Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu. W płomiennym przemówieniu zastanawiał się m.in. nad tym, czego dziś możemy nauczyć się od Niezłomnych.

"Musimy budować Polskę silną, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich. Trzeba czynić wszystko, by Polska nie była wyłącznie Polską wąskiej elity, bo państwo elit nie jest państwem obywatelskim"- podkreślił prezydent.

"Musimy nasz ojczyzną budować, musimy czynić wszystko, by tak, jak chcieli nasi pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie, była Polską silną, niepodległą, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich swoich obywateli. Polską równych szans, czyli właśnie zupełnie inną, niż chcieli komuniści"- mówił Andrzej Duda podczas przemówienia na rawickim rynku. Jak dodał, należy uczynić wszystko, by nasz kraj nie był "wyłącznie Polską jakiejś wąskiej elity, która uważa, że może więcej niż inni; żeby prawo wszystkich jednakowo traktowało i żeby wszyscy byli wobec niego równi".

"To niezwykle ważne, bo na tym właśnie polega silne państwo, które jest silne swoimi instytucjami, a instytucje są silne wtedy, kiedy mają autorytet, społeczny, a nie tylko wynikający z tego, że elity tych instytucji dobrze się czują" - podkreśliła głowa państwa polskiego.

"Państwo elit nie jest państwem obywatelskim, tylko jest państwem zawłaszczonym prze wąskie grupy, które zapewniły sobie wyjątkowe w stosunku do innych przywileje i które czasem są zupełnie oderwane od rzeczywistych problemów społecznych, od tego za jakie pieniądze tak naprawdę trzeba żyć na prowincji, jak mówią" -zaznaczył prezydent. 

„Zakład Karny w Rawiczu, będący w latach 1945 – 1956 centralnym więzieniem w Rawiczu, to czarna wyrwa w polskich duszach”. – To właśnie przez tamto miejsce, Rawicz w wielu polskich rodzinach wspominany jest z drżeniem, bo ludzie przeżyli tu koszmar."-mówił Duda podczas uroczystości.

"Ale wy pamiętacie i czcicie tę pamięć o tamtych cierpieniach, o tamtych ludziach, o bohaterach tamtych dni, o Żołnierzach Niezłomnych, drugiej konspiracji, podziemiu niepodległościowym, o wspomnianym tu dzisiaj podpułkowniku Łukaszu Cieplińskim – prezesie Czwartej Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którego rocznica śmierci wraz z jego towarzyszami broni, wyznacza Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca każdego roku."- podkreślał prezydent.

JJ/PAP, Fronda.pl