Prokuratura zajęła się komendantem, który nakazał zdejmowanie krzyży  - zdjęcie
03.09.13, 08:08Policja (fot. Free Digital Photo)

Prokuratura zajęła się komendantem, który nakazał zdejmowanie krzyży

14

Sprawa krzyży na komendzie policji trafiła do prokuratury w Kozienicach. Prokuratorzy ustalą, czy szef radomskiej policji wydał polecenie służbowe usunięcia krzyży w komendzie i podległych komisariatach, a tym samym przekroczył swoje uprawnienia. 

Inspektor Karol Szwalbe miał też zniechęcać funkcjonariuszy do udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Anonimowe listy z takimi zarzutami trafiły na biurko mazowieckiego komendanta policji i do rąk biskupa radomskiego. Parlamentarzyści PiS powiadomili o sprawie m.in. Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Teraz śledczy zbadają, czy komendant rzeczywiście wydał takie decyzje i czy mogły one naruszyć prawa jego podwładnych do uczuć religijnych. Będą ustalać również, czy można uznać je za działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Funkcjonariusze przesłuchani zostaną w charakterze świadków. Pozwoli to zweryfikować zarzuty zawarte w zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokuratorskie śledztwo potrwa do końca listopada. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi też policja.

MBW/Dziennik.pl/IAR

Komentarze (14):

anonim2013.09.3 8:42
Arbiter - nie o to chodzi. Sprawe znam z trochę bliższego źródła i wszystko rozbiło się o dwie rzeczy - Komendant zdjął krzyż u siebie i w SWOIM sekretariacie (i koniec, nigdzie indziej), oraz to, że kazał brać urlopy tym którzy chcieli iść na pielgrzymkę... chyba logiczne? Jak ja jechałem z rodzinką do Częstochowy to urlop w szpitalu musiałem wziąć, więc czemu policjanci mieliby być uprzywilejowani?
anonim2013.09.3 9:23
Dlaczego wciąż powtarzacie kłamstwo o "nakazie zdejmowania krzyży ze ścian w komendzie i podległych mu komisariatach"?
anonim2013.09.3 9:24
[email protected] Jeśli czegoś nie rozumiesz, to nie znaczy że tak ma być jak Ty chcesz. Prokuratura jeszcze niczego nie zbadała a Ty jak zwykle wszystko już wiesz z góry. To jest dopiero brak tolerancji i lobbowanie.
anonim2013.09.3 9:25
Iskaral [email protected] A skąd wiesz, że to jest kłamstwo?
anonim2013.09.3 9:52
[email protected] Oczywiście dla chamaów i demoralizatorów ten przepis jest oczywiście niewygodny. A mnie się w ogóle nie podoba demokracja, a muszę ją znosić. I co ty na to?
anonim2013.09.3 9:54
Arbiter - uważam, że ten przepis jest bardzo korzystny - w końcu czym różni się przynalezność do jakiegoś narodu od przynależności do religii? Chyba wszyscy się zgadzamy, że jesteśmy Polakami nie dlatego, że tu się urodziliśmy a dlatego, że nas tak wychowano (np. Polacy w Kazachstanie czy na Litwie). Podobnie jest z religią która jest częścią naszej tożsamości - skoro się zgadzamy co do tego, że nie wolno obrażać ludzi ze względu na narodowość to czemu nie ze względu na relgiję jaką wyznają?
anonim2013.09.3 10:20
[email protected] Obsesje Cie nie opuszczają człowieku, ale...przecież nikt Cię nie trzyma. Możesz zostać osobą religijną, np. Katolikiem i wtedy nikt Cie nie będzie opluwał, bo już arbitra nie będzie. Ale pozostaną inne Zedy, petrasy i artury
anonim2013.09.3 10:30
@Arbiter - to nie jest kwestia wyboru - jeśli ktoś zaadoptuje dziecko z Rosji i wychowa je od małego w Polsce, da mu polskie imię, wpoi watrości patriotyczne - to taka osoba będzie Polakiem. Podobnie jest z Katolicyzmem - też od małego chłoniemy wiarę, podobnie jak nasi ojcowie i dziadkowie - dziecko nie ma wyboru czy zostanie Polakiem, nie ma wyboru czy zostanie Katolikiem.
anonim2013.09.3 11:09
[email protected] No to się nie doczekasz, bo w demokracji decyduje większość, Syzyfie! I te pewne prawa nie są sprzeczne z ustrojem, bo zostały uchwalone przez większość. Skoro tak lubisz demokrację to musisz je respektować. Myślę, że jednak cierpisz człowieku na obsesję i jesteś oderwany od rzeczywistości i w ogóle nie rozumiesz co to jest demokracje. To nie Twoje widzimisię. Życzę powodzenia w męczarniach.
anonim2013.09.3 11:27
Troll napisał: "Inkwizycja zatacza coraz większe kręgi! a to jest tylko przedsmak tego jak wybory wygra PiS!!!" Otóż to, zacznijcie się bać, bo będziemy was wywlekać z domów, kolbami łomotać o świcie w wasze drzwi, wprowadzimy godzinę policyjną, rozstawimy szubienice na każdym skrzyżowaniu, uruchomimy sady kapturowe działające 24h/dobę, oj będzie się działo! Tylko w taki sposób można skomentować idiotyczne wpisy.
anonim2013.09.3 11:35
@arbiter - Jeśli wybiorą inną religię owszem chroni - a jak chcesz aby chroniło ateuszy to proszę bardzo - istnieje instytucja projektu obywatelskiego - możesz już zacząć zbierać podpisy:P
anonim2013.09.3 15:04
@poivre A rozumiesz słowo „neutralny”? To znaczy bezstronny, obojętny. Niczego nie nakazuje i nie zakazuje. Poniał?
anonim2013.09.3 16:29
@poivre „Ja rozumiem, ale Ty chyba nie. Ono oznacza, że państwo NIE PREFERUJE, ani też NIE ZWALCZA żadnej religii, co odróżnia je od krajów, w których jakaś religia jest preferowana, a inne deprecjonowane.” Świetnie! Wobec tego twój poprzedni wpis napisał, ktoś inny – jakiś debil. Pewnie też jakiś debil napisał to: „Ciekawostka dla katolickich talibów i krzyżowych fetyszystów” Jeśli mi wyjaśnisz znaczenie terminów, których używasz: „katolickich talibów i krzyżowych fetyszystów”, to pewnie wtedy sam zrozumiesz, co właśnie uprawiasz. Ja nie wiem tylko, czy to nazizm czy komunizm?
anonim2013.09.3 16:59
Dobrze, że sprawą zajęły się odpowiednie organa. Nie byłoby dobrze, gdyby byle komendant mógł sobie bezkarnie przywracać niektóre zwyczaje z czasów komuny.