Profanacja w Watykanie? Hostia z plastikowego kubka - zdjęcie
23.05.14, 16:07fot. Flickr

Profanacja w Watykanie? Hostia z plastikowego kubka

54

 Do profanacji doszło przy okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Niejaka Francesca Chaouqui zorganizowała na dachu jednego z budynków w Watykanie miejsce, w którym ludzie mogli obserwować ceremonię. Zebrało się tam 150 gości. Zorganizowano tam również Mszę świętą z Eucharystią.

O sprawie poinformował hiszpańskojęzyczny portal InfoCatólica.

Ciało Chrystusa umieszczono w plastikowym kubku. Wiernym rozdawał je, także do ręki, msgr Lucio Angel Vallejo Balda. Jest on sekretarzem Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej. 

W skład komisji tejże Prefektury wchodzi także Francesca Chaouqui, odpowiedzialna za organizację tego spotkania wiernych na dachu. 

Zdjęcia, na których msgr Balda wręcza wiernym Eucharystię, są dostępne:

TUTAJ oraz TUTAJ

pac/katholisches.info

Komentarze (54):

anonim2014.05.23 16:16
A jednak ks. Piotruś Natanek ma rację...
anonim2014.05.23 16:19
Nieczyste idzie ''z gęby, nie do gęby'', jak mówi za Listami Apostolskimi polska tradycja.
anonim2014.05.23 16:40
michalito - udajesz głupszego? Jak to czym się różni? Różni się czcią. Jeśli coś jest Najczcigodniejsze to przenoszę je w sposób WYJĄTKOWY. Jeśliby na bezludnej wyspie pełnej skarbów piratów było 10000 złotych kielichów i tylko 1 plastikowy - to ten plastikowy stałby się wyjątkowy. Tkwisz w grzechu protestanckim. Po coś tu przyszedł?
anonim2014.05.23 16:51
Zgroza.
anonim2014.05.23 16:55
Michalito, jak nie wiesz, czym się różni plastik od złota, to się zamieńmy, ja Ci dam tyle gramów plastiku, ile Ty mi gramów złota. Wtedy będziemy dyskutować, w czym godniej przechowywac Najświętszy Sakrament. Zresztą i tak cyboria bardzo rzadko są złote, przewaznie sa tylko złocone. Jakbyś zaprosił gości na elegancką kolację, to podałbyś im danie na plastikowych tackach, jak na festynowym grillu? Nawet, gdybyś zrobił to z miłością, to by poczuli się nieswojo. Bo miłość i szacunek do gości (przynajmniej w Europie) wyraża się poprzez podanie im jedzenia na porządnej zastawie a nie w serwetce. Nic Ci nie pomogą słowa, jeśli za nimi nie pójdą uczynki. Możesz nie wiem, jaki mieć autentyczny szacunek - ale jak czynami go nie wyrazisz, to każdy sobie pomyśli, że jesteś hipokrytą. Czy najświętszy Sakrament jest dla Ciebie kimś najcenniejszym na tym świecie - Bogiem samym? Czy jak do Ciebie przyjdzie gość, którego bardzo kochasz, to położysz go na podłodze a sam zajmiesz łóżko?
anonim2014.05.23 17:22
@Pokręć : Tak się składa, że takie rzeczy wykonuję. Srebro pozłacane lub złoto to standard.
anonim2014.05.23 17:30
No popatrz ty Pokręć dwóm papieżom x. Lucio Angel Vallejo Balda nie przeszkadzał a tobie przeszkadza i wiesz lepiej od niego co jest, a co nie jest profanacją. Pewnie jesteś jakimś nadpapieżem? Ale to jest przykład ducha czasów. Niby taki Pokręć i reszta to katolicy a nie patrzą oczami duchowymi katolika tylko materialnymi i musi im się świecić po pogańsku na złoto. O złotym cielcu poczytaj w biblii jak ci tak złoto miłe. Do żadnej profanacji oczywiście nie doszło, a autor tego artykułu (nawet jeśli tylko przetłumaczył bo to rozpowszechnianie kłamstwa) popełnił grzech i radze mu szybko naprawić prostując ta bzdurę a potem do spowiedzi. Szkalowanie duchownych i kłamanie jest grzechem. Chyba że autor jest jakimś sekciarzem i lubi siać zamęt (typowe narzędzie Szatana notabene).
