13 czerwca mija 85. rocznica urodzin polskiego wojskowego, który przekazał Amerykanom sowieckie plany inwazji na Europę Zachodnią, dzięki czemu wszczęcie wojny okazało się dla Moskwy niemożliwe. Już w najbliższy weekend, czyli 05 – 07. 2015 wyruszy II Rajd Motocyklowy im. płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wydarzenie rozpoczyna się przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, następnie uczestnicy zwiedzą Izbę Pamięci płk. Kuklińskiego i jego grób na Powązkach. W rodzinnych stronach bohatera odwiedzą Stromiec, Ducką Wolę, Bobrek, Niedabyl, Starą Wieś - miejscowości skąd pochodzili jego rodzice Ryszarda Kuklińskiego. W Starej Wsi i Niedabylu (gmina Stromiec, pow. białobrzeski) mały Rysiek spędzał wakacje, a jako nastolatek ukrywał się w czasie okupacji, kiedy był zagrożony aresztowaniem przez gestapo. W tych okolicach od ponad 200 lat mieszka rodzina ojca – Kuklińscy, w pobliskim Bobrku i Duckiej Woli wychowywała się jego matka – Anna z domu Kotaniec.

W programie spotkania z przyjaciółmi i osobami pamiętającymi bohatera, wystawa i prelekcja o rodzinie Kuklińskich z parafii Stromiec. Rajd zakończy msza św. w kościele w Stromcu, gdzie został ochrzczony ojciec bohatera i zapalenie zniczy przed posadzonym w ubiegłym roku Dębem Wolności im. płk Ryszarda Kuklińskiego.

Tydzień później – 14.06 – odbędzie się w Stromcu koncert dedykowany pamięci bohatera i jego przodków. Tym razem Robert Grudzień znany muzyk i kompozytor zaprosił tenora Bogusława Morkę. Koncert poprzedzi Msza św. w intencji bohatera i jego rodziny. Później zaplanowano tradycyjny tort urodzinowy oraz spotkanie rodziny i przyjaciół oraz sympatyków płk. Kuklińskiego. Wieczorem w parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie w Warszawie odbędzie się koncert zatytułowany „Jack Strong bohater świata. Kamień z pól Ojców naszych”. Wystąpią: Jerzy Zelnik – recytacja i Anna Zagdańska – mezzosopran, a całość poprowadzi Anna Drela. Honorowym gościem będzie Roman Barszcz, przyjaciel bohatera.

Rajd wsparli: Karolina Kaczorowska, żona śp. prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Andrzej Pilecki, syn Rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomysłodawcą urodzin i głównym organizatorem jest Robert Grudzień, honorowy obywatel Stromca, znany muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, autor ogólnopolskich projektów historyczno – artystycznych, a prywatnie spokrewniony z rodziną Kuklińskich.

KJ/Telewizjareublika.pl