Rekonstrukcja w środę. Kto straci stanowisko? - zdjęcie
05.01.18, 19:48Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Rekonstrukcja w środę. Kto straci stanowisko?

Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter radia RMF FM, Patryk Michalski, premier Mateusz Morawiecki najprawdopodobniej już w najbliższą środę zaprezentuje zmiany w rządzie.

Jak czytamy na portalu RMF FM, wstępny plan rekonstrukcji został już zaakceptowany przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które zebrało się wczoraj w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Rozmówcy dziennikarza stacji radiowej są przekonani, że swoje stanowiska stracą: szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski oraz kierująca resortem cyfryzacji Anna Streżyńska. Ministra Waszczykowskiego w MSZ miałby zastąpić szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski. 

Premier rozważa również "wizerunkową zmianę" w Ministerstwie Środowiska, ze stanowiskiem może się więc pożegnać również prof. Jan Szyszko. Niepewny jest także los ministra infrastruktury i budownictwa, Andrzeja Adamczyka.

Z kolei portal Money.pl dowiedział się nieoficjalnie, że premier Mateusz Morawiecki zamierza skupić się na kierowaniu rządem, dlatego wyznaczy dwójkę nowych ministrów do resortów finansów i rozwoju. 

W czwartek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej zebrali się najważniejsi politycy tej partii, aby rozmawiać właśnie o rekonstrukcji rządu. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes PiS i wicemarszałek Sejmu, Joachim Brudziński pozostali na Nowogrodzkiej do samego końca. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicepremierzy: Beata Szydło oraz Piotr Gliński, marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, szef MON, Antoni Macierewicz, szef MSWiA, Mariusz Błaszczak oraz minister koordynator ds. służb specjalnych, Mariusz Kamiński. 

yenn/RMF FM, Money.pl, Fronda.pl