Prof. Ryba: Spór sądowy ma doprowadzić do anarchii w Polsce. Słaby kraj jest w interesie wielu w UE - zdjęcie
20.01.20, 14:30(fot. wikipedia)

Prof. Ryba: Spór sądowy ma doprowadzić do anarchii w Polsce. Słaby kraj jest w interesie wielu w UE

23

- Chodzi o to, że jeśli doprowadzimy do sytuacji anarchii – a przecież do tego wszystko się sprowadza – to taki kraj jest słaby. Słaby kraj w Unii, taki jak Polska, może być i jest wielu potrzebny: jako tania siła robocza, jako rynek zbytu, ale nie taki kraj, który aspiruje do bycia konkurencyjnym. Kraj, który byłby konkurencyjny w tej części Europy, może np. nie dopuścić do tego, że Francja – kosztem słabszych – dźwignie się z kryzysu gospodarczego – mówił prof. Mieczysław Ryba na antenie TV Trwam. Politolog odniósł się do zamieszania wokół reformy sądownictwa. 

Według niego, w konflikt zostały zaangażowane wszystkie siły zewnętrzne.

-  Mieliśmy ostry spór o sądy w toku kampanii wyborczych: do europarlamentu oraz do parlamentu krajowego. I suweren rozstrzygnął – stwierdził, że racja jest po stronie prawicowej, w związku z czym ta strona ma pełne prawo do tego, żeby reformę podejmować. Tymczasem czynnik zewnętrzny (unijny) jest włączany do dyskusji. Marszałek Senatu jeździł po Unii, marszałek Senatu zaprosił Komisję Wenecką, marszałek Senatu zaprosił zewnętrznych ekspertów i stwierdził, że absolutnie nie można reformować polskiego sądownictwa, a już na pewno nie można dyscyplinować sędziów. To samo robi Komisja Europejska, można się spodziewać, że taką decyzję podejmie też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział politolog.

Jak zaznaczył, "po raz kolejny uwidaczniają się dwa standardy wobec państw członkowskich Unii Europejskiej. Na Zachodzie mamy do czynienia z orzeczeniem sądu najwyższego w Hiszpanii oraz trybunału w Niemczech, które mówi, że prawo krajowe jest wyżej niż prawo unijne, natomiast w Polsce wielu sędziowskich liderów twierdzi, że to unijne prawo jest wyżej."

– W takim razie, jeżeli unijne prawo jest wyżej, jeśli cokolwiek w UE się postanowi, nawet uzurpując sobie pewne kompetencje, że należy od razu w Polsce wprowadzać, to po co państwo polskie? To w ogóle zróbmy superpaństwo, włączmy się do Unii. Ale co to będzie za superpaństwo? To będzie superpaństwo, gdzie kraje, takie jak Polska, słabsze, będą absolutnie się podporządkowywać, a takie suwereny, jak Niemcy, Francja czy Hiszpania – w życiu. Dochodzimy do kompletnego absurdu. Ale to nie jest absurd – to jest walka o interesy – podkreślił profesor.

Politolog odniósł się również do tego, że Parlament Europejski nie chce się zajmować tym, co dzieje się we Francji, gdzie prawnicy są pacyfikowani przez służby specjalne – a chce zajmować tym się, co dzieje się w Polsce.

– Chodzi o to, że jeśli doprowadzimy do sytuacji anarchii – a przecież do tego wszystko się sprowadza – to taki kraj jest słaby. Słaby kraj w Unii, taki jak Polska, może być i jest wielu potrzebny: jako tania siła robocza, jako rynek zbytu, ale nie taki kraj, który aspiruje do bycia konkurencyjnym. Kraj, który byłby konkurencyjny w tej części Europy, może nie dopuścić do tego, że Francja – kosztem słabszych – dźwignie się z kryzysu gospodarczego. Reformować się sama nie może, bo ma wewnętrzny konflikt, potężne protesty, w związku z czym szuka na zewnątrz pewnych przewag, pewnych zysków, może w takiej mentalności nieco postkolonialnej. O to toczy się cała gra – wyjaśnił.

 

Jego zdaniem, spora część polskiej opinii publicznej: mediów, warstwy sędziowskiej stara się szukać suwerena nie wedle konstytucji, czyli w narodzie, ale na zewnątrz.

– Sytuacja arcyprzypominajaca XVIII wiek i wszystkie zabiegi niektórych magnatów, którzy uznali, że rozstrzygnąć to, kto ma w Polsce prawo rządzić – powinna caryca Katarzyna, Wiedeń czy Berlin, a nie suweren, czyli szlachta. To wszystko niestety się powtarza (…). Co należy zrobić? Jeśli będziemy ulegać tej presji, a już parę razy ulegliśmy jako państwo, to wtedy każdą sprawę, która będzie na niekorzyść tych wielkich graczy, będzie się załatwiać poprzez Trybunał Sprawiedliwości, ingerować wewnętrznie i potęgować anarchizację życia państwowego – ocenił historyk.

