Prezydent Duda pozbawi orderu antypolaka Grossa? - zdjęcie
31.10.15, 09:00

Prezydent Duda pozbawi orderu antypolaka Grossa?

5

Jan Tomasz Gross to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w naszym kraju, autor kłamliwych tez o działalności Polaków w czasie II wojny światowej, a zarazem... kawaler Orderu Zasługi RP. Teraz to odznaczenie może mu zostać odebrane.

Jak poinformował "Nasz Dziennik" Kancelaria Prezydenta RP rozpatrzy wniosek o odebranie Orderu Zasługi RP amerykańskiemu socjologowi, historykowi i publicyście. 

Biuro Odznaczeń Kancelarii Prezydenta poinformowało, że zajmie się tą sprawą. Potwierdzono, że wpłynęła już pewna liczba petycji.

"Ludzie muszą wreszcie zobaczyć te systematyczne kłamstwa i oszczerstwa wobec Polski" – podkreśla Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, która zainicjowała akcję.

Jak dodaje Świrski, Gross to oszczerca wyjątkowo szkodliwy, który pod pozorem uprawniania pracy naukowej prowadzi kampanię zniesławień i zniewag przeciwko Polsce.

Pod petycją ws. pozbawienia Grossa orderu podpisało się już ponad 15 tys. osób.

W 1996 r. prof. Jan Tomasz Gross został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Wykłada na uniwersytecie w Princeton (USA). Jest autorem licznych publikacji, w których stawia tezy, jakoby Polacy masowo mordowali i prześladowali Żydów w pierwszej połowie XX wieku (jego najsłynniejsze, a zarazem niesłynne książki to "Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści" oraz "Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów").

emde/onet.pl

Komentarze (5):

anonim2015.10.31 9:31
@Skrawacz Ty chyba się chłopie nie wyspałeś. Idź się wyśpij, a dopiero po tym zastanów się i pisz.
anonim2015.10.31 9:32
Jest klamca i obludnikiem,to oczywiste,ze nie zasluguje na taki order,a kwach to podly antypolski dran jak gross,mam nadzieje,ze sie wreszcie wezma za wszystkich ktorzy pluja bezczelnie na Polske i Polakow
anonim2015.10.31 9:33
Skrawacz oficjalnie sie osmieszyl
anonim2015.10.31 16:54
Mam nadzieję że to dopiero początek sprzątania po żydokomunie.
anonim2015.10.31 17:07
No i bardzo dobrze:) Nareszcie Prezydent z jajami:)