Prof. Andrzej Nowak: Putin wznosi sowieckie kłamstwa na poziom wyższy niż robił to Stalin - zdjęcie
20.06.20, 10:57Fot. screenshot - TVP Info

Prof. Andrzej Nowak: Putin wznosi sowieckie kłamstwa na poziom wyższy niż robił to Stalin

4

-„Władimir Putin w artykule będącym de facto interpretacją całej II wojny światowej ujawnia się światu jako historyk. To pieczątka przystawiona na tym gigantycznym kłamstwie podniesionym do potęgi entej wobec czasów stalinowskich” – powiedział w rozmowie z PAP prof. Andrzej Nowak.

Prof. Andrzej Nowak, historyk z UJ specjalizujący się w dziejach Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, skomentował w rozmowie z Polską Agencją Prasową artykuł prezydenta Władimira Putina na temat II wojny światowej, który ukazał się w amerykańskim magazynie „The National Interest”:

-„Jest to rzecz absolutnie bez precedensu, bo nawet Józef Stalin nie podpisał się pod Krótkim kursem historii WKP(b). Uczestniczył wyłącznie w redagowaniu tego swego rodzaju podręcznika historycznego, ale nie umieścił tam swojego nazwiska. Tymczasem Putin w tym obszernym artykule, będącym de facto interpretacją całej II wojny światowej, ujawnia się światu jako historyk. To swego rodzaju pieczątka przystawiona na tym gigantycznym kłamstwie podniesionym do potęgi entej wobec czasów stalinowskich” – ocenia historyk.

Jak dodaje, Putin wykorzystuje stalinowską propagandę, ubogacając ją o swoje nowe pomysły:

-„W tym artykule nie pojawia się słowo Katyń, ale wymieniony jest Chatyń. To powrót propagandowej sztuczki z czasów stalinowskich, w której w miejsce sowieckiej zbrodni popełnionej na skutek decyzji władz ZSRS podstawiono fakt wymordowania ludności białoruskiej wsi Chatyń przez Niemców. Do tej manipulacji sowieckiej propagandy Putin dołożył nowy element i postawił duży krok na tej drodze kłamstwa. W swoim tekście sugeruje, że Chatyń był dziełem kolaborantów Hitlera” – mówi.

-„Sugestia jest jasna: byli to Polacy, bo to oni w przekonaniu dużej części opinii międzynarodowej są głównymi kolaborantami Hitlera. W domyśle więc Polacy odpowiadają również za Katyń, a więc wymordowali samych siebie. To wniosek rodem z Rewizora Nikołaja Gogola, w którym wdowa po podoficerze wychłostała się sama” - dodaje.

Pełna treść wywiadu z prof. Andrzejem Nowakiem dostępna jest [TUTAJ].

kak/PAP

Komentarze (4):

J.2020.06.20 20:37
"National INterest' top ismo bardzo prawicowe i bardzo prorosyjskie, tego typu konserwatysci ktorzy nienawidza Polski i chcieliby, aby wiek XIX sie powtorzyl.
Konfederacja lubi petro-kopiejki.2020.06.20 12:44
Pytanie: A gdzie się podziała Konfederacja kiedy Putin Polskę oskarża o wywołanie II WŚ? Pewnie się z nim zgadzają!
antymarksista2020.06.20 11:16
Oto, co we frondzie możemy przeczytać: katolicka kretynizacja polski 20.6.20 11:55 usuńcie ten komentarz!linkDlaczego ratunkiem dla grzeszników nie może być Niepokalana PiSda Maryi? To też jest ważny organ w ciele człowieka, przecież przez świętą piczę wylazł na świat bachor Maryi, Jezus do którego dużo ludzi się modli i traktuje go jak boga! Czy to nie podłe?
antymarksista2020.06.20 11:11
FRONDA JEST NAJWIĘKSZYM BLUŹNIERCĄ W INTERNECIE POBŁAŻLIWOŚĆ DLA BLUŹNIERSTW PRZECIWKO BOGU I MARYI NA KATOLICKIM (?) PORTALU JEST SPOTĘGOWANYM BLUŹNIERSTWEM Czytaj komentarz kanalii "katolicka kretynizacja polski" do artykułu "Niepokalane Serce Maryi to ratunek dla grzeszników"