Prezydent o Baltic Pipe: Inwestycja strategiczna dla bezpieczeństwa regionu - zdjęcie
25.11.19, 17:49Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Prezydent o Baltic Pipe: Inwestycja strategiczna dla bezpieczeństwa regionu

13

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z księciem Fryderykiem, duńskim następcą tronu. Duńska para książęca przybyła dziś do Polski z jednodniową wizytą. Na spotkaniu poruszona została kwestia gazociągu Baltic Pipe.

"Gazociąg Baltic Pipe to strategiczna inwestycja dla polskiej transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej"-podkreśliła głowa państwa.

Podczas śniadania wydanego przez parę prezydencką na cześć pary książęcej, Duda zaznaczył, że współpraca obu krajów nigdy jeszcze nie była tak bliska, zaś wzajemne relacje tak wypełnione treścią, jak obecnie. 

W tym kontekście polski prezydent wskazał m.in. na współpracę energetyczną. I tak, po dnie Bałtyku, przez wieki stanowiącego barierę między Polską a Danią, niedługo będzie przebiegać Baltic Pipe. Jak wskazała głowa państwa, ten gazociąg to "strategiczna inwestycja dla polskiej transformacji energetycznej i dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej".

Andrzej Duda podkreślił ponadto, że projekt staje się katalizatorem partnerstwa energetycznego obu krajów, które obejmie swoim zasięgiem także inne obszary, również odnawialne źródła energii. Prezydent wskazał na polskie i duńskie inwestycje w morską energetykę wiatrową. 

Z kolei następca tronu Danii mówił o rozwijającej się współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Książę Fryderyk zwrócił przy tym uwagę, że Polska to dziewiąty największy rynek eksportowy Danii. W naszym kraju działa w tej chwili ok. 500 duńskich firm, zatrudniających ok. 50 tys. osób.

-"Energia i klimat to obszary o szczególnym znaczeniu w relacjach polsko-duńskich. Wkrótce fizycznie połączy nas Baltic Pipe, jednak nasze partnerstwo energetyczne rozwija się szybko i wykracza poza kwestie przesyłu gazu"-wskazał Fryderyk, dodając, że oba kraje wspólnie rozwijają morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (13):

Katolik2019.11.26 9:50
Módlmy się, żeby nam ruscy naszego NordStrima nie zablokowali
TRYBUNAŁ2019.11.25 22:22
A ja muszę zwrócić się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Frondy .
dsa2019.11.25 21:32
PIS zrezygnował z ruskiego gazu, nie mając jeszcze wybudowanego baltic pipe. Teraz wystarczy, że Putin przekupi Duńczyków aby odstąpili od baltic pipe i Polska padnie na kolana przed Putinem.
Katolik 022019.12.2 0:22
Nie prawda, Polska chciała mieć III dyrektywę gazową Unii, bo chce popsuć biznes innym. Ale tam jest zapis, że 50% mocy przesyłowej należy udostępnić podmiotom trzecim. Zapis ten przeforsowała na gazociąg OPAL. Ciekaw jestem, jaka będzie reakcja, kiedy inni to samo żądają od Polski.
realista2019.11.25 19:00
My, Polacy, mamy najlepszego i najgodniejszego Prezydenta wszechczasów – to Andrzej Duda ! Tyle co ten człowiek tylko przez kilka lat zrobił dla Polski – to ogromne osiągnięcia. Nie będę wymieniał poszczególnych jego zasług, bo lista jest bardzo długa, ale w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo Polski i pokoju na świecie, służbę Polakom, reprezentowanie państwa polskiego, propagowanie przedsiębiorczości i biznesu, obronności kraju oraz rozwoju Polski i Europy nasz Prezydent brał czynny, intensywny i systematyczny udział ! To jest Prezydent wszystkich Polaków – jedynie z wyjątkiem tych, którzy tego nie chcą lub sobie tego nie życzą. To są w większości ludzie pochodzący ze wschodu (Rosja) lub zachodu (Niemcy). Oni pochodzą od innej małpy. Andrzej Duda jest naszym kandydatem na Prezydenta III RP na drugą kadencję. Niech Bóg ma go w swojej opiece !!!
ktoś tam2019.11.25 19:13
Z tymi peanami o "wszechczasach" to bym się wstrzymał. Dopóki człowiek żyje nic na pewno nie wiadomo. Natomiast na tle poprzedników to niewątpliwie postać pozytywna, zwłaszcza na tle ostatniego Bredzisława, ksywa: szogun w bulu...
Piotr Nowak2019.11.25 18:59
Do jełopa (powyżej), który wabi się Björn Karlsson : Widzisz Karlsson, i po tych kilku słowach, które "zwymiotowałeś", od razu można cię określić, ocenić i scharakteryzować. Ty jesteś chory – nie nie piszę żeś głupi: Objawy owsicy gorszego sortu u zwolenników PO: -świąd mózgu , zaczerwienienie w obrębie odbytu i pusty portfel, -niepokój, zgrzytanie zębami i gwałtowność ruchowa, -obgryzanie paznokci i potrząsanie nerwowe puszką na spermę, -brak apetytu spowodowane pustką intelektualną, -nudności , bóle brzucha, głowy i wypróżnianie się z szarych komórek, -zaburzenia snu i brak logicznego rozumowania. Sprawdz, czy te objawy występują u ciebie. To bardzo ważne, bo we wczesnym stadium tej choroby jest ona uleczalna. Psychiatrzy używają w leczeniu kauczukowych młotków uderzając nimi chorego w potylicę. Po kilku takich zabiegach – choroba ustępuje !
KKK2019.11.25 18:57
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.25 18:31
Może Duda tak uczciwie po katolicku powie ile kosztuje gaz duński, ile amerykański a ile ruski!
Mirek T2019.11.25 18:58
Komu - tobie zajobowi ma powiedzieć ?!
ktoś tam2019.11.25 19:17
Nie wiem jak to porównanie wypada, ale na pewno Niemcy od Rosjan otrzymywali gaz taniej niż my. Wnioskuję zatem, że im większe odległości przesyłowe tym gaz tańszy. Zatem gdyby rurę puścić z Rosji przez Alaskę do nas, to mielibyśmy gaz za darmo... Że PeŁowcy nie umieją robić interesów a tacy zapobiegliwi... Nie dziwota, że przerżnęli.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.25 18:27
I ty możesz zaprosić do siebie Papieża i poprosić o CUD! Lewa (dolna) trójka JANA PAWŁA II zagości w domach wiernych. s. Tomasz Chciałowski , proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie z Województwa Mazowieckiego. Postanowił on wypożyczać wiernym relikwiarz z zepsutym zębem Jana Pawła II. Ząb ten podarował parafii kardynał Stanisław Dziwisz!
realista2019.11.25 19:01
Opssss ! Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !