Prezydent Duda we Włoszczowie - koniec sprzedawania, teraz zaczął się czas kupowania - zdjęcie
08.02.20, 08:15Fot. Jakub Szymczuk (KPRP) via prezydent.pl

Prezydent Duda we Włoszczowie - koniec sprzedawania, teraz zaczął się czas kupowania

29

1.Wczoraj prezydent Andrzej Duda podczas wizyty we Włoszczowie w województwie świętokrzyskim, mówił o konieczności równoważenia rozwoju kraju nawiązując w ten sposób do decyzji modernizacji przystanku kolejowego w tym mieście, na którym miały się zatrzymywać pociągi z Warszawy, Krakowa i Śląska.

Decyzja ta była związana z nazwiskiem ówczesnego wicepremiera Przemysława Gosiewskiego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, posła ziemi świętokrzyskiej i była bardzo mocno atakowana przez ówczesną opozycję, nie brakowało nawet kpin i szyderstw.

Prezydent przypomniał, że ta skromna inwestycja przyczyniła się do aktywizacji tego miasta, a przez ekspertów została później określona mianem swoistego cudu komunikacyjnego, z dworca we Włoszczowie odjeżdża teraz każdego dnia do pracy przynajmniej kilkaset osób.

2. Przy tej okazji prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w ciągu kilku ostatnich lat polska gospodarka uzyskała taki potencjał, że skończył się czas sprzedawania naszych spółek inwestorom zagranicznym, natomiast zaczął się czas kupowania w tym także dużych przedsiębiorstw zagranicznych.

Prezydent nawiązał w ten sposób do głośnego zakupu sprzed 2 tygodni przez polski LOT S.A. niemieckiej spółki lotniczej Condor, co do tej pory jest komentowane z niedowierzaniem przez media tego kraju.

Przypomnijmy, że LOT okazał się najlepiej przygotowany do przejęcia niemieckiej linii, co więcej jego koncepcja działania tej linii czarterowej jest na tyle zaawansowana, że można natychmiast przystąpić do jej realizacji.

LOT i wspierające go instytucje polskie instytucje finansowe PKO BP, PZU i BGK przygotowały solidną konstrukcję finansowania przedsięwzięcia, wprawdzie szczegóły kontaktu są objęte tajemnicą handlową ale według niemieckich mediów sam zakup miał kosztować około 250 mln euro (ok. 1 mld zł), przedstawiono także „mapę drogową” spłaty kredytu pomostowego jaki linie otrzymały od niemieckiego rządu po upadku brytyjskiego biura podróży Thomas Cook.

Chodzi o kredyt w wysokości 380 mln euro (1,6 mld zł) ale linie będą go spłacać także z bieżących dochodów, ponieważ same linie są przedsięwzięciem rentownym, w poprzednim roku zarobiły na czysto koło 60 mln euro.

3. Ostatecznie transakcja zakupu Condora ma zostać zamknięta do końca kwietnia tego roku ale nic nie wskazuje na to żeby były tu jeszcze jakieś niespodzianki po prostu LOT i Condor doskonale się uzupełniają jeżeli chodzi o ofertę przewozową.

Condor to firma z podobnym potencjałem jak sam LOT, linie oferują około 90 połączeń dysponują flotą 60 samolotów, w 2019 roku mimo zawirowań pod koniec roku w związku z upadłością biura Thomas Cook, przewiozły aż 9,4 mln pasażerów.

Połączenie daje więc podwojenie potencjału firmy choć znak firmowy Condora doskonale znany w Niemczech będzie utrzymany, to obaj przewoźnicy będą obsługiwali już ponad 20 mln pasażerów a to oznacza, że będzie to 13-14 grupa lotnicza w Europie.

4. Rzeczywiście rządy Zjednoczonej Prawicy zablokowały prywatyzację, rząd w ciągu ostatnich 4 lat nie sprzedał żadnego przedsiębiorstwa państwowego inwestorom zagranicznym, w odróżnieniu od rządów PO-PSL, które sprzedały w ciągu 8 lat całe przedsiębiorstwa i akcje spółek Skarbu Państwa za sumarycznie blisko 60 mld zł.

Natomiast zakup niemieckiego Condora to nie pierwsza taka transakcja, transakcją na jeszcze większą było odkupienie akcji wcześniej sprywatyzowanego na rzecz Włochów banku na Pekao S.A, przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju.

Teraz bank, który po kilkunastu latach powrócił w polskie ręce przygotowuje się do zakupu blisko 70% akcji mBanku, którego właścicielem jest mający problemy niemiecki Commerzbank.

Prezydent Andrzej Duda w ten sposób pokazuje jak ogromne zmiany nastąpiły w polskiej gospodarce w ciągu ostatnich 4 lat, rządy Zjednoczonej Prawicy nie tylko nie sprzedają polskich przedsiębiorstw, ale spółki skarbu państwa kupują zagraniczne ważne przedsiębiorstwa, w tym z sektora bankowego i sektora lotniczego.

Zbigniew Kuźmiuk

 

Komentarze (29):

CZY BUDYŃ ODWIEDZI MSZCZUJE POD NOWYM WARPNEM?2020.02.14 18:52
BO BYM PRZYSZEDŁ POSŁUCHAĆ I POPATRZEĆ. ZAWSZE TO JAKAŚ ROZRYWKA W TYM KRAJU DOBROBYTU.
Cezary2020.02.13 18:06
We Wloszczowie czy we Wloszczowej?
Leszek2020.02.9 16:26
Za co państwo kupuje.. Za skradzione pieniądze od Polaków. Wiadomo koncerny za biedna aby płacić, od mocodawców nie możne brać pieniędzy.
Waldek2020.02.9 9:11
Czy Wałęsa dalej chodzi sikać do kropielnicy?
Marek2020.02.9 7:14
Nareszcie! Wszystko będzie państwowe jak w złotych czasach PRL.
Walter2020.02.8 16:43
Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Skoro przestrzeganie ustawy zasadniczej dla niego nic nie znaczy, to dlaczego na nią przysięgał mówiąc: "tak mi dopomóż Bóg"? Łamacze konstytucji nie powinni decydować o zmianach w sądownictwie.
Waldek2020.02.8 16:33
Tu się sprzedaje Tu się kupuje Spadaj gówniarzu Bo cię opluję
janem2020.02.8 16:08
Otoz zamiast Pendolino,za ktore Po zaplacilo 3 krotnie drozej niz mialo to byc za rzadow AWS-Buzka mogly kursowac pociagi z PESY lub NEWAG czyli polskie przy tej samej predkosci lub bardzo podobnej predkosci
Otto2020.02.8 12:50
Do prostego człowieka JULIAN TUWIM Gdy znów do mu­rów klaj­strem świe­żym Przy­le­piać za­czną ob­wiesz­cze­nia, Gdy "do lud­no­ści", "do żoł­nie­rzy" Na alarm czar­ny druk ude­rzy I byle drab, i byle szcze­niak W od­wiecz­ne kłam­stwo ich uwie­rzy, Że trze­ba iść i z ar­mat wa­lić, Mor­do­wać, gra­bić, truć i pa­lić; Gdy za­czną na ty­sięcz­ną mo­dłę Oj­czy­znę szar­pać de­kli­na­cją I łu­dzić ko­lo­ro­wym go­dłem, I ju­dzić "hi­sto­rycz­ną ra­cją", O pię­dzi, chwa­le i ru­bie­ży, O oj­cach, dzia­dach i sztan­da­rach, O bo­ha­te­rach i ofia­rach; Gdy wyj­dzie bi­skup, pa­stor, ra­bin Po­bło­go­sła­wić twój ka­ra­bin, Bo mu sam Pan Bóg szep­nął z nie­ba, Że za oj­czy­znę - bić się trze­ba; Kie­dy roz­ścier­wi się, roz­cha­mi Wrzask li­ter pierw­szych stron dzien­ni­ków, A sta­do dzi­kich bab - kwia­ta­mi Ob­rzu­cać za­cznie "żoł­nie­rzy­ków". - - O, przy­ja­cie­lu nie­uczo­ny, Mój