Prezydenckie projekty trafią jutro do Sejmu? - zdjęcie
25.09.17, 20:35CC BY 2.0, Flickr

Prezydenckie projekty trafią jutro do Sejmu?

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP, projekty prezydenckie dotyczące SN i KRS mają trafić jutro do Sejmu. 

Wcześniej prezydencki minister Andrzej Dera powiedział w rozmowie z RMF FM, że już jutro projekty zapewne pojawią się na stronie KPRP. 

"Myślę, że to jest związane z korektą dotyczącą projektu zmian w KRS i wkrótce zostanie to przekazane do parlamentu"- poinformował Dera, który jednak nie wskazał doładnego terminu, kiedy prezydenckie propozycje miałyby trafić do Sejmu, niemniej, w momencie, gdy zostaną wywieszone na stronie internetowej, nie będzie problemu z tym, by zostały przekazane do Parlamentu.

W poniedziałek prezydent Duda zaprezentował zapowiadane projekty zawetowanych w lipcu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ten drugi zawiera propozycje prospołeczne, takie jak tzw. skarga nadzwyczajna. Każdy obywatel będzie mógł wnieść do SN skargę na prawomocne orzeczenie każdego sądu. Prezydent proponuje również, aby sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, mając jednocześnie możliwość wystąpić do prezydenta o przedłużenie orzekania. 

Członkowie KRS mieliby być wybierani większością 3/5 głosów Sejmu. Jeżeli posłowie nie będą zgodni w tej sprawie, sędziów do KRS miałaby wybierać głowa państwa. W tym celu prezydent proponował zmiany w Konstytucji, jednak po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych przedstawił nową propozycję, ponieważ pomysł ze zmianami w Konstytucji nie zyska poparcia większości.

yenn/PAP, Fronda.pl