anonim2014.05.23 17:32
"Msza święta z Eucharystią" - cóż to za dziwaczne wyrażenie?
anonim2014.05.23 17:42
Spóźnona reakcja. Na breviarium jest pełno takich fot, a Fronda dopiero się budzi...
anonim2014.05.23 17:58
Jeśli szczegóły podane powyżej są prawdziwe, to mamy do czynienia z barbarzyńską profanacją. I lepiej żeby się wielbiciele Lutra i innych herezjarchów na ten temat nie wypowiadali. Oni, jak chcą, mogą sobie poświęcony chlebek jeść z ręki, z plastiku, z papierka albo nawet z woreczka śniadaniowego. Nie będę im w tym przeszkadzać. W Kościele Katolickim wszystkie naczynia liturgiczne używane do konsekracji i przechowywania Świętych Postaci nie tylko muszą być ze szlachetnego materiału, ale muszą być konsekrowane. Nie pokropione wodą święconą przez jakiegoś proboszcza czy katechetę, ale właśnie konsekrowane. W wielkoczwartkowe przedpołudnie we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. msza krzyżma (olej poświęcony podczas tej mszy świętej nazywa się w języku łacińskim chrisma). Liturgii tej przewodniczy biskup. Podczas mszy poświęcone zostają oleje, potrzebne do udzielania sakramentów oraz do konsekracji kościołów oraz naczyń liturgicznych. Po SVII doszło do rozluźnienia dyscypliny w tym względzie, a zły przykład szedł z góry: oto kardynał Schönborn w ornacie w kolorach Matki Ziemi, konsekrujący pizzę na czymś, co wygląda jak psia miska: http://www.youtube.com/watch?v=67Lom28KSlg Ale zasady się nie zmieniły, to tylko niektórzy pasterze się pogubili.
anonim2014.05.23 18:42
na KNO choćby z ost ŚDM w Rio były fotki jak 20 latka w stroju ocierającym się o bikini rozdaje z kubeczka na "napój firmowy" ktory zniszczy roczne dziecko, ktos się bulwersował?
anonim2014.05.23 18:48
Do takich, jak: michalita, domejko, Raul itp., którzy dziwią się pozłacanym naczyniom do przechowywania Najczcigodniejszego Ciała Chrystusa Pana. Zapewne większość z takich ludzi jeździ samochodami za kilka lub kilkanaście tysięcy, wozi swoje czcigodne ciała wygodnie i DROGO. Natomiast nie razi ich Ciało Chrystusa w plastikowym kubku, którego żadna, ŻADNA kawiarnia i restauracja nie podałaby klientowi. Gadanie o tym, że Bóg urodził się w stajence i akceptowanie tego stanu rzeczy jest KARYGODNE. Ale widać poziom przemyślenia u takich ludzi, którzy bardziej wybierają własne wygody w życiu niż dbanie z troską o Boga, który "pozostał z nami aż do skończenia świata". Coś takiego określa się słowem SKANDAL.
anonim2014.05.23 18:48
@michalita Poniżej cytuję słowa Św. Franciszka... Biedaczyny z Asyżu chyba o życie w przepychu nie oskarżysz...? „Kielichy, korporały, ozdoby ołtarza i wszystko, co służy do ofiary, niech będą kosztowne. I jeśli w jakimś miejscu Najświętsze Ciało Pana będzie umieszczone za ubogo, niech będzie według przepisów Kościoła umieszczone przez nich [przez duchownych] w miejscu godnym i zabezpieczone i niech je noszą z wielką czcią i roztropnie udzielają innym. Także imiona i słowa Pańskie napisane, gdziekolwiek znajdą w miejscach nieodpowiednich, niech podejmują i składają w godnym miejscu” (LK 1)
anonim2014.05.23 18:51
Ekskomunikować ten cały Watykan, subito!
