Prof. Mieczysław Ryba przestrzega: Polska to arena wielkiej kulturowej wojny. Możemy ją przegrać! - zdjęcie
15.10.19, 21:30zdj. screen Youtube/Radio Maryja

Prof. Mieczysław Ryba przestrzega: Polska to arena wielkiej kulturowej wojny. Możemy ją przegrać!

55

We wtorkowych "Aktualnościach dnia" w Radiu Maryja politolog, prof. Mieczysław Ryba przestrzegał, że Polska jest areną "ogromnej, kulturowej wojny" i wcale nie mamy pewności, że możemy ją wygrać. 

"To 'ciepełko', w którym żyjemy, mówiąc, że w Polsce jesteśmy konserwatywną wyspą, to jest mit. Jesteśmy przestrzenią ogromnej kulturowej wojny. Jeszcze jej nie przegraliśmy, ale możemy to zrobić przez swoje zaniedbanie"-stwierdził wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Profesor Ryba odniósł się do wyniku Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych, zwłaszcza nieznacznej wprawdzie, ale jednak przegranej w Senacie. 

 „Przede wszystkim zabrakło tego mandatu dlatego, że opozycja się zjednoczyła. Wystawiała w wielu wypadkach po jednym kandydacie po to, żeby Prawo i Sprawiedliwość w Senacie tej większości nie miało. A jeśli nie będzie miało, to wtedy da się przeszkadzać w rządzeniu, coś blokować, bo wiemy, że w tych kategoriach tam się też myśli"-stwierdził politolog. 

Zdaniem gościa Radia Maryja, Zjednoczona Prawica odniosła minimalne zwycięstwo, gdyż do Sejmu udało się wejść wszystkim bytom politycznym. 

"Ogromną rolę odegrał tutaj Paweł Kukiz, który poszedł do Polskiego Stronnictwa Ludowego i uratował ten PSL wizerunkowo oraz politycznie, a mógł być koalicjantem PiS-u. Wydaje się, że tę kwestię można było rozważyć"-ocenił Mieczysław Ryba. Jak tłumaczył naukowiec, Ludowcy mogliby nie wejść do Sejmu, gdyby Prawo i Sprawiedliwość dogadało się z Kukiz'15.

"Do samego końca Prawo i Sprawiedliwość drżało, czy osiągnie większość w Sejmie. To się udało. W Senacie jest dosyć trudno, więc tam będą różne zabiegi, ażeby tych utrudnień w rządzeniu nie było. Mimo wszystko to jest duży sukces Prawicy"-stwierdził wykładowca KUL. 

Kolejnym wnioskiem, który należy, zdaniem prof. Ryby, wyciągnąć z niedzielnych wyborów, to "mocny front ideowy", który "motywuje czy też ostatecznie warunkuje ludzkie wybory". 

"Nie da się inaczej zrozumieć, dlaczego przy tak niewyobrażalnych kompromitacjach Koalicja Obywatelska osiągnęła prawie 30 procent"-ocenił gość Radia Maryja. Zdaniem politologa, nie trzeba się martwić wejściem do Sejmu lewicowo-liberalnych "rewolucjonistów". Problem leży gdzie indziej- wskazał Mieczysław Ryba. 

"Oni będą atakować, wyśmiewać, mogą być wulgarni, ale niech nam to pokaże, w jakim świecie żyjemy, czym są bombardowane nasze dzieci w przestrzeni – powiedzmy – mediów społecznościowych. To „ciepełko”, w którym żyjemy, mówiąc, że w Polsce jesteśmy konserwatywną wyspą, to jest mit"-przestrzega wykładowca toruńskiej WSKSiM. Jak podkreślił gość Radia Maryja, Polska stanowi przestrzeń "ogromnej kulturowej wojny". 

"Jeszcze jej nie przegraliśmy, ale możemy to zrobić przez swoje zaniedbanie. W tej perspektywie oczywiście lepiej jest wyeksponować, jakie realne są te ideologie, co one realnie wprowadzają, bo wtedy się wyborcy budzą"-przekonywał prof. Ryba.

