Prezydent Andrzej Duda: Mosze Kantor po prostu zniekształcił historię - zdjęcie
23.01.20, 16:22(fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda: Mosze Kantor po prostu zniekształcił historię

34

– Podczas uroczystości w Jerozolimie pokazywano filmy, które dokumentowały przebieg II wojny światowej, gdzie w ogóle nie wskazano polskiego udziału w walce przeciwko Niemcom – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do trwającego Światowego Forum Holokaustu, jakie ma miejsce w Jerozolimie.

 

-Sądzę, że było to wcześniej przygotowane, po prostu zniekształcono historię – dodał.

– Podjąłem słuszną decyzję, nie biorąc udziału w Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, bo nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, przedstawionego przez organizatorów – powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

 

– Organizator, fundacja pana Mosze Kantora, po prostu zniekształciła historię, pomijając całkowicie polski udział, naszych żołnierzy w walce z hitlerowskimi Niemcami – podkreślał

Jak przypomniał, polscy żołnierze podczas II wojny światowej walczyli na Zachodzie i Południu „ramię w ramię z zachodnimi aliantami”, a także na froncie wschodnim "ramię w ramię z Armią Czerwoną".

– To wszystko zostało pominięte, to jest okoliczność dla mnie smutna – mówił Duda.

– To jeszcze raz potwierdza, że podjąłem słuszną decyzję, nie będąc tam, bo gdybym tam był, trudno byłoby mi znieść tę sytuację, a musiałbym ją znieść milczeniem, bo nie udzielono mi tam głosu – zaznaczył.

– Jestem zadowolony z tego, że nas tam nie było, bo nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, musimy mówić prawdę i musimy ją mówić głośno – oświadczył prezydent.

– Jestem ogromnie wdzięczny wiceprezydentowi USA Mike'owi Pence'owi, za to, że w swoim przemówieniu (podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie – red.) wspomniał o Polsce. Wspomniał jak na terenach polskich zajętych przez hitlerowskich Niemców się działo, jak niszczono polską kulturę, jak zmieniano nazwy i (wyjaśnił – red.) skąd się wzięła nazywa Auschwitz. Dlaczego ten obóz koncentracyjny miał taką nawę w języku niemieckim – powiedział Andrzej Duda

– Proszę pamiętać, że trzy miliony z sześciu milionów ofiar Holokaustu, to byli obywatele polscy, to byli Żydzi, którzy byli obywatelami polskimi. Dlatego tam (na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie – red.) my powinniśmy mieć swoje ważne miejsce i ja o to zabiegałem, żeby móc tam wystąpić i móc powiedzieć o prawdzie tamtego czasu: że to byli obywatele Rzeczpospolitej, których pomordowano. Zginęło trzy miliony polskich Żydów i trzy miliony polskich obywateli, którzy nie mieli pochodzenia żydowskiego – podkreślił prezydent.

 - To była prawda, którą ja chciałem tam (w Jerozolimie – red.) móc powiedzieć i pochylić głowę nad pamięcią pomordowanych. Uniemożliwiono mi to, pomimo naszych zabiegów dyplomatycznych i nie udzielono mi tam głosu – stwierdził Andrzej Duda.

 

 

bz/TVP INFO

Komentarze (34):

