różnica polega na tym, że są na 13 miejscu, za Skandynawami i pomiędzy Irlandią a Kanadą, a Polska na 64, za takimi ugruntowanymi demokracjami jak Niger, Gruzja i Madagaskar. I ubolewa nad tym portal, biorący udział nie dość, że w topornej propagandzie, to jeszcze sam szerzący szurskie brednie, skutkujące przemocą. Niesamowite...
propaganda2021.04.27 3:41
gebelsowska
Anonim2021.04.20 14:29
Buhahhahahha, problemem są napaści na dziennikarzy w czasie demonstracji koronasceptyków... I to zagraża wolności prasy! Volkswagen prasy nie wykupuje?