07.06.19, 13:35screenshot Youtube - Polskie Radio

Prof. Kazimierz Kik: W PSL dojdzie do rozłamu

- W moim przekonaniu część rzeczywiście chłopskich przywódców Polskiego Stronnictwa Ludowego może wyodrębnić się w osobną siłę polityczną - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Kik.

Prof. Kazimierz Kik mówił na antenie Polskiego Radia 24 o partiach opozycyjnych i ich przyszłości. Coraz więcej mówi się o połączeniu .N i PO. - Od samego początku Nowoczesna była drugą twarzą Platformy Obywatelskiej. To jest tak samo liberalna, a nawet neoliberalna w swoim wyrazie polityki ekonomicznej partia - ocenił gość PR24.

- To ludzie tego samego nurtu, tego samego sposobu myślenia. Byłoby szkodą dla obu partii, gdyby byłe one osobno. To rozbija neoliberalny i liberalny elektorat. W związku z tym wydaje mi się, że dla opozycji ten ruch, połączenie, byłby dobrym krokiem - dodał prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem jednak fuzja nie łączyłaby się ze "zwiększeniem elektoratu Platformy".

Gość PR24 odniósł się też do SLD. Jego zdaniem tego ugrupowania "już nie ma", więc "dobrze by było ukryć ten fakt przed społeczeństwem poprzez wkomponowanie się w Koalicję". Prof. Kazimierz Kik uważa, że większość najważniejszych naziwsk z SLD, to "nie aktywni członkowie" Sojuszu, a "twarze lewicy". - Połączenie się z nurtem neoliberalnym przez partię, która z istoty rzeczy powinna być prosocjalną, jest pocałunkiem śmierci - powiedział.

Podobnie negatywne skutki Kazimierz Kik widzi w mariażu z KE dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Władysław Kosiniak-Kamysz bardziej pasuje do neoliberalnej Koalicji Europejskiej niż do PSL. To jest typowy inteligent z Krakowa - powiedział gość PR24. - Oczywiście, że wieś dzisiaj jest wykształcona, nowoczesna, ale jednak pomiędzy inteligentem z Krakowa, doktorem nauk medycznych, a przeciętnym wyborcą konserwatywnej, bardzo tradycjonalistycznej, chrześcijańskiej wsi jest ogromna różnica - dodał.

W opinii politologa w PSL dojdzie do rozłamu. - W moim przekonaniu część rzeczywiście chłopskich przywódców Polskiego Stronnictwa Ludowego może wyodrębnić się w osobną siłę polityczną - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Kik.

Całości rozmowy wysłuchasz tutaj

Polskieradio24.pl

Komentarze

Wies2019.06.10 13:38
Jak może dojść do rozłamu w PSL skoro nie mają nawet 5 % ? PSL zniknie bo jest niepotrzebne. PiS robi dla wsi więcej niż te chłopki roztropki z PSL-u ( dawniej ZSL-u )
nikt2019.06.7 14:09
Do rozłamu , a nawet upadku to dojdzie w PiS jeżeli po Szyszce nowy minister rolnictwa będzie sobie poczynał tak jak tamten . Słowianie nie pozwolą nadal dewastować swoich ziem , wykorzystywać swej przyrody przez pazernych żydowskich potomków . Już ma PiS u mnie i wielu innych Słowian potężny minus . I nie pomoże pińcet czy inny plus . Dla nich ważniejsza jest ich ojczyzna , czyli ojcowizna .
PiS=UWbis2019.06.7 14:02
Przywódcy w PSL - tyle mają z chłopami wspólnego co "warszawscy rolnicy". Zgaduję, że te umizgi do "rzeczywiście chłopskich przywódców" to wstęp do próby budowania koalicji PiS z częścią PSL. Jakoś to blatowanie się z ZSL trzeba wyborcom wytłumaczyć.
nikt2019.06.7 14:26
A czy ktoś z Polaków ma jeszcze złudzenia , że oni reprezentują lud ? No to musi być ciemierżnym naiwniakiem .