Przełom w sprawie Patriotów. Macierewicz gratuluje - zdjęcie
01.02.18, 17:04zdj. domena publiczna, Wikimedia Commons

Przełom w sprawie Patriotów. Macierewicz gratuluje

"To wielki sukces Polski. Gratuluję negocjatorom, płk. Marciniakowi, ministrowi Bartoszowi Kownackiemu i zarządowi PGZ. Zadanie wykonane"- w taki sposób były szef MON, Antoni Macierewicz skomentował na Twitterze wczorajszą informację ze strony swojego następcy, Mariusza Błaszczaka o niższej cenie i szybszej dostawie zestawów Patriot dla Polski.

Po kilkudniowej, oficjalnej wizycie w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2017 r. Macierewicz zapowiedział, że możliwe jest wcześniejsze dostarczenie Patriotów. Jak deklarował ówczesny minister obrony narodowej, pierwsza bateria może dotrzeć do Polski nie w 2022, ale już w 2020 r. 

"To wielki sukces Polski: #MON potwierdza, że rakiety Patriot będą za 1/2 podanej przez Kongres USA ceny, tak jak przekazałem kierownictwu Państwa 6.01.2018 r. Gratuluję negocjatorom, płk Marciniakowi, ministrowi @KownackiBartosz i zarządowi #PGZ. Zadanie wykonane"- napisał na Twitterze były szef MON. 

Początkowo Amerykanie ustalili cenę 10,5 mld dolarów za system Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji. W grudniu zeszłego roku ówczesny sekretarz stanu w MON, odpowiedzialny za modernizację polskiej armii, Bartosz Kownacki powiedział wprost, że cena jest "nie do przyjęcia", nawet biorąc pod uwagę duże środki finansowe przeznaczone na modernizację sił zbrojnych. 

"Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3). Wysoki koszt był dla nas niespodzianką"- mówił wówczas Kownacki. Były wiceszef MON podkreślał również, że strona polska będzie intensywnie pracować nad złagodzeniem tych warunków finansowch. 

"Zdajemy sobie sprawę, że dla zmniejszenia ceny będzie potrzebne więcej niż jedno spotkanie, być może dwa lub trzy spotkania będą potrzebne do wynegocjowania akceptowalnej, rozsądnej ceny". 

"Pieniądze będą dokładnie takie jakie deklarowaliśmy od samego początku. Proszę, nie ulegajcie państwo tym histerycznym atakom, bo nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Pełne sprawozdanie będzie po zakończeniu negocjacji, ale nie w trakcie"-zapewniał na antenie Telewizji Republika jego ówczesny przełożony, Antoni Macierewicz.

Krótko przed rekonstrukcją rządu Mateusza Morawieckiego, na początku stycznia 2018 zapadła decyzja o spotkaniu polskiego ministra obrony z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, gen. Herbertem Raymondem McMasterem. Spotkanie odbyło się 17 stycznia. Z gen. McMasterem spotkał się już nowy szef MON, Mariusz Błaszczak, który po wizycie w Białym Domu zapewnił, że rozmowy w sprawie Patriotów są "na dobrej drodze". Wczoraj minister Błaszczak na Twitterze potwierdził tę informację. Szef MON poinformował, że Polska uzyskała niższą cenę, a także przyspieszony czas dostawy systemów Patriot.

yenn/PAP, Fronda.pl