anonim2014.05.23 19:00
@Templariusz - jak Ci tak obojętne złoto - to proponuję wymianę gram za gram Twojego złota na mój plastik z żółtego worka. Wtedy będziemy mogli dyskutować. Szacunek do Boga wyraża się poprzez ofiarę. Jeśli zamiast złoto wydac na dziwki, czy podróż dookoła świata przeznaczymy na cos tak "bezuzytecznego" jak kielich mszalny - to pokażemy Bogu czynem, że traktujemy Go serio. Myślisz, że jak będziesz dziewczynie powtarzał w kółko, że ją kochasz, ale nigdy jej nie kupisz kwiatów (jaki jest sens kupowania kwiatów, które zaraz zwiędna i do niczego się nie przydadzą), to owa dziewczyna długo z Tobą będzie? Nie sądzę. Uzna Cię za nieszczerego podrywacza - playboya. Człowiek swoich intencji dowodzi CZYNAMI. Nie samymi słowami, które wiele nie kosztują.
anonim2014.05.23 19:00
Mszę święto? Jestę redaktorę ale mi nie podkreśliło?
anonim2014.05.23 19:13
Domine Jesu, dimitte nobis debita nostra, salva nos ab igne inferiori, perduc in caelum omnes animas, praesertim eas, quae misericordiae tuae maxime indigent.
anonim2014.05.23 19:18
Jeśli to ta sama impreza której "przepych" zbulwersował Papieża Franciszka to obawiam się- co smutne, że widząc cyborium w wersji "low-cost" nie był już tak zbulwersowany...
anonim2014.05.23 19:25
@pawel.nn http://www.fronda.pl/a/papiez-franciszek-zbulwersowany-pokanonizacyjnej-party,37726.html?page=2&#comments @ks Marcin Amen +++
anonim2014.05.23 19:46
A zdjęcia Pani Franceski Chaouqu krążące w internecie widzieliscie? – jest ona bliską współpracownicą Papieża, a nie niejaką Francesca Chaouqui.
anonim2014.05.23 20:10
@Pokręć odpowiem ci tak: jak takie cenne to twoje złoto to zapłać nim Szatonowi by cię wypuścił z piekła. Życia wiecznego za to nie kupisz.
anonim2014.05.23 20:16
PROFANACJA?! FRANCISZEK OBURZONY?! A co działo się na ŚDM w Rio?! I to za zgoda i aprobatą Papieza (tak tak, wiem on o niczym nie wiedział). Teraz profanacja a wtedy to Duch Święty?
anonim2014.05.23 20:29
Heretycy znowu w akcji. Więc proponuję, zgodnie wyznawaną przez was zasadą "sola scriptura" - poczytajcie co nieco z Księgi Liczb, Księgi Powtórzonego Prawa, Księgi Kapłańskiej . I skupcie się na tym, jak Bóg ustanowił zasady kultu. Czy można było na Bożym ołtarzu położyć jakąś tandetę, coś wybrakowanego, bezwartościowego. Czy była jakaś rzecz zbyt droga, by użyć jej na budowę świątyni, do wykonania sprzętów świątynnych, naczyń do sprawowania kultu i sporządzania szat kapłańskich. Nawet rzeczy cennych, ale ofiarowanych wcześniej bożkom - Bóg zabronił używać do sprawowania kultu. Sola scriptura, sola scriptura, moi mili. Ale tak po całości. Pod warunkiem wszakże, ze heretycy stosują się uczciwie do głoszonych przez siebie zasad. Bo tak na wyrywki to byle świadek Jehowy potrafi.
