Prof. Mieczysław Ryba: Wojna z Kościołem źle się skończy dla Platformy Obywatelskiej - zdjęcie
13.01.19, 19:54fot. screen youtube.com

Prof. Mieczysław Ryba: Wojna z Kościołem źle się skończy dla Platformy Obywatelskiej

11

"Wypowiedzi Barbary Nowackiej są formą pewnego antyklerykalizmu, czy też próby odsunięcia religii z życia publicznego. […] Zdecydowana większość społeczeństwa nie chce wojny z Kościołem. Jak kończy się wojna religijna w Polsce, przekonali się komuniści, którzy stracili władzę w 1989 roku" - mówił prof. Mieczysław Ryba, komentując zapowiedzi przedstawicieli lewicy dotyczące walki z Kościołem w Polsce.

Przypomnijmy, organizacja w której prym wiedzie Barbara Nowacka ogłosiła akcję społeczną mającą wymusić usunięcie lekcji religii ze szkół bądź ich finansowania z Funduszu Kościelnego.

" Jest to jakaś forma antyklerykalizmu, czy też próba odsunięcia religii z życia społecznego, publicznego i edukacji. Takich pomysłów oczywiście będzie więcej. Przyjdzie pewna licytacja, bo i Nowoczesna, i Partia Razem, i środowisko skupione wokół Roberta Biedronia mają takich przedstawicieli, którzy myślą podobnie" - komentował politolog.

Ekspert podkreślił, że takie zapowiedzi Nowackiej działają na zdecydowaną niekorzyść totalnej opozycji, ponieważ większość społeczeństwa nie chce wojny z Kościołem.

"Taka sytuacja – wbrew pozorom – nie jest korzystna dla Platformy Obywatelskiej, która niedawno przygarnęła do siebie Barbarę Nowacką. […] Zdecydowana większość społeczeństwa nie chce wojny z Kościołem. Jak kończy się wojna religijna w Polsce, przekonali się komuniści, którzy stracili władzę w 1989 roku" - podkreślił prof. Ryba.

Jednocześnie zauważył, że działania lewicy w Polsce wpasowują się w trend europejski, w ramach którego Kościół ma być kompletnie zmarginalizowany w życiu społecznym.

"To wszystko jest również w kontekście pewnych kampanii, również prób zmian prawodawstwa w Polsce, chociażby w zakresie prawa małżeńskiego – upodmiotowienia kręgów homoseksualnych. Zatem, kiedy będzie się chciało rewolucję seksualną w Polsce dokończyć, głos Kościoła ma być niesłyszany. Kościół ma zamknąć usta, więc wcześniej trzeba będzie go spacyfikować. W tym względzie oczekiwania idą właśnie w tym kierunku" - podsumował.

mor/RadioMaryja.pl/Fronda.pl

Komentarze (11):

trasz2019.01.13 21:59
Każdy ogarnięty kraj - od Niemiec po Wielką Brytanię - w pewnym momencie zrobił porządek z Kościołem Katolickim. W każdym z nich świętuje się to do dzisiaj; nikt nie uważa tego za zły krok.
mr Marek2019.01.15 20:48
i za 20 lat będa mieć islam zareligie państwową
Ja2019.01.13 20:32
Na razie to katolik zaatakował nożem prezydenta Adamowicza. Pewnie kolejny fanatyk nakręcony przez Frądę.
Maria2019.01.13 20:19
Pani Nowacka to nie PO. To inna partia, nazywa się Inicjatywa Polska. Z PO ma tyle wspólnego, że - póki co w jednych wyborach - stworzyła z nią koalicje. A dla PO to póki co źle sie skończyło lizanie kościołowi tylnej części ciała. Za PO te patologiczne zachowania koscioła bardzo się wzmocniły, a PO nie dość, że to akceptowało, to jeszcze wspierało.
Brokrak2019.01.13 20:11
W 1989 roku upadł w Polsce komunizm - co ogłosiła w TV znana aktorka.Komuniści się z tym pogodzili, oddali władzę bez wojny, zaczeli funkcjonować zgodnie z prawami rynku. Jedynie kościół się nie pogodził. Walczy zażarcie o utrzymanie się przy publicznym korycie i grozi wojną w przypadku prób oderwania go od niego.Polski episkopacie!!! obowiązuje już wolny rynek!!! Trzeba zacząć zyć ze swoich klientów - czyli wiernych i im zakazywać - im nakazywać - we własnym zakresie - to nie jest sprawa apartu państwa. Przecież twierdzicie, że dyskusja nad rozdzialem jest nieporozumieniem, bo sprawa jest już uregulowana. - No to się stosujcie do reguł.
Max Fiendlich2019.01.13 20:09
Nigdy nie wiadomo jak się skończy. Żadnemu krajowi taka "wojna" jeszcze nie zaszkodziła.
Majestic2019.01.13 20:16
Spójrz na Francję do czego to zmierza, a w KRLD Nowacka i pozostali antyklerykały miałby raj na ziemi, kup bilet i się przenieś do swoich.
trasz2019.01.13 22:01
Tylko dlaczego ludzie migrują z Polski do Francji, a nie na odwrót? :-D I tak, Francuzi doskonale wiedzą, dlaczego do dziś świętują fakt pogonienia katolicko-szlacheckiego okupanta.
Majestic2019.01.13 23:11
Za kasą jeśli nawet to migrują, z tym że migracja po stracie władzy PO bardzo zmalała. Jedni swietuja rewolucje pazdziernikowa, inni noc krysztalowa, a oni akurat to, co nie zmienia ze bez Kosciola ten ich kraj dziczeje.
Marek2019.01.15 20:50
zawszystkie te karje europejskie za 20 -30 lat będą miały islam za religię państwową
Andrzej2019.01.13 20:08
Yhy, ostatnie sondaże wskazują, że większość obywateli chce sprawiedliwego opodatkowania księży czy też zaprzestania finansowania lekcji religii. Także myli się ten pan całkowicie, nieuchronnie zbliża się moment, kiedy będzie tracił władzę ten, kto brata się z kościołem.