Prezydent: Bohaterowie chcieliby naszej jedności - zdjęcie
11.11.16, 13:35

Prezydent: Bohaterowie chcieliby naszej jedności

W uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, rząd PiS oraz posłowie i senatorowie.

"Bohaterowie, ojcowie niepodległości chcieliby, aby w sprawach fundamentalnych byli wszyscy razem. Fundamentem jest Polska niepodległa, suwerenna, jedna, dla nas wszystkich"- powiedział w przemówieniu prezydent. Głowa państwa przypominała również m.in. o obronie Polski w 1920, wysiłkach narodu w odbudowie państwa, II Wojnie Światowej, a także działaniach opozycji w PRL. Duda podkreślił, że to właśnie tym działaniom i tym ludziom zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę.

"Dziś jesteśmy dzięki tamtemu bohaterstwu i bohaterstwu ostatnich dziesięcioleci znowu w niepodległej i wolnej Polsce. Zbliżamy się do 100. rocznicy niepodległości z 1918 roku. Głęboko wierzę, że patrzą na nas dzisiaj z niebiosów tamci bohaterowie, ojcowie niepodległości i ci, którzy polegli, albo pomarli w walce i tęsknocie za ojczyzną. Ci, którzy o nią walczyli, ją zdobyli"- mówił prezydent, zaznaczając, że bohaterowie chcieliby dziś naszej jedności:

"Jestem głęboko przekonany, że wszyscy oni chcieliby, abyśmy w sprawach fundamentalnych, a najbardziej fundamentalną z nich jest niepodległość, byli wszyscy razem. Żebyśmy nie szli w różnych marszach, bo są polityczne swary i mamy różne poglądy i często spieramy się ze sobą"- podkreślał Andrzej Duda.

W ocenie głowy państwa, spory polityczne są czymś naturalnym, ponieważ dotyczą m.in. kierunku rozwoju państwa. Jednak warto pamiętać o fundamentalnych wartościach.

"(...)A tym fundamentem jest Polska niepodległa, suwerenna, jedna, dla nas wszystkich i dla naszych rodaków, którzy mieszkają poza granicami" – powiedział prezydent.

JJ/TVP Info, Fronda.pl