anonim2014.05.23 20:35
debili na świecie jak widać nie brakuje
anonim2014.05.23 20:42
No nie! Fronda podpada mi po raz kolejny. Powtarza bzdury! Obejrzałem zdjęcia (trzeba teraz pokombinować z linkiem, który się ukazuje w komunikacie o niedostępności). Kto widział tam OSOBNĄ MSZĘ ŚW.? Jak można obserwować jedna Mszę św. i zarazem uczestniczyć w drugiej??? Bzdury!!! Na zdjęciu jest tylko rozdawanie Komunii św. i to wcale nie z plastikowego kubka tylko ZE SZKLANEGO NACZYNIA! Przepisy liturgiczne pozwalają na używanie naczyń ze szkła. Więc cały ten artykuł jest zwykłą prowokacją ignorantów, którzy szukają sensacji, a nie dociekają prawdy. Na obu zdjęciach widać, że jak na '"plastik" to naczynie ma za grube ścianki. Nie byłbym też taki pewien, że nawet użycie plastikowego naczynia, ale schludnego i w miarę estetycznego jest od razu profanacją. Proszę doczytać przepisy liturgiczne: może być każde tworzywo, które się łatwo nie łamie i nie ulega łatwo zniszczeniu, a KPK nic nie mówi o naczyniach. Konia z rzędem temu, który znajdzie przepis, który podaje, że użycie nawet plastikowego naczynia spełniającego wspomniane warunki jest profanacją! A nawet użycie przysłowiowego kubka plastikowego do rozdawania Komunii św. na pewno nią by nie było! Nie dajmy sobie wciskać ciemnoty. Jeszcze uwaga do tytułu wiadomości: jeżeli to, co trzyma ten ksiądz w ręce jest "kubkiem plastikowym", to autor tego tytułu powinien czym prędzej udać się do okulisty i to dobrego! Służę kilkoma adresami. PS. Frondo! Nie rób wody z mózgu! Trochę odpowiedzialności, bo przy takich kwiatuszkach wielu ominie nawet najlepsze artykuły i naprawdę ważne wiadomości.
anonim2014.05.23 20:48
Jeszcze jedno. czy rozdawanie Komunii do reki jest profanacją? Jest zakazane? Pierwsze słyszę! Przecież nawet w Polsce są diecezje, w których oficjalnie rozdaje się Komunię św. na dwa sposoby (decyduje wierny). Znowu jakieś dziwne szukanie sensacji. Czy czasem nie jest to wiadomość z portalu lefebrystów?
anonim2014.05.23 21:00
Tadeusz25 - punkt 117 z instrukcji "Redemptionis sacramentum" (...) Wymaga się jednak ściśle, aby tego rodzaju materiały zgodnie z powszechnym odczuciem każdego regionu były naprawdę szlachetne206, tak aby ich użycie przynosiło cześć Bogu i całkowicie wyelimiŹnowało niebezpieczeństwo osłabienia w odczuciu wiernych nauki o rzeczywistej obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Należy więc potępić wszelkie nadużycia polegające na używaniu do sprawowania Mszy naczyń codziennego użytku lub mało wartościowych pod względem jakości, lub pozbawionych wartości artystycznej, lub zwykłych koszyków, lub też innych naczyń wykonanych ze szkła, gliny, terakoty czy innych materiałów łatwo się tłukących. Odnosi się to również do metali oraz innych materiałów, które łatwo się niszczą. Proszę bardzo.
anonim2014.05.23 21:01
Tak więc niezależnie od tego, czy jest to kubek z grubego plastiku, czy też po prostu zwykła szklanka: użycie tego naczynia jest niezgodne z zacytowaną wyżej instrukcją. Tutaj podaję jeszcze link, skąd zaczerpnięty został cytat: http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=162
anonim2014.05.23 21:03
Zwracam też uwagę, że chodzi tu o imprezę, której koszt miał wynieść 18 tysięcy euro. Były tam serwowane sute dania. Organizatorzy przeznaczyli więc tysiące na potrawy, ale nie było ich stać na coś więcej niż plastikowy kubek lub szklanka?
anonim2014.05.23 21:13
chwileczkę KTO tu jest najważniejszym Goścem? chyba należy Mu się najlepsze otoczenie a nie za przeproszeniem piknikowy kubeczek jak przypadkowemu znajomemu co wpadł na chwilę na party ludzie na tarasie nie jedli z papierowych tacek czy z podłogi, mieli czyste obrusy i rozpięte daszki hierarchia ważności!