 

 

 

bz/radiomaryja.pl

Komentarze (23):

Kazimierz2020.01.20 17:48
Nie mogą o Polsce decydować postkomunistyczni zdrajcy i europejskie lewactwo. Jesteśmy krajem suwerennym i czas najwyższy otrząsnąć z siebie lewacki brud.
anonim2020.01.20 17:34
Zadaniem wybranego przez społeczność rządu jest zapobieżenie anarchii, niezależnie od wszelkich interwencji zewnętrznych, których pojęcie o naszych problemach jest żadne. Ci, którzy przyjmują odpowiedzialność: rząd , Prezydent, decydują. Ci, którzy takiej odpowiedzialności nie przyjmują, zajmują się swoimi sprawami.
wycieraj doopska robaczku2020.01.20 17:31
robaczek zajmij się tym za co ci płacą wycieraniem doop
leszczyna2020.01.20 17:20
Anarchia zaczęła się od nocnego ślubowania trzech nielegalnie wybranych sędziów u prezydenta Dudy w 2015r. i zakazu publikacji wyroku TK przez premier Beatę Szydło. Reszta to tego konsekwencja.
Marian2020.01.21 8:18
Twoje komentarze dotyczace religii sa madre ,wartosciowe,potrzebne, ale "leszczyno" prosze daj spokoj i nie wypowiadaj sie na inne tematy.
anonim2020.01.20 17:15
Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty Wodzu zastępów anielskich szatana i inne duchy złe które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą mocą Bożą strąć do piekła. Amen
pistoleto2020.01.20 15:54
socjaliści z pis naczelnik jk i jego nominat bankster morawiecki ulubieniec merkel nić nie zrobią będzie dalej tylko gnicie i mamienie ludzi że to my prawaki z prawaków
klaus2020.01.20 15:37
Pan Profesor Ryba słusznie zauważa,że w tej sprawie zaangażowane są Państwa Starej Uni, włsna targowica i niestety nasz sojusznik USA, już włączyli się w to wszystko Senatorzy, jedyne wyjscie jest kryterium uliczne i wywalić tą targowicę tam gdzie pieprz rosnie tu już nie ma odwrotu po prostu Polskę i Polaków nie stać na utratę niepodległości i kolejne powstania, czas z ty skończyć.
misiek2020.01.20 15:08
Zapewne sponsorem i zapleczem tej anarchii jest grupa która najwięcej straciła i która najbardziej ryzykuje z powodu afer dość dobrze opisanych w Gazecie Polskiej sprzed 5-10 lat. Jednostkowy sędzia w tej anarchii tylko traci czy jest nią więc zainteresowany. Dowalić zatem sponsorom bandytom ,zabrać teczki i po krzyku.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.20 15:48
Zapleczem tej anarchii jest obecna władza, której działania noszą znamiona wpychania Polski w sidła Rosji.
misiek2020.01.20 16:59
Ty od Makuszyńskiego jak na 7 klasę to nawet samodzielnie myślisz.
Yoshka2020.01.20 15:03
nie wiesz nie wiesz co ci powie ryba i skąd nadpływa co powie ryba kiedy cię zdyba i nie pomoże niezawodny prowokator i nie da rady podstawiony terminator bo on z każdego w sposób nie do przewidzenia zrobi jelenia nie wiesz nie wiesz co ci powie ryba i skąd nadpływa co powie ryba kiedy cię zdyba
Daria2020.01.20 14:49
Nie mówmy Koalicja Obywatelska tylko POKO, to ich najgorzej denerwuje
robaczek 2.02020.01.20 15:08
alez ty jestes GENIUSZ ZLA!!!! oj Daria!!!!! bo sie Szatanek upomni ;] lepiej na klęczkach do proboszcza po wybaczenie ;] POKO POKO POKO POKO!!! ale ich boli!!!!!!! ;] aż slysze ten ból!!!!! ;] buziaczki w siusiaczki!!!! ;]
anonim2020.01.20 17:14
czyli POKOnani
Tadeusz2020.01.20 14:47
NIESTETY !!! TO JEST SMUTNA PRAWDA. ZDRAJCY NASZEJ OJCZYZNY DZIAŁAJĄ BEZ ŻĄDNYCH OGRANICZEŃ.
robaczek 2.02020.01.20 14:43
KTO BEZ KONSULTACJI SPOŁECZNYCH PRÓBUJE NARZUCIĆ SRODOWISKU "reforme" ??? - kto wprowadza to do sejmu jako projekt poselski gdzie w rzeczywistosci jest to projekt ministerstwa? - kto pod płaszczykiem "reformy" chce wprowadzać jedyie slusznych, bo wiernych wladzy sędziów? - kto odpowiada za afere hejterską w prokuraturze (!!!!) ? - kto po raz kolejny przygotował bubla nie ustawę ( jak IPN) ? - kto swoim zachowaniem ( bo nam można, bo co nam zrobicie) podburza spoleczeństwo ? - kto inaczej myśłącyc nazuwa zdrajcami, kanaliami, zlodziejami itd? KTO????? PODPALA POLSKE??? ? myslicie czasami samodzielnie? tutaj nie ma zadnej fizyki kwantowej. WYSTARCZY SPROBOWAC POMYSLEC SAMODZIELNIE BEZ EMOCJI I ZGORZKNIENIA NIUDACZNIKÓW tyle prawde znacie, dlatego tak krzyczycie, zeby ja zagluszyc brawo wy!!! tylko Polski szkoda! ;/
Logan2020.01.21 9:33
słuchaj no kretynie skończ z tymi bzdurami bo jestes śmieszny
Newsroom2020.01.20 14:43
Kończymy z post sowieckim chlewem w Polsce a stajemy się państwem suwerennym - bo uwalniamy się spod opieki naszych odwiecznych wrogów - Rosji i Niemiec ! Od tego nie ma odwrotu ! Opozycji nie pomoże Berlin, ani czołgi Putina.
Tadeusz2020.01.20 14:49
DZIĘKUJĘ. BRAWO.
jula2020.01.20 14:36
Polskie prawo musi powstawać w Polsce
.2020.01.20 14:50
Tak jak ustawa o IPN, tym im dopiero pokazaliśmy
robaczek 2.02020.01.20 15:39
;] tak jest!!! tak jak polskie pomarańcze!!!! nie zgadzamy sie zeby produkowac polskie pomarancze za granicą!!! o co to nasze pomarancze sa zle? za malo pomaranczowe?