Prezydent na West Point: Wojska USA dają Polsce bezpieczeństwo - zdjęcie
21.09.17, 20:20Zdj. Grzegorz Jakubowski- Kancelaria Prezydenta/Twitter

Prezydent na West Point: Wojska USA dają Polsce bezpieczeństwo

Prezydent Andrzej Duda przemawiał dziś w Akademii Wojskowej w West Point. Zwracając się do obecnych sali prezydent wspomniał ważną postać w historii Polski, ale również Stanów Zjednoczonych, czyli Tadeusza Kościuszkę.

"Mam nadzieję, że większość z Państwa wie, że Tadeusz Kościuszko miał w Stanach Zjednoczonych status „super gwiazdy”. Kiedy Thomas Jefferson, który przyjaźnił się z Kościuszko dowiedział się o jego śmierci powiedział, że „żadnego kraju nie zmartwi ta śmierć tak jak mojego”. Dziękuję Waszej Akademii, że pielęgnujecie pamięć o naszym polskim bohaterze!"- podkreślił Duda. 

Głowa państwa polskiego wyraziła zadowolenie z obecności w Polsce amerykańskich żołnierzy. 

"Polska rozumie, że musimy wziąć na siebie cześć odpowiedzialności. Robimy co jest w naszej mocy, aby wspomóc działania podejmowane przez USA i NATO. Podnosimy zdolności wojskowe tworząc nowoczesną, dobrze wyszkoloną armię"- zaznaczył Andrzej Duda. 

Prezydent mówił również o roli Polski w walce z terroryzmem. Podkreślił także, że obecnie największym zagrożeniem dla Polski i całego regionu jest Federacja Rosyjska, która zaatakowała Ukrainę i Gruzję i "eksportuje korupcję polityczną"

"Manewry Zapad’17 odbywają się obok naszej wschodniej granicy. Są przeprowadzone bez poszanowania międzynarodowych środków zaufania. Nie jest tajemnicą, że w manewrach bierze więcej żołnierzy, niż było to zadeklarowane. Dwie ostatnie edycje tych ćwiczeń dotyczyły symulacji bombardowań za pomocą broni jądrowej celów w Polsce. Wymaga to reakcji ze strony odpowiedzialnych państw."- zaznaczył prezydent Polski. Jak dodał, wsparcie Amerykanów jest dla nas tak samo ważne, jak za czasów II wojny światowej i zimnej wojny. W ocenie Dudy, dzięki obecności wojsk USA, Polska jest o wiele bezpieczniejsza.

"Dużą uwagę przywiązujemy do budowania bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy być alternatywnym centrum dla gazu amerykańskiego w Europie."- podkreślił prezydent, który mówił również o inicjatywie Trójmorza. Poprzez ten projekt Polska- jak powiedział Duda- zamierza "osiągnąć bardziej sprawiedliwy i zrównoważony rozwój w naszym regionie".

"Cieszymy się, że biznes amerykański i administracja USA uważają, że nasz region jest dobrym miejscem do robienia biznesu. Naszym celem jest wykorzystanie potencjału Europy Środkowo-Wschodniej"- podkreśliła głowa państwa.

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl