Prof. Andrzej Nowak: Wybory muszą odbyć się do 23 maja - zdjęcie
04.05.20, 14:40

Prof. Andrzej Nowak: Wybory muszą odbyć się do 23 maja

41

"Konstytucja nie przewiduje innej możliwości niż przeprowadzenie wyborów w terminie najpóźniejszym do 23 maja" - mówi prof. Andrzej Nowak.

Krakowski historyk wskazuje w rozmowie z portalem wpolityce.pl, że by pozostać w zgodzie z konstytucją nie można przesunąć wyborów tak, jak chciałaby tego opozycja.

"Jeśli by tak jak proponuje opozycja wprowadzić stan nadzwyczajny, a można go oczywiście ogłosić na minimum 30 dni – tak stanowi prawo – wówczas wybory prezydenckie również zgodnie z literą prawa można by przeprowadzić najwcześniej w końcu sierpnia. A to oznacza, że prezydenta moglibyśmy w takim scenariuszu, jak proponuje opozycja, uzyskać dopiero w połowie września. Tymczasem kadencja prezydenta RP upływa 6 sierpnia. W związku z tym między 6 sierpnia, a połową września Rzeczpospolita Polska nie miała by legalnego prezydenta. Nie przewiduje Konstytucja w ogóle takiej możliwości, by w tym czasie zastępował go czy to marszałek Sejmu, czy ktoś inny. Po prostu nie przewidziała Konstytucja takiej sytuacji" - powiedział profesor.


Według uczonego wybory po prostu muszą odbyć się najpóźniej do 23 maja, bo idzie tu o zapewnienie ciągłości państwa polskiego.
W jego ocenie jedyną legalną alternatywą byłaby jednorazowa zmaina konstytucji, ale tutaj potrzebna byłaby współpraca Koalicji Obywatelskiej z PiS. Polegałoby to na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do lat siedmiu i organizacja wyborów za dwa lata, w 2022 roku.


"PiS niechętnie, ale poparł to rozwiązanie. Opozycja powiedziała jasno: nie. Opozycja zatem wyraźnie zadeklarowała, że chce zniszczyć system demokratyczny w Polsce, chce zniszczyć państwo polskie" - powiedział prof. Nowak.


"Ta część opozycji, która jest gotowa grać losem wspólnoty politycznej polskiej, byle tylko zniszczyć obecną władzę ma jasno wyznaczony cel – to jest stworzenie maksymalnego chaosu, bo tylko w takim chaosie może liczyć na przejęcie władzy. Myślę, że przed tym chaosem uda się obronić Polskę, bo oczywiście ceną tego chaosu byłoby nasze wspólne nieszczęście" - dodał uczony.

bsw/wpolityce.pl

Komentarze (41):

