Drugi maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej uchwalonym przez Sejm przed kilku laty. Wprawdzie, nie jest to dzień wolny od pracy, ale jednak święto zobowiązujące do aktywności obywatelskiej, polegającej na aktach czci i szacunku wobec flagi narodowej. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości postanowiło pójść o krok dalej i przyjrzeć się zasadności wieszania tzw. flagi unijnej obok flagi biało – czerwonej. Dokonaliśmy analizy prawnej i porównawczej, dotyczącej tego zjawiska, które w naszej ocenie jest samowolną uzurpacją znaczącej części władz rządowych i samorządowych.

 

Rzecz w tym, że tzw. flaga unijna, lege artis, w ogóle nią nie jest. Owszem, była ona proponowana w Konstytucji Europejskiej jako oficjalny symbol Wspólnoty Europejskiej. Jednak po jej odrzuceniu i przyjęciu Traktatu Lizbońskiego mamy inny stan prawny. Ów Traktat Lizboński nieznacznie różnił się od odrzuconej Konstytucji m. in. właśnie poprzez eliminację z niego flagi i hymnu jako symboli quasi- państwowych. Owszem, grupa kilkunastu krajów unijnych złożyła tzw. deklarację szczególnego przywiązania do nieoficjalnych symboli unijnych dołączoną do aktu końcowego konferencji międzyrządowej, ale Rzeczpospolita Polska nie podpisywała tej deklaracji (i słusznie!).

 

Koniec końców, mamy do czynienia z sytuacją wykraczania przeciw normom konstytucyjnym i traktowania jako oficjalnego symbolu, godnego szczególnej czci i szacunku, czegoś, co ani nie ma statusu międzynarodowego, ani nie jest uznawane przez Rzeczpospolitą Polską. Jest to więc uzurpacja. Zwrócił na to uwagę w swoim kraju prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus, który w sposób głośny i spektakularny odmówił wieszania unijnej flagi nad swoją prezydencką rezydencją. Także w trakcie czeskiej prezydencji w UE, co stało się przyczyną daleko posuniętych kontrowersji w debacie publicznej w Czechach. Prezydent Klaus jednak obronił swoje stanowisko, posługując się argumentacją podobną do naszej.

 

Oczywiście, ta argumentacja ma charakter prawny, ale odnosi się do kwestii podstawowej – szacunku dla polskiej suwerenności i niepodległości, której wyrazem jest flaga biało – czerwona. Dzień Flagi trzeba obchodzić oddając hołd polskiej fladze narodowej. Miłość do Ojczyzny wyraża się także przez zainteresowanie, co wisi obok naszej flagi. Dlatego zachęcamy wszystkie środowiska społeczne, obywatelskie, patriotyczne, aby właściwie zareagowały, zdejmując flagi unijne. Zachęcamy do społecznej i obywatelskiej aktywności, a więc zwracania właściwego ładu prawnego opartego o zasady narodowe.

 

Not. eMBe