Cool (Odp.3 dla M.B.)2020.01.26 8:34
Jak zwykle siejesz demagogie, próbujesz rozmydlić i piszesz o pierdołach! Pomogę Ci jednak zrozumieć istotę zagadnienia, tak żebyś nie mogła dłużej udawać idiotki! ...OTÓŻ >>>> Polacy mordujący Żydów dla legalnego Państwa Podziemnego byli ściganymi prawem PRZESTĘPCAMI !!! ...dla okupujących Polskę SŁUŻB I ADMINISTRACJI NIEMIECKIEJ ... byli BOHATERAMI realizującymi ich NARODOWY PLAN! p.s. Z resztą takim "bohaterom" zarówno z Niemiec, Holandii, Francji, jak też kilku innych krajów okupowanej Europy ... PAŃSTWO niemieckie!... do dnia dzisiejszego wypłaca "zasłużone" emerytury!
Urszula2020.01.24 20:28
Kto desygnował Morawieckiego na premiera? Jakie powiązania ma PiS z Chabad - Lubawicz? Kto na prawdę zarządzał Amber Gold? Kim jest Kołomojski? Posłuchajcie, szczególnie miłośnicy PiS. Może niektórym otworzą się oczka. https://www.youtube.com/watch?v=kopmvXeo6b8
anonim2020.01.24 11:59
Polscy żołnierze walczyli ramie w ramie z Aliantami . To fakt . Właśnie obejrzałam zdjęcia lotników biorących udział w " Bitwie o Anglię " . Sami Polacy Słowianie . Wsławili się a nikt tego nie docenił . A czym się wsławiło zabużańskie wojsko tzw. polskie wchodzącej w skład określany " kwiatem ".....polskiej inteligencji pomordowanej m. inn. w Katyniu przez Stalina ? Też oglądałam zdjęcia . Sami obywatele Polski żydowskiego pochodzenia . Te fakty mówią same za siebie . Skoro Stalin pomordował zabużańskie wojsko polskie to znaczy, że ono nie było na froncie , nie walczyło ze wspólnym wrogiem . To byli dekownicy nazywający siebie wojskowymi .
anonim2020.01.24 10:39
Z tej sytuacji wynika prosty wniosek .....KOCHAJCIE ŻYDÓW Polacy . Kochajcie Żydów . Stawiajcie im pomniki , budujcie muzea , kłaniajcie się w pas nie sprzeciwiając temu co robią , gdyż w przeciwnym wypadku podniosą krzyk na cały świat " Polacy to antysemici " . Kochajcie więc Żydów Polacy i pozwólcie im na odebranie swojej ziemi . Religię , kulturę , tradycję już zawłaszczyli . Polską kulturę i tradycję już zdążyli przerobić na swoją modłę . Znaczące stanowiska zawłaszczone . Jeszcze trzeba odebrać Polakom ziemię . Stąd ten rwetes i upokarzanie Polaków . Spieszy im się do posiadania nowego państwa. Kochajcie Żydów ludy słowiańskie a będziecie tak traktowani jak pracujący w Izraelu Ukraińcy , czyli jak psy . Bądźcie im więc jak psy oddane pomimo kopniaków . Kochajcie Żydów Polacy. Ja na szczęście jestem Ślązaczką . Mam tylko polskie obywatelstwo i nie muszę ich kochać .
Bolek Sikał do Kropielnicy2020.01.24 9:46
Panie Prezydencie. Mam Pan mandat większości polskich wyborców. Co to znaczy "zniekształcił historię"? Po te poprawne politycznie eufemizmy? Czemu nie powiedzieć zwyczajnie po polsku "wrednie skłamał w żywe oczy"? Nazywanie rzeczy po imieniu to też antysemityzm? A może zadawniony strach przed tymi, co są dobrze umocowani i pociągają za sznurki? Od czasu zwycięstwa PISu takie ugrzecznione zwroty nie są potrzebne.
anonim2020.01.24 9:33
Leszek Sykulski o atakach Putina na Polskę, Izraelu, forum w Davos i Trumpie! Tylko wRealu24! youtube.com/watch?v=FMJvMEcsRoc
anonim2020.01.24 9:31
"POLACY nie ucierpieli tak bardzo podczas wojny" Prezydent DUDA wygaduje głupoty youtube.com/watch?v=XKPc7jgHwbQ
skuter2020.01.24 16:06
Zamkij ryj szmato
anonim2020.01.24 9:25
Wojna z Polską. Antypolski front USA, Izrael i Rosja. youtube.com/watch?v=zUncvoSe3S8
ada2020.01.24 9:19
To nie tylko panowie "Mosze" tylko znieksztalcaja . Pan tez . Podam tylko dwa zrodla sposrod setek : " " Świąteczno-noworoczne spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce" na YT. ( najpierw insynuje , ze kazdy z nas ma domieszke krwi zydowskiej , a w 21 minucie idzie jeszcze dalej … . I drugie "POLACY nie ucierpieli tak bardzo podczas wojny Prezydent DUDA wygaduje głupoty" na YT oczywiscie .
Onuca Putina2020.01.24 9:17
Nie pierwszy to Mosze i nie ostatni. APiS uważał Izrael za sojusznika.