bliź­ni z tej czy in­nej zie­mi! Wiedz, że na trwo­gę biją w dzwo­ny Kró­le z pa­na­mi brzu­cha­te­mi; Wiedz, że to buj­da, gran­da zwy­kła, Gdy ci wo­ła­ją: "Broń na ra­mię!", Że im gdzieś naf­ta z zie­mi si­kła I ob­ro­dzi­ła do­la­ra­mi; Że coś im w ban­kach nie szty­mu­je, Że gdzieś zwę­szy­li kasy peł­ne Lub upa­trzy­ły tłu­ste szu­je Cło ja­kieś grub­sze na ba­weł­nę. Rżnij ka­ra­bi­nem w bruk uli­cy! Two­ja jest krew, a ich jest naf­ta! I od sto­li­cy do sto­li­cy Za­wo­łaj bro­niąc swej krwa­wi­cy: "Bu­jać - to my, pa­no­wie szlach­ta!"
gumowa kaczka2020.02.8 14:29
ponadczasowe
a kiedy koniec klamstwa jedwabieńskiego?2020.02.8 11:28
Kwaśniewski pod Sąd za zdradę Narodu Polskiego! Także wreszcie oskarżenie żydów rosyjskich, którzy rządzą w USA i Izraelu za KŁAMSTWA HISTORYCZNE W CELU WYŁUDZENIA KASY! To nas interesuje PADzie! https://www.youtube.com/watch?v=N9r7mWPyg2k
lady chapel2020.02.8 11:14
Du*a Andżej rozpoczął handel obietnicami - aż mu PiSda na brodzie spuchła, podobnie jak cały jego zakłamany ryj
a teraz z innej beczki - ale bardzo ważne 2020.02.8 11:09
WIEKA PROŚBA - PODAWAJCIE TĘ PRELEKCJE GDZIE I KOMU SIĘ DA. https://www.youtube.com/watch?v=bOWkakEUnMw
KupnoNiemieckiegoSzrotuJestŻywąTradycjąPolaków2020.02.8 10:53
Żaden prywatny właściciel linii lotniczych nie chciał kupić Condora, bo oni kierują się rachunkiem ekonomicznym. PiSocjaliści kierują się potrzebami ppropagandy sukcesu, więc z państwowej kasy wydali miliard euro na stare niemieckie samoloty. Polacy kupują chętnie stare niemieckie auta, więc było wiadomo, że ucieszą się na fakt, że państwo polskie też kupuje sobie coś starego niemieckiego. Poza czołgami z demobilu Bundeswehry.
ty ekspercie ekonomiczny TVN-u 2020.02.8 11:16
poważnie? to dlaczego im to tak przeszkadza, że LOT kupił bankruta, powinni sie hitlerowcy cieszyć że LOT zbankrutuja i im konkurencja odpadnie, a nie zaskarżać finansowanie przejęcia
Andrzej2020.02.8 12:02
Na jakiej podstawie twierdzisz, że Niemcom to przeszkadza? Pewnie na podstawie artykułu w pisowskim money.pl, tam mogą napisać, że cały świat zazdrości nam wszystkiego. I tępy pisowiec to oczywiście kupi.
wPISdu2020.02.8 9:38
"jak wynika z powyższego porównania, cieniem na notowaniach akcji państwowych spółek na GPW położyła się branża energetyczna. Notowania spółek z tego sektora od dawna są w odwrocie, a w 2019 r. znalazły się na historycznych minimach. Tylko od początku tego roku np. kurs Energi poszedł w dół o 30%, a PGE czy Tauronu – o ok. 20%. Posiadacze akcji tych spółek od dawna nie widzieli też dywidendy, choć czasami mogą usłyszeć obietnice, że ta polityka zmieni się nawet już w 2020 r. Wypłatę udziału w zyskach wstrzymał też KGHM, który nie wypłacił dywidendy za 2017 r. i 2018 r. Nieufność inwestorów wobec akcji spółek energetycznych jest dość zrozumiała – zwykle są one najbardziej narażone na polityczne zamieszanie. Niekorzystnie na kursy wpływały chociażby doniesienia o kosztownym zaangażowaniu w ratowanie kopalń czy budowę elektrowni atomowej. Z drugiej strony polityczne decyzje mają również wpływ na ich wyniki, które są ściśle powiązane z cenami energii."
