Prezydent Duda mocno: Praktyki TSUE są groźne i niebezpieczne dla suwerenności - zdjęcie
22.12.18, 14:00screenshot Youtube - rdcpolskieradio

Prezydent Duda mocno: Praktyki TSUE są groźne i niebezpieczne dla suwerenności

W wywiadzie dla radiowej „Trójki” prezydent Andrzej Duda odniósł się między innymi do działań Komisji Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. W swoich słowach zdecydowanie skrytykował obie instytucje.

Uważam, że Komisja Europejska nie ma racji. Uważam, że TSUE orzekając w tej sprawie, zajmował się naszą sprawą wewnętrzną. Mówiłem o tym np. kanclerz Angeli Merkel. Moim zdaniem praktyki TSUE są groźne i niebezpieczne dla suwerenności”

- powiedział Duda w rozmowie z Beatą Michniewicz.

Podkreślił też, że będziemy Komisji Europejskiej odpowiadać na różne sposoby. „Liczę na zdrowy rozsądek” - dodał prezydent. Przypomniał też, że rozwiązania, które mamy w Polsce, funkcjonują też w innych krajach. Zaznaczył:

Powiem więcej – w wielu krajach europejskich funkcjonują o wiele bardziej polityczne prawa związane z sądownictwem – choćby w Niemczech. KE jest niezadowolona z wyboru, jakiego dokonali Polacy, z powodów ideologicznych”.

Podkreślił też, że zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są konieczne i należy je przeprowadzić. Tu dodał mocno:

Pewna epoka powinna się zakończyć ostatecznie w dziejach polskiego sądownictwa, powinno w sądzie orzekać pokolenie jednak trochę młodsze, z innych czasów, a przede wszystkim uważam, że są potrzebne takie zmiany, które spowodują, że ludzie odzyskają wiarę w polski wymiar sprawiedliwości”.

O rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z radiową „Trójką” piszemy również TUTAJ.

dam/Polskie Radio - "Trójka"