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze (55):

Jan Radziszewski2019.10.17 12:02
NMP 12.09.2019 wojna o kulturę już w Polsce " jest" - bo miłujący nas jakoby żydzi i Niemcy chcą nam odebrać nie tylko ziemię ale i wynarodowić deprawując swą szatańską kulturą Zwykli ludzie coraz mniej mogą liczyć na swoich kapłanów, a agenci masonerii i Mosadu, oraz różnych innych wywiadów wielu państw, pracują usilnie, aby skłócić wszystkich ze wszystkimi, a zwłaszcza polskie duchowieństwo. Gro środków na ten cel przeznaczają Niemcy i bogaci żydzi chazarscy.
Olej2019.10.16 10:05
Jest w dobrym guście ! Być takim jak w krajach dobrobytu. Zakładając sobie biustonosz na łeb, rajstopy do męskiej giry, wystawiając owłosiony tors spięty jeszcze jednym biustonoszem. Dotyczy najnowszej mody na męskość dwupłciową. Co do kobiet trendy jest rasowa zdzira o imieniu jakże obiecującym Manuela, która z niejednego prącia robiła użytek do swojej kariery, a karierę na szczeblach męskiego szowinizmu w stanie uniesienia, powodowanego jej nieodpartym urokiem. Być takim jak w krajach dobrobytu to; wysadzać kościoły, przyjmować jeden kierunek myślenia – frykcyjny ! Mieć trzy żony pięć-dziesiąt kochanek i kochanków, hiva w gałach, kilka tuzinów niechcianych dzieci chowanych przez ulicę i ośrodki adopcyjne, chodzić do burdeli meta-seksualnych, podporządkować swoje istnienie jednemu celowi, którym jest zaspokojenie i kosmiczny orgazm w każdym aspekcie istnienia. A na końcu dawać w żyłę i w nochala wchodząc na orbitę wspaniałej cywilizowanej egzystencji. Jarać się idiotami których eksponują inni idioci dla bicia szmalu i piany na ekranach tivi. Oto wzór cywilizacji Zachodu !
Klaudyna2019.10.16 11:08
Grubo
bogdanus2019.10.16 9:18
Kukiz od początku był przeciwny do PIS. Został stworzony by rozdrobnić prawicę i podzielić na mniejsze mandaty do Sejmu w 2015r. PIS zmienia prawo walczy z LGBT, która jest głównym narzędziem ideologicznym do zmieniania mentalności, kultury narodów. Gdy LGBT zdeprawują nam dzieci, to jako osoby dorosłe będą głosować na lewactwo i o to chodzi, o władzę. A że te osoby w życiu będą nieszczęśliwe i emocjonalnie rozchwiane, bez samokontroli swojej chuci, to polityków już nie interesuje. Wojny nie przegramy, bo po Intronizacji, naszych modlitwach, nasz Król Jezus nie dopuści.
Laura2019.10.16 9:20
Te partyjki jak Nowoczesna Kukiz teraz Konfederacja zostały stworzone przez słuzby w celu osłabienia PIS a dalej żeby PIS w wyborach nie zdobyło wiekszości parlamentarnej
prosty2019.10.16 8:59
Przede wszystkim PiSowi brakowało przekazu innego niż "rozdajemy pieniądze", skierowanego do tych, którzy dostają. To ograniczyło bazę wyborców. Bylo tylko o zabraniu złodziejom i daniu potrzebującym. Władza nie tylko na tym polega, w następnych wyborach będzie rozliczenie za jakość zarządzania państwem. Aż się prosiło aby, przy okazji walki z mafiami vatowskimi podnieść głośno przywracanie równych warunków konkurencyjnych i działanie w interesie uczciwych polskich przedsiębiorców. Takiego przekazu nie było; jeżeli to dla PiSu jest nieistotne, to po pierwsze nie będzie dla niego priorytetem przez najbliższe lata i gospodarka może nie rozwinąć skrzydeł, po drugie źle wróży przy następnych wyborach.
Laura2019.10.16 9:18
Chyba czytać cie nie nauczyli!!!cały czas premier Morawiecki mówi o polskiej przedsiebiorczości wiec trolu nie kłam
prosty2019.10.16 10:22