ROMAN 2020.02.8 9:36
Koniec rozwijania biznesu w Polsce, początek zwijania.
cris2020.02.8 9:32
a oddawanie spółki z udziałem większościowym spółce w której państwo ma 1/4 udziału to pewnie repolonizacja, przestańcie oszukiwać naród, to ma być prawo i sprawiedliwość!!!
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.8 9:30
Wszystkie te PiSie "inwestycje" skończą jak stadnina koni w Janowie Podlaskim!
Goń bolszewika2020.02.8 9:21
Spać śmieciu nie możesz i wylewasz swoje frustracje chorego bądz sprzedanego umysłu?I nie katolicka tylko bolszewicka! Nawet się podpisać nie umie...
Dumi2020.02.8 9:18
Za to i spełnione obietnice w 90% dla PiS i PAD należą się brava. Nie ma zgody na umowę klimatyczną, która niszczy Polske i Polaków, nie ma zgody na elektrownie atomową, nie ma zgody na zbywanie naukowców,którzy przychodzą z innowacyjnymi rozwiązaniami. Niestety, ale nasz kraj ma status kolonii,przykłady: głupia, nielogiczna, niszcząca naszą gospodarke umowa klimatyczna, wtrącanie się UE w nasze sprawy (puszcza, sądownictwo,przekop mierzei), wycofanie się rakiem z ustawy o IPN pod naciskiem Izraela. Jest na to recepta...
Odwracanie kota ogonem2020.02.8 8:50
I co niepotrzebnie pociągi stają bo pies z kulawa noga tam nie wysiada
gumowa kaczka2020.02.8 14:30
ostrożnie bo cie wdowy G.dopadną
ONR zbiór zer2020.02.8 8:46
FAJNIE. ZA OKOŁO 1 MLD KUPILI LINIE KTÓRE ROCZNIE PRZYNOSZĄ ZYSK NA POZIOMIE 60 MILIONÓW I DLATEGO ZBANKRUTOWAŁY. Sukces. Ale co tam, i tak lepsza taka inwestycja, niż 2 MLD złotych dla TVP za to że potrafią nic wyprodukować. Ciekawostka: PENDOLINO KOSZTOWAŁO NAS MNIEJ NIŻ TE 2 MLD ZŁOTYCH, A ILE SIĘ WTEDY PIS I PRAWACTWO NAPŁAKAŁO JAK TO PIENIĄDZE SĄ WYRZUCANE W BŁOTO.
Dumi2020.02.8 9:24
Wydaje się, że w kwestii TVP masz racje, ale... zapominasz o tym, że TVP zawsze było tubą każdego rządu (nie rozumiem zdziwienia, więc...) a po drugie by realizować wszystkie swoje programy rząd potrzebuje tv dla równowagi w przekazie medialnym.To przeciwwaga dla tvn i polsat... I kolejne spostrzeżenie: to pierwszy raz kiedy na rynku medialnym tv głosi zupełnie odmienny przekaz a jakie wycie z tym się pojawiło...
.2020.02.8 9:35
Dokładnie przeciwwaga dla prawdy.
Dumi2020.02.8 9:38
Nie jestem pewien czy dla prawdy bo to nie jest takie pewne, ale wielokrotnie zgadzam się z przekazem tvp.I tu zaznaczam, że NIE ZAWSZE...
póknij się w łeb, naiwniaku 2020.02.8 11:12
pewnie tylko "cała prawda całą dobe" z esbeckiego TVN jest prawdziwa......