Ja2020.05.25 12:22
"jednorazowa zmaina konstytucji" Za każdym razem, gdy rzeczywistość nie będzie pasował PiS zrobi się jednorazową zmianę? I tak do skutku, aż rzeczywistość zrozumie, że nie ma szans?
ABBA2020.05.5 11:00
Opozycja z piekła rodem od samego początku łamie i chcedalej łamać Konstytucję. W Polsce NIE MA KONSTYTUCYJNYCH WARUNKÓW do wprowadzenia jakiegokolwiek stanu nadzwyczajnego. Półgłówki usiłują dowieść, ze koronawirus to żywioł, ale przecież to nie żaden żywioł, lecz epidemia, mamy wprowadzony stan epidemii. Dla nich wirus to żywioł, działają tak jak PE, który określił, ze marchewka to owoc, a ślimak - ryba; czy jakoś podobnie. W Polsce NIE MA ŻADNEJ KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ, jest epidemia i stan epidemii został wprowadzony. A poza tym - zmarło 700 osób, zakażonych jest kilkanaście tysięcy (w najgorszym wypadku - 30 tys.) służba zdrowia działa, wszystkie instytucje państwowe także - jaki jest powód, żeby w 38 milionowym państwie wprowadzać stan nadzwyczajny? Puknijcie się w zakute łby!!! Ale oczywiście są naciski na sprzedawczyków, bo zachodnim koncernom marzą się odszkodowania. Opozycja jest w stanie klęski, ma nadzieję, że coś ugra na stanie nadzwyczajnym. Mamy najlepszy rząd i najlepszego premiera, którzy ocalili życie tysięcy Polaków. Gdyby u władzy było nieudolne i sprzedajne PO z PSL albo Lewica, mielibyśmy dziesiątki tysięcy zgonów i zakażonych ludzi. Dzięki Ci Wielki Panie Boże, że w tym trudnym czasie mamy dobry rząd!!!
ABBA2020.05.5 11:07
A zaplute gęby i brudne łapy precz od profesora Nowaka!!!
bogdanus2020.05.4 20:10
Wybory korespondencyjne to może być wymówka gowinowców na ponowne wybory do sejmu. Opozycja niema nic do stracenia, PIS tak. Społeczeństwo siedzi w domu obserwuje bardziej politykę niż wcześniej i obserwujemy wzrost poparcia dla PIS. Jeżeli to był błąd gowinowców do którego nie chcą się przyznać, można spróbować przeprowadzić wybory kilka dni później w terminie konstytucyjnym. Po to, by dać możliwość Gowinowi wyjść z honorem i zobaczyć jak zagłosują.
ABBA2020.05.5 10:25
Gówin już jest w PiS spalony. Wiedzą, ze na niego liczyć nie mogą, że w wypadku jakiegoś kryzysu będzie rozwalał Zjednoczoną Prawicę, że tylko czeka na okazję. Pewnie jakoś dociągną wspólnie do następnych wyborów, choć w Porozumieniu może być rozłam. W następnych wyborach PiS na pewno nie weźmie Porozumiena na swoją liste, moze wziąc tylko tych, którzy z Porozumienia odejdą. A gówin z paroma kolesiami niech wraca sobie do PO.
Agnieszka2020.05.4 18:32
Dobrze, że wreszcie ktoś to wytłumaczył od strony prawnej. To teraz jasne gdzie ma opozycja "praworządność", o której wrzeszczy od 5 lat i do czego jej służyło to hasełko - podłe kłamczuchy i zdrajcy Polski.
Dam2020.05.4 16:14
W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny. "W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu" "kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu." Jak ktoś jest za PISem, to musi zapomnieć umiejętności czytania, czy po prostu zostać sprzedajną łajzą?
ABBA2020.05.5 10:19
Sam jesteś sprzedajną łajzą lub głupkiem po prostu. Jaki stan nadzwyczajny, z jakiego powodu? To dopiero jest ŁAMANIE KONSTYTUCJI, jeśli bez powodu wprowadza się stan nadzwyczajny. I jaka klęska żywiołowa? Koronowirus to nie żywioł ale epidemia. I stan epidemii został wprowadzony. Opozycja z piekła rodem chce po prostu złamać Konstytucję.
Contral2020.05.4 15:48
Wystarczy przenieś wybory na 17 maja i będzie dobrze.
ABBA2020.05.5 10:15
Na 17 lub na 23. I wybory moga być już normalne. Nawet jeśli gówin i ferajna będą głosować przeciw ustawie, wybory si.ę odbędą.
"Leksykon" kołchoźników peerelu.2020.05.4 15:47
