Reportaż: Dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie - zdjęcie
28.09.17, 10:15

Reportaż: Dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie

Dzięki cywilizacyjnej misji Rzeczypospolitej na tereny dzisiejszej Ukrainy dotarły kiedyś wypływy chrześcjaństwa łacińskiego. Dobrze rozwijały się kościoły i wspólnoty rzymskokatolickie. Niestety, po tragediach XX wieku, to się zmieniło.

Po II wojnie światowej - a także po roku 1990 - na Ukrainie dochodziło do rażących przykładów dyskryminacji Kościoła rzymskokatolickiego. Kościół nie odzyskał świątyń, które miał na tym terytorium jeszcze przed II wojną światową. O tej trudnej historii i problemach współczesności mówili w reportażu Telewizji Trwam prof. Włodzimierz Osadczy, ks. bp Marian Buczek, prof. Mieczysław Ryba, dr hab. Andrzej Zapałowski.

,,Kościół greckokatolicki z Kościoła prześladowanego stał się niestety tym, który sam często wyrządzał krzywdę swym współbraciom'' - mówi prof. Osadczy. Chodzi nawet o 128 nieoddanych kościołów...

Jak wskazuje z kolei dr hab. Zapałowski, w Polsce Kościół greckokatolicki otrzymał wszystko, co należało do niego przed II wojną - a nawet dodatkowe budynki. 

mod