Prezydent w Talinie: Trójmorze może być kluczowe w przezwyciężeniu kryzysu z powodu Covid-19 - zdjęcie
19.10.20, 18:15fot. yt/prezydent.pl

Prezydent w Talinie: Trójmorze może być kluczowe w przezwyciężeniu kryzysu z powodu Covid-19

9

W stolicy Estonii odbył się właśnie szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent Polski zwrócił uwagę na zmiany polityczne i gospodarcze, jakie miały miejsce od początku tej inicjatywy w roku 2015.

Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza; zdecydowaliśmy się na współpracę, bo uważaliśmy, że może ona przyspieszyć rozwój naszych krajów – mówił Andrzej Duda w Tallinie.

Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Rumunii i Słowenii) miało częściowo charakter zdalny. Do Tallina przyjechał też Prezydent Bułgarii Rumen Radew. Pozostali Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza wzięli udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe. 

Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza

Podczas jednego z paneli dyskusyjnych, odbywających się w ramach szczytu, Andrzej Duda pytany był o polską wizję tego, co może osiągnąć Trójmorze. – Przede wszystkim rozwój był tym najważniejszym pomysłem, tą najważniejszą ideą kryjącą się za współpracą – mówił. – Szukaliśmy narzędzi umożliwiających przyspieszenie rozwoju naszych krajów, bo chcieliśmy dogonić Europę Zachodnią, szczególnie, jeśli chodzi o standard i poziom życia, o rozwój gospodarki. Dlatego też zdecydowaliśmy się na tę współpracę, bo uważaliśmy, że w ten sposób będziemy mogli przyspieszyć ten rozwój i w ten sposób będziemy mogli grać w jednej drużynie, współpracować ze sobą – zaznaczył Prezydent.

Dwustronne spotkania Prezydenta RP

Po południu Prezydent Andrzej Duda odbył dwustronne rozmowy: najpierw z Prezydent Kersti Kaljulaid. Jak poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa regionalnego, Białorusi, budżetu UE, Inicjatywy Trójmorza i sytuacji związanej z pandemią. Następnie Andrzej Duda rozmawiał z Premierem Jürim Ratasem.

Na Twitterze z kolei prezydent TP napisał:

- Dzięki inicjatywie Trójmorza możemy wspólnie wypracować plan wzmocnienia gospodarki w naszym regionie, co jest kluczowe w ciężkich czasach pandemii #Covid19. Jesteśmy wdzięczni Prezydent Estonii @KerstiKaljulaid za zorganizowanie 5 Szczytu Trójmorza @3seaseu w tak trudnym okresie

mp/prezydent.pl/twitter

Komentarze (9):

JANOSIK2020.10.20 0:26
Legalna eutanazja we wszystkich krajach
o tym nie dowiesz się z Frondy2020.10.19 22:27
Jeden z lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy Alei Kraśnickiej, w którym od niedawna jest kilkadziesiąt łóżek zakaźnych, mówi nam, że dostali wskazówki, by testów w weekend zlecać jak najmniej. Bo nie ma kto ich badać. W rozmowach nieoficjalnych padł nawet limit - zaledwie 10 testów w trakcie całego weekendu.
Anonim2020.10.19 21:49
Mielismy program robimy was w h.....a plus, teraz jest program kostnica plus a bedzie jeszcze program kremacja plus .BRAWO PIS🚬
Zarabiaj Nawet 200$ dziennie2020.10.19 20:10
Praca Zdalna dla Każdego - Nowy biznes 0nline, Wysokie zarobki miesięcznie, hit roku 2020, wysokie i stałe dochody, praca zdalna wystarczy smartfon lub laptop, teraz każdy może tak zarabiać, obecnie można zapisać się bezpłatnie i nauczyć inwestowania na stronie: https://bit.ly/2FGYXUw ---- Od razu po zapisaniu otrzymasz system do zarabiania, który pozwoli Ci jeszcze dziś zarobić pierwsze pieniądze!
Torchwood2020.10.19 20:03
Czy szczepionkę robi się z wody morskiej, że trójmorze ma w tym pomóc?
Stefan Patriota2020.10.19 19:05
Tak jak każdy milion $ zaczyna się od one cent , tak i tu pierwszy krok został wykonany powodzenia (.
ryszard2020.10.19 18:50
To jest przedsięwzięcie, które może zapewnić Polsce (i innym krajom tego regionu) trwałe podstawy wyrwania się z historycznego klinczu Rosyjsko - Niemieckiego. Nie do przecenienia. Jeśli się uda, Pan Prezydent Andrzej Duda wejdzie do historyczną czołówki mężów stanu Europy.
Nie zwlekaj! Randka już teraz ...2020.10.19 18:42
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
BrednieDudyniaOdebranoZNależytymChichotem2020.10.19 18:38
Dęta w dudę międzytrójgalaktyczność przewodnia Polski jest godna politowania. Nikt nas nie traktuje poważnie, ale zapraszać wypada i dać miejsce przy stole.