Przywódca Bractwa Muzułmańskiego skazany na śmierć - zdjęcie
11.04.15, 12:44Mohamed Badie (fot. wikipedia)

Przywódca Bractwa Muzułmańskiego skazany na śmierć

0

Sąd skazał także Mohameda Soltana, który posiada dwa obywatelstwa - amerykańskie i egipskie - na karę dożywotniego więzienia za wspieranie Bractwa i przekazywanie fałszywych wiadomości. Soltan jest synem duchownego z Bractwa Muzułmańskiego, Salaha Soltana, skazanego obecnie na śmierć. Oprócz Salaha Soltana, który przebywa w więzieniu od sierpnia 2013 roku i prowadzi głodówkę, 22 inne osoby skazano na dożywocie. Dwaj spośród skazanych na śmierć dostali wyroki zaocznie. Skazani mogą się odwoływać od wyroku do najwyższego sądu cywilnego, a to może trwać jeszcze latami.

Od obalenia przez wojsko w lipcu 2013 roku wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohameda Mursiego do więzień w Egipcie trafiły tysiące członków tego ugrupowania. Zwolennicy obalonego szefa państwa organizowali m.in. w Kairze wielkie manifestacje jego poparcia. Mohamed Badie został już wcześniej w innym procesie skazany na śmierć za akty przemocy; w innych procesach cztery razy usłyszał wyrok dożywotniego więzienia.

Egipskie władze są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represji wobec przeciwników politycznych. W zbiorowych procesach, krytykowanych przez społeczność międzynarodową, na śmierć skazano kilkuset zwolenników Mursiego, a 15 tys. trafiło do aresztów. 7 marca po raz pierwszy wykonano egzekucję na zwolenniku obalonego szefa państwa.

KJ/Tvn24.pl/BBC