Prezydent: Niech nikt nie próbuje obrażać Niezłomnych, bo to hańba! - zdjęcie
01.03.19, 21:01Zdj. Krzysztof Sitkowski, Kancelaria Prezydenta(edytowane)

Prezydent: Niech nikt nie próbuje obrażać Niezłomnych, bo to hańba!

4

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym Apelu Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dziś, już po raz dziewiąty, obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Data 1 marca nawiązuje do wydarzeń z 1951 r.. W więzieniu mokotowskim wykonano wówczas wyrok śmierci na członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Tak Żołnierzy Niezłomnych wspominał dziś prezydent Andrzej Duda:

"Ich domem był las. Ich poligonem było polskie pole. Ich pieśnią defiladową, kiedy szli przez polskie wioski i miasteczka, była pieśń partyzancka. Do końca wierzyli, że wolna Polska powróci". 

"Niech nikt już nie śmie nigdy w jakikolwiek sposób obrazić tamtych ludzi. Ten, kto to robi, okrywa się wieczną hańbą. Mam nadzieję, że Polska będzie zawsze o tym pamiętała"- zaznaczył prezydent Andrzej Duda. 

Głowa państwa w swoim wystąpieniu przeczytała również treść ostatniego grypsu ppłk. Łukasza Cieplińskiego z katowni przy Rakowieckiej: „Nazywają mnie bandytą, ale to wkrótce musi się zmienić”.

"Zmieniło się, Panie Pułkowniku, ale czekać trzeba było ponad czterdzieści lat"-podsumował prezydent.

yenn/Polsat News, Fronda.pl

Komentarze (4):

JaKi2019.03.2 0:04
Zgoda,że prawdziwych Wyklętych nie można obrażać ale jak nazwać tych bandytów którzy mordowali w Zaleszanach, Szpakach, Wólce Wygonowskiej, Zanie, Końcowiznie a dziś uznaje się ich za bohaterów? W IPN łatwo to sprawdzić.
anonim2019.03.1 22:40
Czyli gdy napiszę, że ludzie Burego palili żywcem niemowlęta, to Panu Prezydentowi zrobi się smutno?
Pat2019.03.1 22:26
Czy wetowanie ustawy degradacyjnej nie obraziło Wyklętych???
Rudko P.2019.03.1 22:09
Obrażanie Wyklętych to hańba ale nie dla komuchów i gangsterów .