anonim2014.05.23 21:34
Obejrzyjcie zdjęcia a potem mówicie - nie ma tam kubeczka - hostie były wcześniej w kielichu ale przy takiej ilości wiernych cześć przełożono wł ansie by nie nadtopiła przypadkowa profanacja do szklanych naczyń, ale widze że wy już osadziliście na podstawie przypadkowych zdjęć wyrwanych z kontekstu - oby was na sadzie ostatecznym tak nie osądzono jak wy sądzicie.
anonim2014.05.23 22:52
Fichten, przyjrzyj się zdjęciom, to nie jest plastikowy kubek. Cytujesz słowa, które przecież napisałem, co prawda oparłem się o inny dokument (do którego odwołuje się "Redemptionis sacramentum" w cytowanych przez ciebie słowach). Miałeś to naczynie w ręce? Nie wygląda ono na zwykłą szklankę lub inne naczynie codziennego użytku. Czy nie widziałeś nigdy kielichów czy puszek ze szkła? Oczywiście wykonane są ze szlachetnego szkła - kryształu. Jesteś pewien, ze naczynie na zdjęciu nie jest z kryształu? Piszesz też o imprezie, na temat której napisała tylko włoska gazeta "L'Espresso" - ot taki włoski poszukiwacz sensacji, a u nas zaraz to podchwycił PAP (GW oczywiście też, a także inni). A tymczasem nie potwierdza tego żadna poważna agencja... poczekajmy...
anonim2014.05.24 0:40
1. Zródło informacji bardzo mało wiarygodne. 2. Nawet gdyby tak było, to jednak raczej trudno nazwać to wydarzenie profanacją. *** Zdjęcia, na których msgr Balda wręcza wiernym Eucharystię, są dostępne: TUTAJ oraz TUTAJ Error 1011
anonim2014.05.24 0:50
"Różni się czcią. Jeśli coś jest Najczcigodniejsze to przenoszę je w sposób WYJĄTKOWY." Prawdopodobnie problem leżał w tym, że nie miano tam - na tą szczególną chwilę - dostatecznej ilości naczyń liturgicznych. *** "Jakbyś zaprosił gości na elegancką kolację, to podałbyś im danie na plastikowych tackach, jak na festynowym grillu?" Jeżeli tych gości było by więcej - bo zaproszeń imiennych bym nie wystawiła - aniżeli miałabym naczyń, to oczywistym jest, że musiałyby wystarczyć plastikowe tacki.
anonim2014.05.24 1:15
Sodalitium Pianum napisał: " Na breviarium jest pełno takich fot," Dużo lepiej by było i Panu, Bogu milszym - aby breviarium zajęto się głoszeniem Dobrej Nowiny, a nie podążano śladami faryzeuszy.
anonim2014.05.24 1:16
OR napisał: "konsekrujący pizzę" 1. A nasz Pan to co w swoje Ciało przemienił? Hostię i komunikanty? 2. Chleb w postaci opłatka, wprowadzono do konsekracji TYLKO ZE WZGLEDOW CZYSTO PRAKTYCZNYCH.
anonim2014.05.24 3:45
Fichten napisał: "całkowicie wyeliminowało niebezpieczeństwo osłabienia w odczuciu wiernych nauki o rzeczywistej obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi." W omawianym przypadku nie zachodziło ryzyko, że uczestnicy zgromadzenia "zostaną osłabieni odczuciu nauki o rzeczywistej obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi", bo albo posiadają mocną wiarę, albo nawet użycie najszlachetniejszych naczyń nie będzie już w stanie im tej wiary przymnożyć.
anonim2014.05.24 3:45
"Zwracam też uwagę, że chodzi tu o imprezę, której koszt miał wynieść 18 tysięcy euro. Były tam serwowane sute dania. Organizatorzy przeznaczyli więc tysiące na potrawy, ale nie było ich stać na coś więcej niż plastikowy kubek lub szklanka?" Prawdopodobnie dopiero tuż przed rozpoczęciem uroczystości, gdy już zobaczono ilość przybyłych na Mszę św. osób w okolicach Placu św. Piotra, okazało się, że jest za mało naczyń liturgicznych, w których można by rozdawać Ciało Pańskie. Zdecydowano więc, iż "naczynia zastępcze" zostaną użyte w ścisłym gronie osób dojrzałych w wierze.
