W piątek Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczącej wycinki drzew.

Przewodniczący PiS, Jarosław Kaczyński poinformował, że ustawa jest bardzo dobra „z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw". Zostanie jednak znowelizowana, ponieważ w obecnym kształcie rodzi niebezpieczeństwo nadużyć

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z ustawą właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Projekt ustawy złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS, wzbudził społeczne protesty. We wtorek prezes PiS zapowiedział poprawkę do ustawy o ochronie przyrody. Kaczński podkreślił, że poprawka, nie uchyli możliwości wycinki drzew na prywatnych posesjach, która "z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym”.

"Natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio – to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne"– zapowiedział szef PiS, deklarując, że błąd w ustawie zostanie naprawiony i poprawka będzie wniesiona w "najbliższych dniach". Zdaniem Kaczyńskiego, będzie można podjąć tę sprawę już na najbliższym posiedzeniu. 

JJ/PAP, Fronda.pl