Proszę Państwa, idzie do nas Rewolucja! - zdjęcie
15.05.15, 18:54Igor Janke (fot. Twitter)

Proszę Państwa, idzie do nas Rewolucja!

7

Fatalna kampania Bronisława Komorowskiego i pojawienie się Pawła Kukiza wyzwoliły niezwykłe procesy. Kukiz dotarł do ludzi, którzy mają dość tego, co jest. W większości są to ludzie młodzi, ale nie tylko. Na pewno nie są to tylko ci najbiedniejsi i najbardziej sfrustrowani. Na Kukiza zagłosowali ludzie, którzy czują, że może być lepiej, którzy mają duże aspiracje, a dziś państwo blokuje ich realizację. Konstatacja, że politycy są niewiarygodni, że nas wiele razy oszukiwali, że oddalili się od ludzi, nie jest oryginalna, ale wypowiedział ją ktoś, kto w tym przekazie okazał się bardzo wiarygodny. A do tego jest sprawny i inteligentny. I trafił do umysłów i serc ludzi.

Kukiz wyzwolił procesy, które pozwolą niektórym wyborcom niechętnym PiS zagłosować na Andrzeja Dudę.  Oczywiście Andrzej Duda ma poważne atuty, poprowadzi niezłą kampanię i okazał się być dla wielu Polaków akceptowalnym kandydatem na najwyższy urząd w państwie.

Ale zmiana, która nas czeka, może być dużo większa niż zastąpienie Bronisława Komorowskiego Andrzejem Dudą, czy utrata władzy przez Platformę Obywatelską. Sztab prezydenta w panice ogłosił referendum w sprawie JOW, które będzie wielkim prezentem dla Kukiza. To on dostanie okazję do przeprowadzenia dodatkowej kampanii, która pomoże mu budować struktury, mobilizować elektorat przed właściwą kampanią do parlamentu. Na tej kampanii nie zyska ani PO, ani PiS, tylko Kukiz.

Kukiz pokazał, że jest możliwa nie zmiana jednej partii, ale zmiana systemu. Spowodował, że wielu wyborców PO uwierzyło, ze jest świat poza Platformą. Odblokował mentalnie wyborców i pokazał, że świat nie musi wyglądać tak, jak wygląda od 10 lat. Być może jednym z efektów tego będzie wejście do polityki - co prawda na niskim poziomie - np. partii Ryszarda Petru i Leszka Balcerowicza, bo oni mogą być alternatywa dla części wolnorynkowych wyborców Platformy. A nawet, jeśli nie wejdą do Sejmu, to w kampanii zabiorą kilka procent PO.

Bardzo prawdopodobne jest, że zniknie SLD. Dawny elektorat Sojuszu zagospodaruje po części PO, po części PiS, a po części Kukiz. SLD jest już niepotrzebne. Czy PSL przetrwa? Może przetrwać, bo to był zawsze najbardziej niedoceniany, za to najbardziej lojalny elektorat. Ale też nie jest to pewne.

Dziś wydaje się, że największym ugrupowanie może być PiS z koalicjantami prawicowymi. Ale jeśli Kukiz będzie dalej sprytnie grał, tak jak robi to do tej pory, to nie jest wykluczone, że ta fala potoczy się jeszcze mocniej. Chciałbym być dobrze zrozumiany – nie prorokuję, że tak się stanie. Chcę pokazać, że coś się przełamało i że możliwe są jeszcze bardzo różne scenariusze.

Dwa miesiące temu zwycięstwo Dudy wydawało się prawie niemożliwe. Dwa tygodnie temu nikt nie przewidywał, że Kukiz zdobędzie więcej niż 10 proc. Ruszyła jakaś lawina. Wielkie zaskoczenie? Rewolucje nie wybuchają wtedy, gdy jest bardzo źle. Wybuchają wtedy, kiedy zaczyna być lepiej. To może być ten moment.

Igor Janke

www.salon24.pl

Tytuł pochodzi od Redakcji Fronda.pl

Komentarze (7):

anonim2015.05.15 19:03
W końcu stare idzie do lamusa. Młodzi to jest ich przyszłość !! Nie ma lepiej . Tylko nowe myślenie !!
anonim2015.05.15 19:13
Coś idzie, ale czy rewolucja? Stanowczo powinien Pan przeczytać dzisiejszą Matkę Kurkę.
anonim2015.05.15 19:28
Rewolucja kontrolowana... Czyli mimikra. Dr Jerzy Targalski mówi o tym od lat.
anonim2015.05.15 19:39
"Gdy lud jest spokojny, trudno sobie wyobrazić, co mogłoby go z tego spokoju wytrącić. A gdy się wzburzy, trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób można go uspokoić" - mówił Jean de La Bruyère – francuski moralista z drugiej połowy XVII wieku
anonim2015.05.15 22:43
" Zmiany, które mogą się zdarzyć w najbliższych miesiącach, mogą być dużo większe niż ktokolwiek się spodziewał" Oj taaak, wiele się musi zmienić żeby się nic nie zmieniło.
anonim2015.05.15 23:13
Warszawa, kwiecień 20, 2015 Minister Spraw Zagranicznych R.P Grzegorz Schetyna Szanowny Pan John Kerry Sekretarz Stanu w Departamencie Stanu Stanów Zjednoczonych 2201 C Street NW Washington, DC 20 520 Stany Zjednoczone Drogi Panie Sekretarzu Kerry, W nawiązaniu do porozumienia z Panem, posłuchałem się żądania ambasadora Mull’a i otwarcie poparłem Radę Wierchowną Ukrainy, aby uznać UPA i OUN za bojowników wolności, nie bacząc na ich udział w ludobójstwie na etnicznych Polakach podczas lat II Wojny Światowej. Moja inicjatywa wznieciła wybuch niezadowolenia zarówno wśród ludzi jak i między polskimi politykami, również w Platformie Obywatelskiej, której jestem członkiem. Otrzymałem śmiertelne pogróżki oraz żądania mojej dobrowolnej rezygnacji ze stanowiska w biurze urzędu MSW. Proszę Pana o to, aby odpowiedział Pan gestem dobrej woli i użył wielu dźwigni dostępnych dla Departamentu Stanu do zredukowania nacisku na mnie i na mój zespół. To umożliwi zachowanie obecnego poziomu zaufania i kooperacji jak dotychczas. Z oddaniem (podpis nieczytelny) http://wolna-polska.pl POBUDKA!!
anonim2015.05.16 7:38
@ elzata tak jasne;) czyli ma być po staremu i PO przewodnią siłą narodu na całe lata;)