anonim2014.05.24 5:36
to nic jeszcze, jak ktos oglądał kanonizacje, mozna bylo zobaczyć znudzonego szafarza, ktory podał komunie do reki a przyjmujacy polowe spozyl a druga schował do kieszeni! plastikowy kubek przy tym to pestka
anonim2014.05.24 5:48
http://www.youtube.com/watch?v=u16iSQREVbA w czasie transmisji od 2:10:27 przypatrzeć sie jak profanuje sie Najświętszy Sakrament w samym Watykanie
anonim2014.05.24 6:23
@ Klara (oporna uczennica Pańska) "1. A nasz Pan to co w swoje Ciało przemienił? Hostię i komunikanty? 2. Chleb w postaci opłatka, wprowadzono do konsekracji TYLKO ZE WZGLEDOW CZYSTO PRAKTYCZNYCH." Odpowiadam: 1. Istnieje zjawisko herezji archeologizmu, zdefiniowane i ocenione przez papieży. Słowa "herezja" i "archeologizm" to nie są puste pojęcia. Duchowni powinni je znać. 2. Kościołowi wolno było ustanowić szczegóły rytu i udoskonalić je. A jak już to nastąpiło, to należy się tych zasad trzymać. Duchowni powinni o tym wiedzieć. Kruszenie na ołtarzu, przy pomocy osób nie uczestniczących w celebrze, na tackach i na czym popadnie, całych stert jakichś racuchów - to wygląda jak parodia Mszy świętej i całkowity regres w tej materii. I jeszcze potem to pogryzanie z ręki tej "zakąski", kruszenie - nad czym nikt nie panuje, i to jest zgroza. W dodatku przyjmujący w tej postaci Komunię mają problem : dostają do zjedzenia spory kawałek czegoś, co wcale nie jest smaczne. Proszę pomyśleć o konsekwencjach.
anonim2014.05.24 6:39
"Zorganizowano tam również Mszę świętą z Eucharystią". Czy (pac) rozumie, co pisze?
anonim2014.05.24 7:20
@Templariusz, nieźle, nieźle, już "szatan" piszesz wielka literą, Najświętszy Sakrament w plastikowym kubku Ci nie przeszkadza... Przypomnę może, jak jawnogrzesznica namaściła Pana Jezusa bardzo drogim olejkiem. Czy Pan Jezus się obraził? Zbeształ ową nawracającą się duszę za marnowanie takiej wartości, czy raczej usadził w miejscu Judasza, który ględził, ilu to biednych by z tego olejku przeżyło, jakby go sprzedać? Zastanów się nad tym. Ta jawnogrzesznica mogłaby się nawrócić przecież w duchu - Pan Jezus świetnie znał jej serce i wiedział doskonale, co się w nim dzieje. Ale mimo to pochwalił takie "marnotrawstwo". Myśl. Podobnie święty Franciszek sam osobiście najuboższy z ubogich sam postulował urządzenie kościoła z przepychem a i św. Jan Maria Vianney - osobiście - chodzący w pocerowanej sutannie - na sztandary i naczynia liturgiczne złota nie żałował. Bo my mamy swoją wiare wyrażać CZYNEM - wyrzeczeniem, które kosztuje. Dopiero wtedy dowodzimy, że to, w co wierzymy i to, co mówimy jest jednym z naszym życiem. A diabłu nie zamierzam niczym płacić. W ogóle nie chcę z nim gadać o niczym. On został juz zapłacony - na prostym, zwykłym drzewie krzyża, choć ceną była Przensjświętsza Krew Pana Jezusa. Wybacz, ale żadna ilość złota nie jest warta ani jednej kropli tej Krwi. Skoro za mnie Pan Jezus musiał zapłacić Swoją Krwią, to oznacza, że nic innego nie jest w stanie wykupic człowieka. Od piekła zamierzam się wykupić tym, co mi Ojciec Nasz dal - Przenajświętszą Krwią i Ciałem Jego Syna. Ta Ofiara, codziennie sprawowana na ołtarzach świata jest właśnie tym, co otwiera nam bramy Nieba. Tylko wziąć i przytulić z całej siły.
