05.03.19, 14:56zdj. screen Youtube/Prezydent.pl

Prezydent:Polacy dziękowali za niższy wiek emerytalny

W Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Głównym tematem rozmów, w których bierze udział prezydent Andrzej Duda, są społeczne i ekonomiczne skutki przywrócenia wieku emerytalnego. Planowana jest prezentacja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej na ten temat.

Otwierając posiedzenie Andrzej Duda mówił, że Polacy wielokrotnie dziękowali mu za niższy wiek emerytalny, który był jedną z jego obietnic wyborczych. Wskazał natomiast, że problemem jest wysokość emerytur. Prezydent mówił, że seniorzy w rozmowie z nim często podkreślają, że ich dzieci otrzymują świadczenie z rządowego programu 500+ na swoje dzieci, a emeryci mają niskie świadczenia, choć wychowały te osoby.

Andrzej Duda - powołując się na dane GUS - wskazał, że około 216 tysięcy osób pobiera emeryturę niższą od minimalnej. Ponieważ świadczenie przysługuje za opłacenie chociaż raz składki, to najniższa odnotowana emerytura wynosi 2 grosze.

Przepisy przywracające wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn weszły w życie 1 października 2017 roku. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Przywrócenie wieku emerytalnego to realizacja obietnicy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa zaś była inicjatywą legislacyjną prezydenta Andrzeja Dudy.

Zarówno prezydent, jak i minister Elżbieta Rafalska podkreślali, że emerytura to prawo, a nie obowiązek, a każdy rok pracy dłużej to wyższe świadczenie. Zanim wiek emerytalny został przywrócony, przeprowadzona została kampania społeczno-informacyjna pod hasłem "Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Inicjatorem kampanii był także przewodniczący związku NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Sama Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład rady wchodzą przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych. Przewodnictwo w radzie jest rotacyjne i zmienia się co rok. Obecną przewodniczą jest Dorota Gardias z Forum Związków Zawodowych.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

izydor2019.03.5 19:08
Chciałbym P.Prezydentowi ''podziękować'' także za emeryturę po 40 latach pracy którą obiecał w czasie kampanii wyborczej razem z przew. ''Solidarności'' p. Piotrem Dudą ,ale nie mam podstaw.Teraz mam 46 lat stażu i ledwo zipie, bo ciężko pracujący robole nie mają tego przebicia co nauczyciele czy policjanci. Czy ktoś robił take badania , ile procent pracowników fizycznych dożywa wieku emerytalnego. P. Prezydencie nawet 3-4 lata dla takich jak ja to dużo.
Katarzyna2019.03.5 23:13
Może nie wiesz o tym, jak nie miałes zdrowia, mogłeś wcześniej przejśc na rentę. To tak nie tyrałbyś. Z chwilą nabycia lat emerytalnych można rentę po przeliczeniu zamienić na emeryturę. Składa się o to wniosek w ZUS.
izydor2019.03.6 21:12
Obecnie dostać rentę to jak trafić 5 w toto.Musiałbym przyjść z głową pod pachą przed komisje, no i zainwestować.
ZapracujNaJałmużnęPaństwową2019.03.5 18:28
Głodowa emerytura wynikająca z niewielu lat pracy będzie dobrą okazją do rozdawania emerytom różnych jałumużn, czyli "trzynastek". dopłat, stuzłotowych wyrównań, zapomóg i dodatków.W zamian za głosy na tych, którzy te jałmużny dadzą, czyli na PiS. Sprytne, ale podłe.
Katarzyna2019.03.5 23:09
Nie podłe! Za trollowanie nie dadzą emerytury! Każdy musi sobie wypracować lata i płacić składki, a nie się obijać!!!! Wysokość emerytury właśnie od tego zależy! Ja miałam 35 lat pracy jak odeszłam i mam dość dobrą.
anonim2019.03.5 17:38
"GUS - wskazał, że około 216 tysięcy osób pobiera emeryturę niższą od minimalnej." Nie ma za co !
JaKi2019.03.5 16:13
Brawo Jesteśmy jedynym krajem w Europie który ograniczył wiek emerytalny,miejmy nadzieje że inne państw pójdą naszym przykładem.Tylko dlaczego tego nie robią?
anonim2019.03.5 16:22
A podwyższają, mimo że są bogatsze. Dlaczego duduś?????
eeej Dummy geeeej2019.03.5 15:25
Już dawno mówiłem że masowe przyjmowanie gejów do seminariów to będzie katastrofa dla ministrantów Gej w sutannie jest takim samym pedofilem jak gej bez sutanny.
Kamila2019.03.5 23:03
ZLITUJ SIĘ NAD NAMI nie Dumny geju"! Nie da się wytrzymać! Przestań kopiować to samo, pod każdym artykułem! Wymiotować się chce od tego! ZACIĄŁEŚ SIĘ! ZABLOKOWAŁEŚ SIĘ? TO Z CZEGO JESTEŚ DUMNY !?