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po latach w kołchozie.. "Nauczył" się takiego "polskiego": - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - - "Klasyczne katoprawackie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e.'' - - "Kur­wa mać ..." - - "w͏y͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e tego ścierwa... - "katolickie ͏s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y.." - "zeżrą wafla z trupa" - "s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y nie zarażały normalnych ludzi" - "Świeże klero-pierdy" Jeszcze pewnie tego nie wiesz, ale już jesteś trupem, jak ciebie wirus nie dopadnie, nienawiść cie zeżre. Nie udał się bolszewicki eksperyment aby "zrobić" z kołchoźnika "inteligenta" w Polszu.
PiSiarzNowakUpychaSwojeCegłyWOdbytWładzy2020.05.4 15:25
Usłużny władzoliz Nowak już troskliwie siorbie kakało na klęczkach. W zamian za wyliz, rząd będzie musiał wykupić "interwencyjnie" ze 100 cegieł literabzdury patridiotyczno-przykruchtowej, którą ten pisiarz Nowak wydala w tempie biegunkowym.
Opty2020.05.4 15:23
Ty; Polak Posłuchaj czasami mądrzejszych.... I zamilcz. Będziesz wtedy uchodził za mądrego
Edi2020.05.4 15:03
Poparcie większości Polaków rząd ma, wybory to sprawa priorytetowa, więc niech działają. A w przyszłości nie posiłkować się odpadami z PO, nie popełniać błędów Piłsudskiego, który niszczył endecję, marginalizował narodowców i nie głosić jego przereklamowanych sukcesów, bo to pic na wodę.
Fergal2020.05.4 15:02
Można wybory przesunąć w stanie zagrożenia a takowy występuje... no, ale czego oczekiwać po historyku, na pewno nie znajomości prawa.
OBOJĘTNY - Phallus Impudicus judaeus canis2020.05.4 15:00
OBOJĘTNY w "pracy" ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ No i ma tą "melodię" do sr*nia 24/7.
MM2020.05.4 14:59
Nowak, w dobrym tonie jest nie zabierać głosu w sprawach, o których nie ma się zielonego pojęcia... Konstytucja mówi, że wybory powinny być anonimowe, równe, powszechne i organizowane przez PKW, a takie nie są. No, ale takie "prawo" PiS...
"otherwise" leave alone you moron - 7th volume2020.05.4 14:59
@Dell "otherwise" leave alone you moron - 7th volume
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.4 14:58
Jakie 23 maja???? Wybory są ogłoszone na 10 maja! Specjalnie wróciłem do miejsca zameldowania na 10 maja, aby zagłosować. Kto mi odda za benzynę, za stracony czas? No Kto. Banda oszustów i tyle.
@@@@@@@@@2020.05.4 15:08
hahahahahahahahahahaha........pajacu.
Marian2020.05.4 16:00
Grodzki
Dell2020.05.4 23:42
Słusznie pisze "Marian" - niech ci odda Grodzki. Pozwij go.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2020.05.5 1:09
Ja cim wypiszem czek na benzynem. Czasy nie oddam bo zdobyczne.
anonim2020.05.4 14:58
Sądząc po tych bredniach profesorem może być każdy...
pisie ludobójcy 2020.05.4 14:57
Bułgaria jest jedynym państwem UE, w którym pandemia przybiera na sile, natomiast w Polsce, Rumunii, Szwecji i nienależącej do UE Wielkiej Brytanii liczba zakażeń koronawirusem utrzymuje się na stabilnym poziomie.
Urszula2020.05.4 18:35
Jeśli będę robić odpowiednia ilość testów to może się okazać, że ten poziom wcale nie jest taki stabilny.
Dell2020.05.4 14:57
KON-STY-TUC-JA! KON-STY-TUC-JA! KON-STY-TUC-JA! …
IPN BU 0604/854 - zajrzyj tu, Keller to kapuś2020.05.4 14:53
Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 gudłaj 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐤𝐫𝐞𝐭𝐲𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐬𝐭𝐚𝐫𝐮𝐜𝐡𝐚 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), skąd u niego takie zboczenie? 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 wyniósł z domu tzw. kompleks mamuśki która podglądał i się onanizował, potem robił to z siostrą - podglądał i "trzepał". Ostatecznie zakosztował dowdoopnego stosunku i smaku spermy. - "Ja słysząc lub widząc Kaczyńskiego myślę c h u j ..." - marzenia 𝐋𝐞𝐜𝐡𝐚 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤.