anonim2014.05.24 7:53
Michalita to czerwona gnida i bliźniak piogala .Zadziwiające jak się te czerwone robactwo pleni jak chwast
anonim2014.05.24 10:34
Pokręć Maj 24, 2014, 9:20 rano @Templariusz, nieźle, nieźle, już "szatan" piszesz wielka literą, Najświętszy Sakrament w plastikowym kubku Ci nie przeszkadza... @Pokręć - pseudonim adekwatne do tego co czynisz jak widzę. 1.Szatan to osoba, i nazwa własna wiec piszemy z dużej litery - polskiego cię w szkole uczyli? Do Biblii zajrzyj jak nie wiesz z jakiej litery się to pisze i się nie ośmieszaj. Przestaje kręcić i opowiadać o plastikowym kubeczku, a pokrętne tłumaczenia zachowaj na sąd ostateczny choć mam nadzieję, iż się nawrócisz faryzeuszu.
anonim2014.05.24 10:38
Templariuszu. Może i nazwy własne piszemy z wielkiej litery... Ale jest jeszcze taka zasada, że jeśli chcemy wyrazić dla kogoś nienawiść piszemy go z małej. Było tak chwile po IIWS że "niemiec" pisano z małej. Każdy zabija jak tam może. Żołnierz karabinem, pisarz piórem.
anonim2014.05.24 11:02
P
anonim2014.05.24 11:06
@Templariusz, jakoś "anioł" nie piszemy wielka literą. Może masz jakąś satanistyczno - masońską edycję słownika? Widać, inaczej rozumiemy kilka kwestii. Ja Tobie noe odmawiam prawa do zbawienia, w ogóle nie twierdzę, że z Twoimi poglądami się nie zbawisz. Ty natomiast uważasz, że ja nie mam szans, jesli nie przyjmę, że Najświętszy Sakrament może być przechowywany jakkolwiek. Gdybym miał zadecydować, gdzie Go złożyć, to na pewno wybrałbym najlepsze naczynie, jakie mam. Miłośc do osoby człowiek wyraża również w ten sposób, że sobie odejmuje a tej osobie daje. Dlatego powinniśmy Bogu ofiarowywać to, co sami sobie od ust (i kieszeni) odejmiemy. Tak to rozumiem. Kto tu jest faryzeuszem? Bo ja nie widzę żadnego. Gdzie tu jest kręcenie - jeśli Pan Jezus wtedy był wart olejku sprzedawanego na wagę złota, to jest go wart również i dziś.
anonim2014.05.24 11:07
PROFANACJA! Jezus z Nazaretu podawał swoim uczniom swoje ciało w glinianych naczyniach! A co do naczyń odświętnych, Jezus wystawia ucztę, niech on się o nie martwi.
anonim2014.05.24 12:56
Ciało Pana Jezusa powinno leżeć w złoconym kielichu, a nie jakimś plastiku.
anonim2014.05.24 13:46
@Tomcat - ksiądz mi daje ze złoconego kielicha.
anonim2014.05.24 14:50
@Tomcat- Jak byś nie wiedział, to opłatek, którym dzielimy się z najbliższymi w wigilię Bożego Narodzenia nie jest konsekrowany, a więc nie jest Ciałem Pańskim. @Templariusz- Zarzucanie faryzejstwa komuś, kto chce by Ciało Pańskie było przechowywane godnie (a więc w drogocennych i czystych naczyniach liturgicznych) uważam za zwykłe chamstwo!
anonim2014.05.24 18:27
Gdzie tu profanacja?
anonim2014.05.27 9:19
Ależ nic takiego się nie stało, to przecież ubóstwo, które tak opiewa Franciszek, biskup Rzymu! Co się dizwicie? Teraz wyda encykilkę o ubóstwie - może nie padnie propozycja zburzenia bazyliki św. Piotra, bynajmniej nie ubogiej... Kochani, to zwykły EFEKT FRANCISZKA!