Dzisiaj odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z twórcami obywatelskich inicjatyw referendalnych w sprawie wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków i Lasów Państwowych.

Beata Szydło, któa również uczestniczyła w rozmowach dotyczących ewentualnego rozszerzenia wrześniowego referendum, na krótkiej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Dudą powiedziała:

- Dla nas najistotniejsze jest to, żeby te pytania zostały zadane. I wszyscy zgodziliśmy się, że to prezydent podejmie decyzję o terminie. Wszyscy podtrzymaliśmy, podtrzymał to również prezydent, że te pytania będą zadane i to referendum powinno się odbyć. Dla nas najważniejsze jest to, że mamy gwarancje w tych trzech ważnych sprawach, że referendum się odbędzie - mówiła.

Jak wspominała wcześniej:

- 6 września jest kontestowany przez ekspertów. Bierzemy pod uwagę to, by nie zarzucono dodatkowych kosztów [przy organizowaniu referendum]. Dla prezydenta ma to – jak słyszeliśmy – duże znaczenie. Piotr Duda zaproponował termin 25 października. Decyzja w rękach prezydenta.

Andrzej Duda o ewentualnym rozszerzeniu referendum - ogłoszonego jeszcze przez Bronisława Komorowskiego - rozmawiał dziś w Pałacu Prezydenckim z szefem "Solidarności" Piotrem Dudą, Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi oraz organizatorami akcji na rzecz referendum w sprawie Lasów Państwowych.

"Prezydent zadeklarował, że po wnikliwym rozpatrzeniu przedstawionych argumentów i  zestawieniu ich z obowiązującym stanem prawnym, podejmie decyzję, która zostanie ogłoszona w tym tygodniu." - brzmi komunikat Kancelarii Prezydenta.

 W spotkaniu udział wzięli:
 
Beata Szydło 
Piotr Duda
Karolina i Tomasz Elbanowscy
Małgorzata i Karol Lusarowie
Marcin Wiech
Piotr Słoka

Już w 2012 r. NSZZ "Solidarność" chciała, by Polacy w referendum wypowiedzieli się, czy są za utrzymaniem wieku emerytalnego (zanim podniesiono go do 67. roku życia), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. "Solidarność" złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o takie referendum. Sejm wniosku nie poparł.

Z kolei pod zainicjowanym przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków podpisało się prawie milion osób. Sejm także wniosek odrzucił.

Do stycznia 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie w sumie ponad 2,5 mln podpisów o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych. Formalnie jest to inicjatywa obywatelska

KZ/Tvn24.pl/300polityka.pl/ prezydent.pl