Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu nie znaleźli żadnych dowodów wskazujących, iż niezidentyfikowane obiekty latające (UFO) zauważone przez pilotów amerykańskiej marynarki wojennej w ostatnich latach były statkami kosmicznymi obcych, ale nie ustalili też jednoznacznie czym były tajemnicze obiekty - poinformował amerykański New York Times.

W czerwcu Kongresowi ma zostać przedstawiony raport w sprawie UFO. New York Times i CNN udało się dotrzeć do pięciu źródeł wtajemniczonych w szczegóły prac nad raportem.

Trzy ze źródeł twierdzą jednocześnie, że raport nie wykluczy, iż zaobserwowane przez US Navy obiekty są statkami kosmicznymi cywilizacji pozaziemskich.

Raport ma stanowić istotną zmianę amerykańskiej strategii dotyczącej informowania o niezidentyfikowanych obiektach latających nad Stanami Zjednoczonymi. Pentagon długo się zastanawiał, czy w ogóle uwzględniać doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach. Teraz takich doniesień są już setki.

Raport ma wskazywać, że nie jest wykluczone, że takie obiekty są statkami powietrznymi przeciwników USA (głównie Chin i Rosji).

Przygotowany przez USA raport po raz pierwszy w historii będzie miał całkowicie jawny charakter.

jkg/rp