Referendum we wrześniu. Polacy nie wiedzą po co - zdjęcie
25.06.15, 15:59(fot. thinkstock)

Referendum we wrześniu. Polacy nie wiedzą po co

1


Do głosowania pozostały niecałe trzy miesiące, to jednak znajomość tego, czego ma dotyczyć referendum deklaruje jedynie 39 procent badanych.

6 września ma odbyć się referendum zarządzone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w kampanii wyborczej. Obywatele będą mieli odpowiedzieć na trzy pytania.

Jak wynika jednak z badań przeprowadzonych przez CBOS

58 proc. ankietowanych nie orientuje się, czego konkretnie będzie ono dotyczyć. Wiedzę na ten temat deklaruje 39 proc. badanych, przy czym jedynie 17 proc. to osoby pewne swojej wiedzy. 

Również zainteresowanie udziałem w referendum nie jest duże, bowiem 41 procent ankietowanych zadeklarowało, że weźmie w nim udział, 19 procent, że raczej tak, 6 proc. – raczej nie, 9 proc. uznało, że na pewno nie pójdzie do urn. Aby referendum było wiążące, musi w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Kwestie, które mają zostać rzostrzygnięte w referendum to wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, za którym jest 54 procent pytanych, finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, za którym jest trzy czwarte pytanych przez CBOS, a także wprowadzenie zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika, za którym jest 82 procent respondentów.

Badanie przeprowadzono między 11 i 17 czerwca na reprezentatywnej grupie ogólnopolskiej, czyli tuż przed rozpoczęciem kampanii referendalnej, która formalnie ruszyła 19 czerwca.

KZ/Tvp.info

Komentarze (1):

anonim2015.06.25 21:09
Wiadro, wiadro - daj sobie spokój, nie lej tej gnojówki... tępy jesteś, ciemnyś, głupi jesteś bo lewy - idźże sobie do swoich na GW-no...