Dla przedsiębiorcy liczą się czyny. Za rządów PO słów było dużo, skończyło się sporym deficytem co roku, podniesieniem podatków i rabunkiem: z funduszy emerytalnych i wyprzedaży wszystkiego państwowego, co można sprzedać. A złodziejstwo hulało. Z tym, że PO miało dobrze opracowany przekaz, zróżnicowany i dla różnych odbiorców, ale o tym samym. Do dziś zresztą to powtarza i działa na ignorantów zagranicznych. Co do rządów PiS, powtórzę: 1) sukcesy z walką z mafiami vatowskimi są, to był niewątpliwy impuls rozwojowy. Jak każde działanie, skutki są w różnych obszarach, propagandowo PiS podniósł tylko te dla najbiedniejszych? Świadomie, czy tylko kasa była istotna? 2) administracja działa gorzej niż za komuny, cyfryzacja mało tu pomoże. Bez jej usprawnienia w tej kadencji będzie kulą u nogi gospodarki, może to rzutować na wynik wyborów za cztery lata (8 lat to sporo by zapomnieć grzechy PO). Co do trola - łatwo się w internecie rzuca inwektywy, a filtr to przepuszcza.
Stanislaw2019.10.16 5:43
"jednak przegranej PIS w Senacie." - - Jaka przegrana w senacie? Kto, która partia dostała więcej od PIS? Nie ma PIS contra opozycja. Jest PIS contra inne parftie! Nie wolno z opozycji robić jednej paertii !
Laura2019.10.16 8:23
Tez tak myslę
Michal2019.10.16 8:52
Jakby w szkole było więcej matematyki a mniej religii to być może zauważył, że 48 to jest mniej niż 52. PiS nie ma w senacie większości a bardzo na nią liczył więc się zawiódł. Pragnę zauważyć, że to też nie jest jedna partia tylko zlepek kilku, tzw Zjednoczona Prawica. Pisiory, ziobryści, gowinowcy i innej maści sprzedajne kreatury. Opozycja zawiązała tzw. Pakt Senacki dostosowując się do ordynacji opartej o JOW. Oczywiście będą próby korupcji politycznej, bo prawica jest w tym bardzo biegła a korupcja to jej drugie imię.
Laura2019.10.16 9:17
To ze prawica przeciągnie na pewno kilku senatorów to pewne.I nie jest to korupcja a raczej troska o Polskę.Bo PIS jest ta jedyna partia obecnie której dobro Polski i Polaków llllezy na sercu.
Michal2019.10.16 9:37
Właśnie senator KO odmówił teki ministra zdrowia. Bo nie tego oczekiwali od niego wyborcy.
sp2019.10.16 9:27
Już zapomniałeś Radka Sikorskiego, Kluzik-Rostkowską, Miśka Kamińskiego, itd, itp? Słaba pamięć w polityce to poważna przeszkoda.
Michal2019.10.16 9:39
Ci ludzie najpierw sami odeszli z PiS. Było takie coś jak PJN. "Słaba pamięć w polityce to poważna przeszkoda."
Gumowy Żuk2019.10.16 20:34
Ale w rzeczywistości tak jest. Bo te inne partie to tylko taktyczna zagrywka komunistów przez "rozdrobnienie" tak, aby nie można było ich jednoznacznie zidentyfikować jako ugrupowania komunistyczne bądź postkomunistyczne. Konfabulacja nie czyni tu żadnego wyjątku. Obserwacja i myślenie.
Olej2019.10.16 0:58
Myślenie życzeniowe i francuska małpa w peruce, obcisłych rajstopach i kamaszach z pomponami, bijąca wszy złotym młoteczkiem. Obraz kultury zachodniej XVIII wieku, którą ochoczo zastępowano polskie szlachectwo, kontusz i szablę u pasa wartego więcej niż kilka francuskich wsi. Wtedy również nazywano to europeizacją ciemnej szlachty zaściankowej. Tyle tylko, że ta szlachta miała w sobie więcej kultury i zdrowego rozumu od francuskich dworaków i całej tej wersalskiej małpiarni narzucającej styl Europie. Leczenie kompleksu słabości zawsze odbywa się przez odrzucenie swojej wartości. Stąd całe towarzystwo opuszczające prowincjonalne mieściny w Polsce dostawało małpiego rozumu zachłystując się nowinkami wielkiego świata. A te czynią z Polaków kiepską imitację oryginału. Co jest powodem do kpin i obciachu i takim samym pomysłem jak robienie z siebie bardziej angielskiego Anglika niż sam lord Cempton.
