List otwarty w tej sprawie do prezydenta Bronisława Komorowskiego skierował poseł PiS Artur Górski. Parlamentarzysta nie ukrywa, że jego pytanie jest tym bardziej istotne w obliczu przyjętej w Belgii "makabrycznej ustawy przyzwalającej na eutanazję ciężko chorych dzieci".

Poniżej publikujemy w całości list posła Artura Górskiego:

Pan Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Ekscelencjo Panie Prezydencie!

Parlament Belgii, mimo sprzeciwu partii Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów, przyjął 13 lutego 2014 r., z inicjatywy lewicy, makabryczną, przerażającą ustawę, dopuszczającą eutanazję dzieci. Lekarze mają teraz prawo do mordowania osób poniżej 18 roku życia, które są nieuleczalnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Nowe prawo stanowi, że taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja. 
Belgijscy pediatrzy zwracają uwagę na fakt, że argument uśmierzania bólu przez morderstwo jest absurdalny nie tylko ze względu na sam fakt zabijania człowieka, ale też dlatego, że opieka paliatywna dla dzieci jest w stanie przynieść ulgę w cierpieniu zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak i w domu.

Pragnę zauważyć, że przewodniczący belgijskiego episkopatu abp André-Joseph Léonard mocno skrytykował nowe prawo: "To jest dziwne, że niepełnoletni, którzy są uważani za niekompetentnych w tak ważnych sprawach, jak na przykład zawieranie małżeństwa, mieliby teraz sami decydować o tym, czy mają umierać".

Natomiast prof. Charles Foster, który wykłada prawo medyczne i etykę na uniwersytecie w Oksfordzie uważa, że "dzieci nie mają zdolności decydowania w sprawach, z którymi nawet dorośli mają poważne problemy. Dzieci nie są w stanie przewidzieć, jaką wartość miałoby ich życie, w przypadku gdyby go jednak nie utracili".

Należy pamiętać, że wielu członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podpisało deklarację uznającą to prawo za zdradę wobec najbardziej zagrożonych dzieci w Belgii oraz za ustawodawstwo, które "promuje niedopuszczalne przekonanie, jakoby życie mogło być niegodne życia, a to podważa podstawę cywilizowanego społeczeństwa".

Ustawa ta ma precedensowe znaczenie, ponieważ jest sygnałem dla przywódców innych europejskich państw, w tym dla Pana Prezydenta, że społecznie dopuszczalne może być wprowadzenie takich przepisów w pozostałych krajach europejskich, należących do Unii Europejskiej. Istnieją szokujące doniesienia o swobodnym (tzn. bez wiedzy i "zgody" chorego) stosowaniu eutanazji w niektórych krajach. Belgia zalegalizowała praktykę eutanazji dla osób powyżej 18. roku życia w 2002 r. Liczba zmarłych tą drogą stale rośnie: od 235 w 2003 r. do 1432 w 2012 r. Poza Belgią eutanazja jest dopuszczana w pewnych okolicznościach w Holandii (dotyczy to także dzieci powyżej 12 lat za przyzwoleniem rodziców) czy w Luksemburgu. W USA eutanazję dopuszcza stan Oregon i dotyczy ona nieuleczalnie chorych osób powyżej 18 lat. W stanach Waszyngton, Vermont i Montana dopuszczalne jest tzw. asystowanie przy eutanazji.

W związku z powyższym apeluję do Pana Prezydenta, aby publicznie Pan Prezydent określił swój stosunek do eutanazji, w tym do eutanazji małoletnich. Jednocześnie zwracam się do Pana Prezydenta o jednoznaczną deklarację, czy poprze Pan Prezydent ewentualną ustawę, wprowadzającą podobne rozwiązania w Polsce, której projekt może złożyć w Sejmie lewica związana z Palikotem i Millerem. Partie te bowiem naśladują rozwiązania prawne proponowane w poszczególnych krajach przez europejską lewicę, prześcigają się w ich zgłaszaniu, jednocześnie lubując się w prowokowaniu katolickiej opinii publicznej. Obawiam się także, szczególnie po deklaracji premiera Donalda Tuska, iż jest socjal-demokratą, że znacząca część posłów PO może ze zrozumieniem podejść do tego prawa. Dlatego tym bardziej zwracam się do Pana Prezydenta, aby już dziś poddał Pan Prezydent ocenie prawo zezwalające na eutanazję dzieci, niedawno przyjęte w Belgii.
Pozostaję w szacunku

Warszawa, 26.02.2014 r.

dr Artur Górski
Poseł na Sejm RP