Bebik2020.01.24 8:27
Putin ma pustą kieszeń. Może przyjaciele żydzi obiecali wsparcie na grillowanie Polski. Wszak Polsce się należy, bo słabo wywiązuje się z realizacji 447.
STANISLAW2020.01.24 8:04
Trzeba jednak wspominać, że w tych trzech milionach bnyli nie tylko Żydzi, bo obok Żydów byli i Polacy, począwszy od św. Maksymiliana Kolbego i bł. ks. Romana Sitki z Tarnowa.
Cool (odpowiedz dla Marii Blaszczyk)2020.01.24 8:03
O zbrodniarzach, bandytach, kolaborantach łamiących prawo stanowione przez praworządną władzę mówisz POLACY ... mimo, że na terenie IIRP mieszkało wiele narodowości, wśród nich mogli być i bez wątpienia byli Ukraińcy, Rosjanie Litwini, Niemcy, Czesi, czy sami Żydzi ... ty/wy o wszystkich tych przstępcach mówicie POLACY! ... jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele. Na domiar tego, Niemców, którzy byli organizatorami a ich armia i administracja będąca emanacją społeczeństwa niemieckiego, które swój bandycki rząd wybrało w demokratycznch wyborach i walczyło o Hitlrra nawet po jego śmierci! .... Nazywasz NAZISTAMI! NIE! .... to byli NIEMCY! ... bo naród niemiecki byli organizatorem i beneficjentem! Dodam, że choć powszechnie wiadomo, ze Zydzi dobrowolnie współpracowali z NIEMCAMI! ... nikt też nawet słowem nie wspomni, że są współwinni! Jedwabne(?) .... nieścisłości, które w normalnym rozumieniu, powinny przemawiać za "oskarżonym" są tak samo ignorowane jak świadkowie którzy nie potwierdzają takiego przebiegu tej zbrodni. Sam fakt wstrzymania badań, dla myślącego (uwierz to nie boli!) człowieka, powinien być wystarczająco wymowny. PUENTA!!! RZYGAĆ MI SIĘ CHCE NA WASZĄ PODŁOŚĆ! ...tfuuu!!! tfuuu! tfuuuu! P.s żebyś mogła odnieść się do mojego komentarza, bedę go wklejał pod nowszymi wątkami z adnotacją "odpowiedź dla Marii Błaszczyk"
Maria Blaszczyk2020.01.24 9:36
Już Ci 5 razy odpowiadałam. Przesytań zaśmiecać. Ostatni raz: Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć?" Dość trudno jest odpowiadać na zarzut, że o czymś nie wspomniałam słoewem, jak o czymś wspominałam setki razy. Coś jakby kłamiesz? No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać. Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności. Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, PRLowski sąd - nie miał logicznego powodu by akurat ten wyrok fałszować, bo uderzało to w PRLowską narrację o II wojnie, pana prezydenta Kaczyńskiego, kardynała Józefa Glempa i wielu innych biskupów... A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich...
Cool (druga odpowiedź dla M. Błaszczyk)2020.01.25 13:18
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
Tom Bombadil.2020.01.24 7:47
Oczywiście, Prezydent zrobił dobrze, nie jadąc tam. Ale czy Putin "zniekształcił historię"? Zniekształcić historię to może np. pisarz, tworząc swoją wizję artystyczną wydarzeń. Putin historię zakłamał, sfałszował... Nie bójmy się słów.
Elektor2020.01.24 6:38
Oj panie prezydencie myckę pan załóż, żonka niech koszer kolację przygotuje i się możecie gościć z waszymi żydowskimi znajomymi. Sprzedajesz pan Polskę na całej linii! Dramat. Normalnie "święto Purim":)
STANISLAW2020.01.24 8:06
Niepotrzebna Twoja tu złośliwość! Odłóż ją dla siebie albo kogoś innego!
anonim2020.01.24 5:34
Mosze wszystko mosze.
a32020.01.23 21:52
trzeba bylo nie nowelizowac ipn ,oraz obchodzic chanuki ,teraz ,to juz wiekszego znaczenia
Agnieszka2020.01.23 19:59
Też myślę, że to była słuszna decyzja. Jedyna godna i rozsądna. Dająca czas na zabiegi dyplomatyczne, które może powstrzymały dużo większe kłamstwa i dające możliwość do zabrania (odmówionego nam) głosu, by wyjaśnić dlaczego taka forma protestu ze strony Polski. Co do filmów, to niestety właśnie zobaczyłam krótki polski film o II wojnie światowej w TVPInfo. A tam o informacja, że obok holokaustu organizowanego przez Hitlera to Rosjanie też prześladowali polskich Żydów. I zero informacji, że ci Żydzi na Kresach przeszli na stronę okupantów, że zasilili okupacyjne władze i okupacyjny system represji i prześladowali Polaków, organizowali zsyłki, zbrodnie NKWD. Wyszło tak, ze niby sowieci prześladowali Żydów za bycie Żydami a nie za wierność Polsce czy opór, nieprzychylność dla ich władzy, bycie bogatymi. Żydzi wszędzie ofiary a sami niewiniątka byli, trzymali się z daleka od zbrodni i krzywdy nikomu nie robili. Oj to wasze zakłamywanie historii, przemilczanie, manipulowanie, by wiecznie podlizywać się Żydom, wzmacniać ich narrację o wiecznych ofiarach i brzydkie cele, to źle się w końcu skończy, oj źle....
anonim2020.01.23 18:59
Katarzyna Treter-Sierpińska: List Departamentu Stanu USA dotyczący żydowskich roszczeń wobec Polski youtube.com/watch?v=fFNu8PcuhhU
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.23 18:52
"Podjąłem słuszną decyzję" buhaha... marionetka pojęła decyzję 😀 😁 😂 🤣 Maliniak co może podjąć to jedynie w domu żydowską rodzinę z Izraela która przyjedzie z wizytą do jego żony lub córki
Onuca Putina2020.01.23 17:32
Jakby była inna tobyś przegrał reelekcję. I Pan Prezydent o tym wie. Co nie znaczy, że po wygranych wyborach, Izrael znów będzie wielkim przyjacielem.
a32020.01.23 21:55
chazar nigdy nie bedzie przyjacielem POLAKOW ,warcholow tak
anonim2020.01.23 17:29
Tak. Słuszność tej decyzji jest nie do przecenienia..Trudno powiedzieć kto i jakie mechanizmy ostatecznie poza tym powstrzymały organizatorów, przed planowanym zdyskontowaniem spotkania w Yad Vashem dla inspiracji neofaszyzmu. Neofaszyzmu w którym antysemityzm został by zastąpiony powszechną antypaństwowością (antypolonizmem, antylitwinizem, antyhungaryzmem, et cetera) jako koniecznym warunkiem powszechnego neokolonializmu służącego globalnej faszystowskiej finansjerze. Wszystkie przesłanki wskazywały bowiem, że to właśnie miało się wydarzyć dzięki współdziałaniu: Rosji, Izraela i UE (reprezentowanej przez kraje o kolonizatorskiej i faszystowskiej przeszłości). Byłoby to najpotworniejsze draństwo bo popełnione przy wykorzystaniu pamięci milionów niewinnych pomordowanych w Holokauście. i ofiaryżycia tych co odważyli się stanąć w ich obronie Trzeba zawsze pamiętać, że pomysł eksterminacja Żydów zrodził się a zainfekowanych faszyzmem głowach ubezwłasnowolnionych wizją panowania nad światem. Tymczasem słowo faszyzm nie padło ani razu w którymkolwiek wystąpieniu, któregokolwiek z mówców.
Bystry.2020.01.23 16:40
Jak na razie to najlepszy Prezydent Polski, mądry wykształcony, biegle włada językiem angielskim, nie czyta z kartki, kulturalny Kocha Boga i Ojczyznę.
a32020.01.23 21:54
nie oslabiaj mnie swoja tepota pisiorze , stoi tam gdzie jest l k i bolek razem szogunem
Bolek Sikał do Kropielnicy (a mógł jeszcze nasrać)2020.01.24 9:57
Stara zasada: Najpierw wytrzeźwiej, weź relanium, dopiero potem pisz.
Bolek Sikał do Kropielnicy (a mógł jeszcze nasrać)2020.01.24 9:55
Ponadto jest stale trzeźwy, nie skacze po krzesłach, nie parodiuje Papieża, zna ortografię, a na chamstwo reaguje ostro zamiast potulnie potakiwać itd.
Chyba niemożliwe?2020.01.23 16:28
Nie wnikając czy słuszna decyzja, ale to nie prezes zdecydował? Jakoś wierzyć mi się nie chce.
Trzaska2020.01.24 8:16
Przyszedł Jan a mówili,że ubiera się w wielbłądzią skórę, przyszedł Jezus a mówią ,że je i pije z grzesznikami, takim jak ty nikt i nic nie dogodzi.
Bolek Sikał do Kropielnicy (a mógł jeszcze nasrać)2020.01.24 9:52
Prezes nakazał tak Dudzie po telefonie od Rydzyka i po tajnej konsultacji z Ziobrą i Macierewiczem (oraz kosmitami), by zadowolić Episkopat, ale za to na złość Tuskowi i Brukseli, żeby rozwalić demokrację i wolne sądy wraz z konstytucją, itd. W to niechybnie uwierzysz. W takie bzdury, lipne, ale pożądane przez lewaków, co w PRL-bis nieźle sobie żyli uwierzysz gorliwie. Co tam fakty i polska racja stanu!