Laura2019.10.16 9:14
Teraz jest to samo tyle że współczesnie
Klaudyna2019.10.16 11:02
Fantazje niedouka z przerostem ego
Moly2019.10.16 0:38
HAHAhahaha Myslenie zyczeniowe. Juz przegraliscie te "wojne"( lub : nie udalo wam sie zatrzymac zmian). Sam portal Fronda mowi o spadku ilosci uczniow chodzacych na religie, spadku frekwencji w koscialach itd. Czy pan naprawde mysli ze te liczby pojda do gory? Na pewno nadal utrzymacie "wojownikow od zgnilych jajek" czy innych kibolo-chuliganow ale nawet autor tego artykulu nie moze wierzyc ze to oferuje jakokolwiek przyszlosc dla Polski. Mlodziez zaczyan jezdzic po swiecie, czasami robia jeden czy dwa semstery na uczelniach zagranicznych; moze dostaja staze. JESLI wracaja: to nie tacy sami. Ludzie w krajach ktore znaja dobrobyt dluzej maja inne standady zachowanie w sferze obyczajowo- moralnej przynajmniej. Nie jest w dobrym guscie nazywac osoby nie-heteronormatywne " przebierancami" ' "zaraza"i innymi wyzwiskami. To po prostu jest kompletnei nie do przyjecia. No ale p. Ryba woli jak woli.
AAAtomek2019.10.16 8:19
Ale prof Ryba ogląda wypaczony obraz świata w TVPOL i myśli jak za PRL, że to najlepsze miejsce na świecie. Istna Korea Północna w jego głowie.
sp2019.10.16 9:16
Do czasu, do czasu... Prof. Ryba ostrzega was, że odejdziecie bezpotomnie, a świat wraz ze zgromadzonymi przez was dobrami zostawicie tym, którzy się rozmnażają. Ale możecie nie słuchać. To wasza wola.
Klaudyna2019.10.16 10:56
Trochę niespójne podejście - katolicy ponoć gardzą "zgromadzonymi dobrami". A faktycznie są na nich zafiksowani. Ale i wy zostawicie świat bez wpływu na to, co z nim dalej będzie. Nie macie powodów, by czuć się lepiej. I dzięki wielkie za "ostrzeżenia" takich autorytetów (jak np. p.Ryba)
sp2019.10.16 18:05
Katolicy nie gardzą chlebem powszednim, jak Ci to wmówili jacyś niedouczeni ludzie, których edukacja religijna zatrzymała się jeszcze przed... Modlitwą Pańską. My zaś zostawimy świat naszym dzieciom.
Olej2019.10.16 0:34
Sprawa jest bardziej poważna niż sen filozofów. Oddaliśmy nasze dzieci i młodzież na chów zbiorowy w czymś co powinno być szkołą a nią dawno nie jest. Oddaliśmy rodziny obcej kulturowo propagandzie demoralizującej ludzi, rozbijającej rodziny i jedność kulturową społeczeństwa. O ile 50 lat komuny nie zdołało zatomizować struktury społecznej narodu polskiego o tyle kultura lewicowa zachodu robi to w postępie geometrycznym co się przekłada na laicyzację i ateizację, za którymi idzie demoralizacja, nihilizm i anarchia. Ludzie w całych zbiorowościach po prostu głupieją, tracąc orientację i granice tego co ludzkie i przyzwoite. Stąd ogólne przyzwolenie na pospolite ześwinainie wszystkiego i wszystkich. W imię postępu i swoiście pojmowanej mody na ,,takie sztukie'' z obrzucaniem goooonem wszystkiego co jeszcze się ostało w czystości i normalności.
Laura2019.10.16 8:22
Bardzo trafne spostrzeżenia tylko nie wiem czy cos da się z tym zrobić zwłaszcza ze co 4 lata zmienia się struktura wiekowa wyborców ja mam bardzo pesymistyczne przewidywania
Michal2019.10.16 8:58