jle_ffm2020.05.4 17:44
Copy/paste ci się zaciął czy jak z tym IPN ?
katolicka kretynizacja polski 2020.05.4 14:51
Sfiksowany pajac Kaczyński już przyczynił się do Smoleńskiej katastrofy. Teraz chce następnej. Tylko dlaczego mają cierpieć uczciwi Polacy. Rozumiem że tych z Podlasia, z Podkarpacia i tych z Małopolski wiernych zdrajców Polski stojących ramię w ramię z KACZYŃSKIM, Morawieckim, Broszką Szydło, idiotą Macierewiczem nic nie przekona ale czemu w tej wyborczej szopce mają uczestniczyć uczciwi Polacy i przy okazji tracić zdrowie i nawet życie!?
@@@@@@@@@2020.05.4 15:10
Chazarski żydku, ty tu najmniej masz do powiedzenia, a uzurpujesz sobie jakieś niebotyczne prawa, jak to gnida chazarska.
StanPio2020.05.4 21:14
W 2004 roku prokurator Andrzej Witkowski zidentyfikował mordercę księdza Stefana Niedzielaka, który na miejscu zostawił odciski palców. Odciski zidentyfikowano na podstawie zeznań świadka, potem porównano z osobą wskazaną. Był to funkcjonariusz SB Jacek Rowiński - fanatyczny antyklerykał. W 2009 roku folie z odciskami palców mordercy (znalezione w mieszkaniu księdza) zaginęły z IPN Rowińskiego nie objęła ustawa dezubekizacyjna. Dostaje ponad 6 tys zł miesięcznie. Tak wygląda "dobra zmiana" w praktyce.
ABBA2020.05.5 10:11
Jeśli nawet jeden łajdacki ubek się wywinął, to jednak tysiącom przywileje odebrano. Tak wygląda dobra zmiana w praktyce, bo przedtem pobierali z naszych podatków kolosalne emerytury. Ale ty szukasz czegokolwiek, żeby tylko opluć dobrą zmianę.
anonim2020.05.4 14:48
Ci ludzie nie chcą władzy, ani odpowiedzialności z tym związanej, chcą nas oddać w lenno oligarchom, aby za nas uporządkowali nasze sprawy, zgodnie z własnym interesem.
stuknij sie w łeb2020.05.4 14:51
A co za róznica kto nas okrada czy pisie chamidła czy kto inny ZŁODZIEJE TO ZŁODZIEJE
Polak2020.05.4 14:47
Kolejny partyjny pajacyk nie znający konstytucji. Konstytucja przewiduje w takiej sytuacji przeprowadzenie wyborów do 70 dni po zakończeniu epidemii. Tylko oczywiście zastosowanie się do konstytucji wymagałoby od pisowskiej mafii udzielenia realnej pomocy polskim firmom.
1232020.05.4 15:04
Kolejny znawca... Gdzie konstytucja mówi cokolwiek o epidemii? Kto umie przewidzieć kiedy zakończy się epidemia, żeby zrobić wybory " 70 dni po zakończeniu epidemii"? A co jak epidemia skończy się za kilka lat?
Contral2020.05.4 15:49
Konstytucja nic nie mówi o epidemii.
ABBA2020.05.5 10:07
Nie wycieraj sobie brudnej gęby słowem Polak, wszystkie twoje komentarze są antypolskie. Kadencja PAD kończy się definitywnie 6 sierpnia. W Konstytucji nie ma nic na temat przedłużenia kadencji Prezydenta, w ogóle nie ma takiej możliwości. Nie wiadomo też, kto mógłby prezydenta zastąpić. A wybory mogą się teraz spokojnie odbyć, jeśli nie korespondencyjne, to normalne, epidemia wygasa.Powinny się odbyć 23 maja, żeby można je było dobrze przygotować, bo koperciarz przetrzymał ustawę w senacie.
kalikst2020.05.10 22:55
Jeżeli profesor Nowak jest partyjnym pajacykiem, to ty jesteś moskiewskim trollem udającym Polaka.
IPN BU 0604/854 - zajrzyj tu, Keller to kapuś 2020.05.4 14:45
Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 gudłaj 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐤𝐫𝐞𝐭𝐲𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐬𝐭𝐚𝐫𝐮𝐜𝐡𝐚 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), skąd u niego takie zboczenie? 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 wyniósł z domu tzw. kompleks mamuśki która podglądał i się onanizował, potem robił to z siostrą - podglądał i "trzepał". Ostatecznie zakosztował dowdoopnego stosunku i smaku spermy. - "Ja słysząc lub widząc Kaczyńskiego myślę c h u j ..." - marzenia 𝐋𝐞𝐜𝐡𝐚 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤.