Prof. Grzegorz Kucharczyk: Polska musi pisać historię, inaczej napiszą ją za nas inni - zdjęcie
12.01.20, 09:30

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Polska musi pisać historię, inaczej napiszą ją za nas inni

12

Jeżeli Polska nie zacznie pisać historii, to napiszą ją za nas inni - mówi prof. Grzegorz Kucharczyk. Nauka to nie tylko postęp technologiczny, to także nauki humanistyczne - w tym historia, dodaje.

 

"Historia ma znaczenie. Przypomnijmy sobie, co było w 2018 r. przy okazji nowelizacji ustawy o IPN. Nagle się okazuje, że wizja historii najnowszej ma nie tylko znaczenie polityczne czy ekonomiczne, ale nawet militarne. Słyszeliśmy, że jak nie poprawimy tej ustawy, to Amerykanie nie będą mieli w Polsce baz wojskowych. To są naprawdę poważne sprawy i trzeba zerwać z myśleniem, że nauka to jest tylko innowacyjna gospodarka na rzecz przemysłu. Nauka to także nauki humanistyczne, w tym historia, która ma – jak widać przy okazji putinowskiej propagandy – fundamentalnie ważne znaczenie dla nowoczesnego państwa" - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z "Radiem Maryja".

"Jeżeli teraz Putin mówi o rzekomym antysemityzmie Polski przedwojennej czy polskich dyplomatów II RP, to warto mu to przypomnieć. Warto zadać pytanie, dlaczego Związek Sowiecki, który miał taką sama wiedzę, jak mocarstwa zachodnie o tym, co dzieje się w Auschwitz, dlaczego oni nie bombardowali torów kolejowych, które wiodły do niemieckiego obozu zagłady? Dlaczego tego nie zrobili?" - pytał.

"Dlaczego czekali do 1945 roku? Podobnie trzeba przypomnieć, że w Katyniu w 1940 r. z rąk sowieckiego NKWD ginęli polscy oficerowie, również pochodzenia żydowskiego. Kto tutaj tak naprawdę był antysemitą?" - kontynuował uczony.

"Putin mówi o współudziale Polski za wybuch II wojny światowej, jednocześnie usprawiedliwiając agresję Związku Sowieckiego 17 września 1939 r. i bagatelizując pakt Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. Jednak wcześniej, będąc na Westerplatte w 2009 r. interpretując traktat wersalski z 1919 r. – który w sensie prawa międzynarodowego sankcjonował powrót niepodległej Polski do rodziny państw europejskich – mówił, że Wersal to było pogwałcenie zarówno praw Rosji, jak i Niemiec. Ta narracja jest bardzo systematyczna" - wskazał Kucharczyk.

bsw/radiomaryja.pl

 

Komentarze (12):

jork2020.01.13 8:49
to gestii państwa a nie samorzadow powinno być stosowanie nazewnictwa ulic placow pomnikow i całego spektrum patriotycznego .
Janek2020.01.12 22:08
PILNE! Wielki protest przeciwko Cenzurze Prewencyjnej godz.12:00 PAP W-wa ul. Bracka 6/8! youtube.com/watch?v=V0KW-YH9nzc
Mirek2020.01.12 18:34
Oczywistym jest że jeżeli my nie napiszemy własnej historii to napiszą za nas ją inni . Będą to Rosjanie , Niemcy ale przede wszystkim Żydzi . Najwyższy czas zabrać się za robotę .
Ryszard Olejniczak2020.01.12 17:42
Problem w tym, że II wojna światowa w tym dramat wymordowania przez Niemców europejskich Żydów, ma nie jedną a wiele różnych historii. Mimo to, a może właśnie dlatego, wiele pytań pozostaje wciąż bez odpowiedzi. Wybudowano Muzeum Powstania Warszawskiego (i wieczna chwała za to prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu) ale wciąż brak odpowiedzi dlaczego przed jego wybuchem nie ujawniono, że Churchill uzgodnił wcześniej ze Stalinem utworzenie rządu Lubelskiego (z udziałem "Polaków" z zagranicy). Gdyby powiedział o tym, Powstanie Warszawskie by nie wybuchło,nie zginęło by 200 tys Polaków i stolica Polski. Często pada pytanie "gdzie był Bóg?" kiedy milionami mordowano Naród Wybrany, ale nie pada pytanie gdzie byli wtedy sami Żydzi (prawie zerowa samoobrona i wzajemna solidarność, obojętność na los współbraci choćby tych na statku St. Luis), choć przecież wiadomo, że Pan Bóg zawsze pomagał temu narodowi ale tylko wtedy, kiedy On zrobił wszystko żeby pomóc sam sobie. Dużo jeszcze pozostało do zapisania wszystkiego.
arbiter elegancji2020.01.12 12:06
Historia od chwili Wielkiego Wybuchu dzieje się sama. Wasza "polityka historyczna" ma na nią taki wpływ, jak na budowę autostrady ma fakt pojawienia się kopca mrówek na jej przyszłej trasie.
Realista2020.01.12 12:33
Fakt jest taki że historycznie Pan Bóg stworzył ziemie i człowieka to jest historycznie udowodnione w Bibli a nie jakieś małpy przeksztąłcające sie w ludzi jak wilkołaki i ziemia powstała z niczego tylko bum czary mary
arbiter elegancji2020.01.12 13:50
Nie lajkuj swoich własnych komentarzy A przynajmniej powstrzymaj się z tym do czasu aż ktoś inny zareaguje na twój post. Żenada straszna.
Topek2020.01.12 16:16
Wolę z małpy niż z gliny uklejony, baranie
Ryszard Olejniczak2020.01.12 20:55
Jakiego znów wybuchu.
Pisbusters2020.01.12 11:52
A Polacy wyciągali widłami Żydów z płonących domów które podpalali Niemcy
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.12 9:48
znamy tą PiSią "historię"... Lech Kaczyński przywódca "solidarności" brat jego Jarosław obalił komunę, Morawiecki sam negocjował wejście do UE, Popiełuszkę zabili przez pomyłkę bo miał zginąć rydzyk, "brygada świętokrzyska" nigdy nie współpracowała z nazistami a żołnierze wyklęci nie mordowali ludności cywilnej...
Topek2020.01.12 11:48
Jeszcze zapomniałeś o zamachu Smoleńskim i zabójstwie prezydenta przez Tuska w zmowie z Putinem