Może dzięki temu, za jakiś czas nie trzeba będzie wyjeżdżać z Polski żeby żyć w normalności. Bo jeśli na weselu 50 osób mówi Ci, że jesteś pijany to należy się zastanowić czy jednak coś w tym nie jest.
352019.10.15 23:35
frondko ilu masz tego autorytetu wsrod lepszego sortu , to kolejny ekspeert rzafowej papki religijnej dla lepszego sortu
Suweren2019.10.15 23:28
Odnoszę wrażenie, że niektórzy zawsze są na wojnie. Jesli już realnie nie ma z kim wojować i o co, to zawsze coś sobie wymyślą. #jacieniemoge
sp2019.10.16 9:10
Np. zaczynają organizować "marsze toleracji", promocji i akceptacji homoseksualizmu, wprowadzać seksualizację dzieci do szkół, walczyć z klimatem i węglem, a nawet z tymi, którzy chcą sobie zjeść schabowego. Ja ich naprawdę nie rozumiem - po co im te wojny?
anonim2019.10.15 23:25
Pan Górny opisując działania Orbana w dziedzinie kultury i edukacji ma rację, co my zamierzamy zrobić w tej sprawie?
violencja2019.10.15 23:21
Powiem w swoim imieniu . Zagłosowałam na Konfederację , ponieważ: 1 jest za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci 2 nie jest za socjalistycznym rozdawnictwem plusy..Człowiek , który uczciwie pracuje , powinien zapracować na godne życie i emeryturę. 3 podpisuję się pod pozostałymi postulatami Konfederacji Pis nie osłabiła tylko opozycja , Pisowski zawiódł program i odejście od Dekalogu /nie zabijaj czyli zabijanie dzieci nienarodzonych, selekcja ludzi jak za Hitlera, zabijanie chorych w łonach matek/. Paliwo smoleńskie wyczerpało się , śmieszne te miesięcznice .Módl się w swojej izdebce po cichu-tak mówi Ewangelia . Skupiamy się modlitewnie na urodzinach Naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego zmartwychwstaniu co rok , nie robimy miesięcznic.Dla jasności-modliłam się na Mszach poległych w Smoleńsku , przeżyłam..ale..
Laura2019.10.16 8:19
Nie chwal się że zagłosowałas na idiote Korwina
sp2019.10.16 9:00
@2 człowiek, który uczciwie pracuje i któremu uczciwie płacą zapracuje na godne życie i emeryturę. Jednak to z tym "uczciwie płacą" mają problem praktycznie wszystkie partie liberalne. Otóż rzeczywistość wygląda niestety mniej różowo. Gdyby tak uczciwie płacili, nikt by nawet nie pomyślał o głosowaniu na lewicę. 500+ jednak zmniejszyło bardzo poważnie poziom ubóstwa, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju gospodarki. Widać więc wyraźnie, że tu była luka.
anonim2019.10.15 22:57
Brak wyższych odniesień i stąd quasi religijny stosunek do polityki. A wojna kulturowa, owszem, w innych krajach już jest pozamiatane, tak że tylko my jeszcze pozostaliśmy do zniewolenia.
Bez żadnego trybu2019.10.15 22:55
Dlaczego redakcja zepchnęła artykuł dotyczący raportu Macierewicza nt. zamachu na Prezydenta w Smoleńsku na niższe pozycje? Czy morderstwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest mniej ważne od jakiegoś-tam LGTB? Forumowicze szukajcie, jest wypowiedź pana Macierewicza o raporcie końcowym dotyczącym zamachu!!
2019.10.15 22:59
Kolejny z oszołomskiej sekty Antka Awiatora.
352019.10.15 23:46
nie czytaj teori u paranoika
AAAtomek2019.10.16 8:16
Nawet fronda nie jest w stanie znieść tego paranoika, wiec chowa głęboko wszystkie informacje o nim.
Usunąć spamera “KKK”2019.10.15 22:38
:-P
RybaZepsułSięOdGłowyCoWidaćSłychaćICzuć2019.10.15 22:03
Ten Ryba wygląda na berserkera ogarniętego szałem bitewnym... Wszystko kojarzy mu się z wojną. Nawet kultura. Typowy radiomaryjny "ekspert" od straszenia radiomaryjnych jędz podhalańskich i dewotów z jednym zębem podlaskim. Rydzyk ma w arsenale wielu takich podżegaczy, siewców grozy i panikarzy. Byle ciemnotę trzymać w szachu strachu i brać od nich forsę za rzekome odstraszanie demonów oraz zapewnienie miękkiego lądowania nie w paszczach grobowego robactwa, ale w luksusowym towarzystwie pambuka, jezuska, bozi i jamiołków. No i Wojtyły, tego obrońcy uciśnionych zbrodniarzy klero-pedofilskich jak Degollado
sp2019.10.16 8:51
Trudno, żeby wojna kojarzyła się jedynie z czymś innym, niż wojna, ale są tacy, dla których to możliwe!
KKK2019.10.15 21:57
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
352019.10.15 23:44
poboba mi sie, jest jeden bardziej normalnych niz byc donosicielem , czy tobie placa za to kablowanie , kc+ mialo oplacac takie szumowiny , wyglada ze jesyes jednych z nich
nikt2019.10.15 21:56
To , że ten prof . , na dodatek KUL ma niebieskie oczy nie ma dla mnie znaczenia . Politolog . Typowe . Nie trzeba myśleć , wystarczy trochę inteligencji . Nie nadajemy na tych samych częstotliwościach . A o wszelkiej maści wojnach to wiem wystarczająco dużo . Ja tutejsza . Nie potrzebuję wypocin kogoś , kto o nich nie wie niczego .
JS2019.10.15 21:59
Jak sam się nazwałeć jesteś "nikim!, po prostu ZERO ! I ty śmiesz lewacki szczochu rozmawiać o inteligencji ?! Skończ najpierw podstawówkę debilu !
352019.10.15 23:40
o przestawiciel betonu odezwal niereformowalny a ty co skonczylec szkolke rydzyka
352019.10.15 23:38
to jest ekspert tej rm , zawsze takim sliskim byl ,tacy sa cenieni w tym grajdiolku
Pilne! Mamy to!2019.10.15 21:56
To ten który przegrał wybory w Lublinie? Tymczasem u naszej patriotycznej Polonii: W ostatnia sobotę w północno-zachodniej części Chicago 66-letni Polak Krzysztof M. zastrzelił piątkę sąsiadów, po czym sam oddał się w ręce policji. Jego motywy nie są dokładnie znane, wiadomo jednak, że sędzia nie zgodził się na wypuszczenie oskarżonego za kaucją i nazwał go "diabłem na sterydach".
sp2019.10.16 8:47
A u mnie pod domem kotka sąsiadów zadrapała kocura. Jak to inaczej wytłumaczyć, niż winą Kaczyńskiego, prawda? Musisz mema zrobić.
Daniel K2019.10.15 21:56
Panie Profesorze Ryba, trudno się dziwić, że tak jest po 45 latach komunizmu i 30 latach postkomunizmu !!! Proszę zauważyć, że większość Polaków, która głosowała na partie opozycyjne, głosowała de facto przeciwko własnym interesom !!! Oni nie chcą, aby pieniądze trafiały do ich dzieci i emerytów czyli ich rodziców, lecz do mafii watowskich i oszustów, żeby było jak było !
JONASIK2019.10.15 22:09
A mnie to jednak dziwi, że 150 lat od zniesienia pańszczyzny, po zaborach, wojnach, komunie, polski chłop ciągle głosuje na dobrego pana bo dostaje od niego pieniądze na dziecko i dodatkowe emeryturki, że faktycznie sprzedaje Konstytucje, Demokrację, Wolność, Tolerancję i Orzyzwoitość za pisiowe srebrniki. Jakie to słabeeeee
raf2019.10.15 22:46
Ludzie nie chcą, aby złodzieje, którzy najpierw im te pieniądze z kieszeni bezczelnie wyciągają, potem coś im łaskawie "dawali". Partie nie ma ją SWOICH pieniędzy, tylko szastają naszymi, wcześniej nam zagrabionymi.
Bez żadnego trybu2019.10.15 23:14
Ale ty niemądrze piszesz Daniel K. Pisze się "vat-owskich" a nie "watowskich", ale to tylko szczegół wobec tego populistycznego wpisu.
2019.10.15 21:53
Co powie Ryba? Co Ryba nam powie? Jaką da odpowiedź?